Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Callas i Mozart na znaczkach w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Marta Wróbel
Rosyjski bloczek „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego
Rosyjski bloczek „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji
600 znaczków pocztowych z całego świata można zobaczyć na wystawie „W kręgu opery”, która potrwa do 5 maja w Muzeum Poczty i Telekomunikacji (ul. Krasińskiego 1). Kompozytorzy, śpiewacy, sceny ze słynnych oper i podobizny kompozytorów na znaczkach na ekspozycji to nie tylko gratka dla melomanów, ale także dobry sposób poznania historii opery dla laików.

Swoimi początkami opera sięga II połowy XVI wieku. Wszystko zaczęło się w jednym z pałaców florenckich, który w końcu XVI wieku był miejscem spotkań Cameraty – grupy uczonych, muzyków i poetów. Kompozytorzy Jacopo Peri i Giulio Caccini postanowili połączyć muzykę z bezpośrednią akcją na scenie. Za pierwszą operę uważane jest dzieło Jacopo Periego „Dafne”, wystawione w 1598 roku we Florencji. Jednak sama nazwa „opera” weszła w użycie dopiero pod koniec XVII wieku.
Jak pokazuje wystawa, opera cieszy się popularnością na całym świecie. Znaczki prezentowane w muzeum pochodzą m.in. z Austrii, Księstwa Mo-nako, Czech i Rosji, a nawet Ghany. Bloczek ze znaczkami ze sceną z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego jest z Rosji, podobizna Mozarta na znaczkach z Czech, są sceny z „Rigoletta” z Ghany i z „Carmen” z Madagaskaru. Jednak na największej liczbie eksponatów widnieje podobizna sopranistki Marii Callas. Balety na znaczkach to, oczywiście, domena Rosjan; są też rodzime akcenty ze scenami z „Halki” czy „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki.
Podczas wernisażu ekspozycji 14 marca śpiewała mezzosopranistka Jadwiga Postrożna z Opery Wrocławskiej. Wystawie „W kręgu” opery towarzyszą spotkania i dyskusje. 30 marca o godz. 12 kontratenor Piotr Łykowski będzie rozmawiał ze swoimi uczniami i wszystkimi chętnymi o operze, a 12 kwietnia, też o godz. 12, znawczyni tematyki operowej, Ewa Łętowska, opowie o tym, czego możemy się dzisiaj nauczyć dzięki operze.
Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej1 marca tego roku 220. rocznicy wystawienia pierwszej polskiej opery pt. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego.
Ekspozycja i katalog zostały sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji czynne jest w godz. 10-15, z wyjątkiem środy (godz. 10-17) i niedzieli (godz. 11-16). Bilety kosztują od 7 do 15 zł. W niedzielę wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska