Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cały tydzień blokad drogi nr 8 Wrocław - Kłodzko (HARMONOGRAM BLOKAD)

Marcin Walków
19.12.2014 wroclawkobierzyce blokada drogi s8 trwala okolo jednej godziny mieszkancy domagali sie przebudowy drogi i poszerzenia jezdni komunikacaj s 8 s8 bezpieczenstwo protest droga krajowagazeta wroclawskapawel relikowski / gazeta wroclawska
19.12.2014 wroclawkobierzyce blokada drogi s8 trwala okolo jednej godziny mieszkancy domagali sie przebudowy drogi i poszerzenia jezdni komunikacaj s 8 s8 bezpieczenstwo protest droga krajowagazeta wroclawskapawel relikowski / gazeta wroclawska Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Nie pomogło 6 tysięcy wniosków w sprawie budowy drogi S8 z Wrocławia przez Kłodzko do Boboszowa. Mieszkańcy więc znów zablokują krajową „ósemkę”.

W przyszłym tygodniu czeka nas kolejna blokada drogi krajowej nr 8 na Dolnym Śląsku. Codziennie w innej miejscowości mieszkańcy wyjdą na ulice i zablokują ruch. To ich protest przeciwko braku decyzji o budowie drogi S8 z Wrocławia przez Kłodzko do granicy czeskiej. Przypomnijmy, rząd nie wpisał drogi S8 do narodowego programu budowy dróg krajowych i autostrad na lata 2014-2023.

Blokady zaplanowano w następujących miejscach:

  • 23.03. (poniedziałek) – Kobierzyce
  • 24.03. (wtorek) – Boguszyn
  • 25.03. (środa) – Bardo
  • 26.03. (czwartek) – Duszniki Zdrój
  • 27.03. (piątek) – Ząbkowice Śląskie

Zamiast budowy drogi ekspresowej, modernizacja drogi krajowej

Przez cały styczeń do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju można było wysyłać wnioski popierające budowę konkretnych dróg. Dolnoślązacy chętnie z tej możliwości korzystali. Dla nowej drogi S8 wpłynęło łącznie 5931 wniosków, w tym od 56 samorządów, 13 parlamentarzystów, 71 organizacji, stowarzyszeń i firm. To nie wystarczyło, by inwestycja ta znalazła się w programie.

Resort – czytamy w raporcie – będzie dalej analizował tę trasę, ale nie widzi uzasadnienia, by budować drogę klasy „S”. Powodem jest „natężenie ruchu oraz brak kontynuacji korytarza o wysokiej przepustowości po stronie czeskiej”.
Ma to związek z tym, że Czesi nie podjęli decyzji o budowie drogi ekspresowej do granicy polskiej, która byłaby przedłużeniem planowanej trasy S8. To zaś odebrało możliwość ubiegania się o pieniądze unijne w ramach programów dofinansowania dróg transgranicznych.

Droga krajowa nr 8, nazywana drogą śmierci, ma jednak zostać zmodernizowana. Projekt zakłada budowę obwodnic, a ponadto pasów w układzie „2+1” czyli dwóch do jazdy w jednym kierunku i jednego pasa w kierunku przeciwnym. Takie rozwiązanie ma umożliwiać bezpieczniejsze wyprzedzanie i zapobiegać wypadkom. W ostatnich 10 latach między Kudową Zdrój a Wrocławiem na drodze krajowej nr 8 doszło do ponad 300 śmiertelnych wypadków.

Michał Jaros, poseł Platformy Obywatelskiej, który namawiał, by wysyłać swoje głosy do ministerstwa, mówi nam dziś: - Jakiś czas temu jeszcze nikt w Warszawie poważnie nie mówił o modernizacji południowego odcinka krajowej ósemki. Dzięki wielkiej aktywności Dolnoślązaków, być może uda nam się uzyskać rozwiązanie adekwatne do prognozowanego ruchu i woli współpracy w tym zakresie po drugiej stronie granicy - twierdzi Jaros. - Połączenie Wrocławia z Kotliną Kłodzką musi się poprawić, jestem przekonany że i mnie, i protestującym o to właśnie chodzi. Dołożę wszelkich starań, by zwiększyć bezpieczeństwo Dolnoślązaków podróżujących krajową ósemką - dodaje poseł.

Na proteście będą transparenty i... kiełbaski

- CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Rozwiązanie pod hasłem „modernizacji” nie przekonuje tych, którzy zabiegali o budowę drogi S8. – Jeśli zostanie wdrożony projekt modernizacji krajowej „ósemki”, możemy pożegnać się z budową drogi ekspresowej. Dlatego będziemy o nią walczyć, póki jest jeszcze na to czas – mówi Marcin Kożuchowski, organizator protestów.

W każdej z pięciu miejscowości blokada potrwa dwie i pół godziny. Oprócz transparentów i haseł żądających budowy drogi ekspresowej, protestujący zamierzają przynieść ze sobą... grille i kiełbaski.

Ostatnią blokadę drogi krajowej nr 8 zorganizowano 9 grudnia. Wtedy objęła ona 9 miejscowości. Uczestniczyło w niej kilkaset osób. Miesiąc wcześniej, 7 listopada, całkowicie drogę zablokowano w Szczytnej. Niedługo po zakończeniu protestu, w wypadku na tej drodze zginęła 25-letnia uczestniczka protestu, Magdalena Małolepsza-Kożuchowska.
Dziś z wizytą na Dolny Śląsk wybiera się Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister i Pełnomocnik Rządu ds. Zarządzania Infrastrukturą Drogową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska