CBA zatrzymało 6 osób, które ustawiały przetargi na zakup sprzętu medycznego

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Akcja CBA na zlecenie prokuratury we Wrocławiu. Zatrzymano podejrzanych o ustawianie przetargów na zakup sprzętu medycznego.
Akcja CBA na zlecenie prokuratury we Wrocławiu. Zatrzymano podejrzanych o ustawianie przetargów na zakup sprzętu medycznego. Gazeta Wrocławska
Udostępnij:
Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na zlecenie prokuratury we Wrocławiu. Wśród sześciu zatrzymanych osób jest przedstawiciel firmy będącej dostawcą sprzętu medycznego oraz przedstawiciele placówek służby zdrowia w całej Polsce.

Zatrzymania przeprowadzone przez warszawską delegaturę CBA to efekt śledztwa dotyczącego „ustawiania” przetargów na sprzęt medyczny dla placówek medycznych na terenie całej Polski. Prokurator zarzucił zatrzymanym: utrudnianie przetargów publicznych, poświadczanie nieprawdy w dokumentach i składanie fałszywego oświadczenia.

"W toku śledztwa ustalono, że jeden z podejrzanych - przedstawiciel firmy będącej dostawcą sprzętu medycznego dla szpitali - posiadając szerokie znajomości wśród osób zajmujących się kwestią przetargów w placówkach medycznych na terenie kraju, wraz z innymi podejrzanymi w sposób bezprawny wpływał na przebieg przetargów publicznych organizowanych przez te jednostki w celu zakupu urządzeń medycznych - w tym defibrylatorów i innych. Czynił to w sposób prowadzący do wyboru w toku przetargów oferty przygotowanej przez reprezentowaną przez niego firmę" - wyjaśnia prokurator Katarzyna Bylicka z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Jak działał układ? Przedstawiciel firmy jeszcze przed ogłoszeniem przetargów otrzymywał od podejrzanych informację o ich planowaniu, po czym uzgadniał z nimi Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia w taki sposób, aby warunki te spełniał w największym stopniu sprzęt firmy, którą reprezentował.

Jak informuje prokurator Katarzyna Bylicka, łączna wartość szkody spowodowanej działaniami podejrzanych wynosi prawie 5 i pół miliona złotych.

Wobec jednego z podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Śródmieścia z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu wykonywania czynności związanych z przetargami publicznymi.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przecież to w Polsce norma. Skontrolujcie ministrów i ich rodzinne szemrane interesy. Najwięcej przekrętów narobił Matołuszek.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie