Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu otwarte. To jedyne takie miejsce na Dolnym Śląsku. Oferuje pomoc dla dzieci skrzywdzonych przemocą

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu to pierwsza tego typu placówka na Dolnym Śląsku
Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu to pierwsza tego typu placówka na Dolnym Śląsku Maciej Rajfur/Polska Press
We Wrocławiu powstało siódme w Polsce, a pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Pomocy Dzieciom. Oferuje kompleksową, specjalistyczną i bezpłatną pomoc dla dzieci, które doświadczyły przemocy lub wykorzystywania seksualnego.

Centrum znajduje się przy ul. Grabiszyńskiej 35/39 (wejście B w budynku przychodni MSWiA). To siedziba przekazana przez Gminę Wrocław. W tym miejscu pokrzywdzone dzieci mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy opartej na światowych standardach kompleksowego wsparcia.

Diagnoza i interwencja prowadzone tam będą przez zespół profesjonalistów współpracujących z lokalnymi instytucjami: szkołami, ośrodkami pomocy społecznej, sądami, prokuraturą. Procedury prawne są przyjazne dla dziecka, a udział w nich nie powoduje kolejne traumy.

- Od 25 lat fundacja Non Licet zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy. Otwieramy dziś bardzo ważne miejsce. Ta placówka jest dedykowana dzieciom, które doznają krzywdy w rodzinach. Obejmiemy pomocą szczególną grupę dzieci, które weszły w procedury prawne, których przemoc bezpośrednio dotyczy - informuje Małgorzata Makarczuk-Kłos, założycielka fundacji Non Licet.

Wystrój Centrum Pomocy Dzieciom oraz wyposażenie placówki są dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Stworzono m.in. specjalny przyjazny pokój przesłuchań dzieci.

Partnerem merytorycznym jest fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

- Rzeczywistość jest trudna i takie miejsca, niestety, będą zawsze potrzebne. Serdecznie gratuluję władzom Wrocławia i fundacji Non Licet. To miejsce dla dzieci, które są w szczególnej sytuacji, po traumach. One muszą zostać otoczone szczególną troską. Pod jednym dachem dziecko i jego rodzina otrzymają wsparcie psychologiczne, medyczne, prawne i socjalne. To pierwsza taka historia w Polsce, że władze miasta zwróciły się do naszej fundacji z prośbą o wsparcie w stworzeniu takiego specjalistycznego ośrodka - oświadczyła dr Monika Sajkowska, prezeska fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Samorząd Wrocławia zdiagnozował potrzeby i przeznaczył na stworzenie i prowadzenie takiego ośrodka ponad 600 tys. złotych. Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu będzie działało według tych samych zasad i standardów, które sprawdziły się w innych takich placówkach w Polsce i na świecie.

- Cieszę się, że możemy wypełniać te wszystkie zadania, które wynikają z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. To wsparcie należy się bezwzględnie najbardziej bezbronnym, czyli dzieciom i młodzieży. Jakie społeczeństwo by nie było - zamożne, czy ubogie - przemoc w nim występuje. Jest czymś złym i odrażającym, a może młodego człowieka formatować, wpływać na jego dalsze zachowania. We Wrocławiu, podobnie jak i wielu innych miastach, to zjawisko przyjmuje dość dużą skalę. Niezależnie od zamożności, wykształcenia i statusu społecznego. Te sytuacje mają miejsce w różnych rodzinach - stwierdził Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Co ważne, centrum wsparcie obejmuje również rodzica i opiekuna.

- Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, żeby dziecko w jak najmniejszym stopniu przeżywało traumę wspomnień, przez które musi przejść, ale żeby też w jednym miejscu można było opracować drogę wyjścia z tej trudnej sytuacji. A traumy często w takiej sytuacji doświadcza cała rodzina. Centrum jest jednym z wielu działań miasta Wrocław w przeciwdziałaniu przemocy rodzinie. Gmina wydaje 5 milionów złotych na różne działania w tym obszarze osób doświadczających przemocy - opowiada Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych

Z badań wynika, że co trzecie dziecko doświadcza formy przemocy różnego rodzaju. Nie tylko w rodzinie, ale również ze strony rówieśników. A zatem dzieci, które doznały krzywdy, jest bardzo wiele. Najmłodsi nie mają często możliwości, aby sami zgłosić się o pomoc. Stąd ogromna rola służb, instytucji i świadków w reagowaniu, gdy dzieciom dzieje się krzywda.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska