Burze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Pół tysiąca interwencji straży, połamane drzewa, zatrzymane pociągi [GDZIE JEST BURZA - 5.09.2020]

MAR, MIG
Udostępnij:
Kilka burz, ulewny deszcz i wichura przeszły w sobotnie popołudnie nad Dolnym Śląskiem. Strażacy do godz. 20.00 w całym regionie interweniowali ponad pół tysiąca razy - głównie we Wrocławiu, Oławie i Świdnicy. Dwie osoby zostały ranne. Powalone drzewa na wiele godzin zablokowały większość dróg w pasie między Wrocławiem a Kłodzkiem, w niektórych miejscach nie jeździły też pociągi. Zalane zostały lokalne ulice oraz setki piwnic. Przed godz. 21 ostrzeżenia meteorologiczne dla Dolnego Śląska zostały odwołane. Burze przeniosły się na Opolszczyznę.

Burze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku - najważniejsze informacje

  • Po sobotnich burzach na Dolnym Śląsku ranne zostały dwie osoby. Jedna z nich, to pasażerka samochodu, na który na drodze krajowej nr 8 z Kłodzka do Wrocławia spadło drzewo. Stało się to, gdy około godz. 18 w okolicach Kobierzyc auto zatrzymało się na drodze za stojącym samochodem ciężarowym. Kobieta - 63-letnia pasażerka samochodu - ze złamanym obojczykiem trafiła do szpitala przy ul. Weigla we Wrocławiu. Druga ranna osoba również została poszkodowana po tym, jak na drodze nr 8 na jej samochód spadło drzewo. Uskarża się na bóle kręgosłupa.
  • We Wrocławiu straż odnotowała 130 zdarzeń spowodowanych burzami, ulewami i wichurą. To powalone drzewa, połamane konary, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzone lampy sygnalizacji świetlnej - wylicza miejska straż pożarna.
  • Strażacy z Oławy mieli w sobotę łącznie około 30 interwencji związanych z usuwaniem skutków burzy. Najpoważniejsza to uszkodzony samochód w Oławie przy ul. Siedleckiej - spadł na niego konar drzewa.
  • Do godziny 20 najwięcej interwencji strażacy mieli w powiecie świdnickim (głównie w Jaworzynie Śląskiej i Strzegomiu - 220 zdarzeń. W jednym przypadku całkowicie zerwany został dach budynku mieszkalnego.
  • Co najmniej do godz. 23 prądu nie będzie miało kilkadziesiąt miejscowości w powiatach wrocławskim, świdnickim i oławskim.
  • W powiecie wrocławskim straż odnotowała 118 zdarzeń, w powiecie kłodzkim - 13 (w tym jeden dach całkowicie zerwany z pomieszczenia gospodarczego).

Zobacz także

Nagle zrobiło się czarno. Niesamowite niebo przed burzą we W...

Burze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku - relacja na żywo
Aktualizacja godz. 20.20
Burze minęły już Dolny Śląsk, gdzieniegdzie możliwe są jeszcze niewielkie opady deszczu. W nocy padać już nie powinno. Dla większości Dolnego Śląska IMGW odwołało już ostrzeżenia meteorologiczne.

Aktualizacja godz. 19.30
Po burzach, które przeszły w sobotnie popołudnie nad Wrocławiem i okolicami, tysiące ludzi nie mają prądu. Energii pozbawione są całe wsie m.in. w powiecie wrocławskim, oławskim i świdnickim. Kiedy można spodziewać się usunięcia awarii? W wielu miejscach dopiero przed północą. Pełną listę miejsc bez prądu i planowane godziny jego przywrócenia znajdziesz poniżej.

Burze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Pół tysiąca interwencji straży, połamane drzewa, zatrzymane pociągi [GDZIE JEST BURZA - 5.09.2020]
OSP Smolec

Aktualizacja godz. 18.40
- Burze powoli od nas odchodzą na wschód - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Jeszcze dwie godziny i będzie po burzach. W tej chwili są między Jelczem a Oławą oraz na południu Kotliny Kłodzkiej.

Aktualizacja godz. 18.25
Gigantyczny korek na drodze nr 8 z Kłodzka do Wrocławia. - Między Kłodzkiem a Kobierzycami przy drodze połamane są dziesiątki drzew, przejazd utrudniają leżące wszędzie gałęzie, jest niebezpiecznie, bo połamane konary wiszą nad jezdnią - donosi z trasy nasz dziennikarz Cyprian Dmowski.

Burze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Pół tysiąca interwencji straży, połamane drzewa, zatrzymane pociągi [GDZIE JEST BURZA - 5.09.2020]

Aktualizacja godz. 18.15
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia obejmuje już niemal cały Dolny Śląsk. Rozszerzono je m.in. o Legnicą i Jelenią Górę. - Lokalnie obserwuje się burze, którym punktowo towarzyszą dość intensywne opady deszczu 5mm/10min. Możliwa suma opadów w czasie trwania zjawisk burzowych to około 15 mm - poinformował dyżurny synoptyk IMGW.

Aktualizacja godz. 18.05
We Wrocławiu i powiecie wrocławskim zgłoszono nam dotąd około 120 interwencji - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl rzecznik wrocławskiej straży pożarnej st. kpt. Tomasz Szwajnos. - To połamane konary drzew, drzewa i podtopienia.
Wrocławskie MPK na razie jeździ bez żądnych problemów - zapewnia nadzór ruchu. Nie ma żądnych uszkodzeń ani awarii.

Aktualizacja godz. 18.00
- Mamy mnóstwo zgłoszeń - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Krzysztof Gielsa ze straży pożarnej w Oławie. - To zalane piwnice i połamane gałęzie. Nikomu nic się nie stało. W akcji usuwania szkód uczestniczą strażacy zawodowi oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych - dodaje. Połamane drzewa blokują kilka ulic w centrum Oławy. Jak wylicza portal Olawa24.pl, blokują m.in. ul. Sportową, 3 Maja, Kutrowskiego i Siedlecką.

Burze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Pół tysiąca interwencji straży, połamane drzewa, zatrzymane pociągi [GDZIE JEST BURZA - 5.09.2020]
Olawa24.pl

Aktualizacja godz. 17.30
Dwa samochody zderzyły się na autostradowej obwodnicy Wrocławia przed mostem Rędzińskim (jezdnia w kierunku Bielan i Kudowy). Zablokowany jest prawy i środkowy pas, ruch odbywa się lewym pasem. Są ogromne korki. Jak informują nas czytelnicy, w wypadku uczestniczył m.in. samochód ciągnący naczepę z koniem - ta po zderzeniu przewróciła się na bok.

Aktualizacja godz. 17.20
Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania Ratownictwa poinformował portal GazetaWroclawska.pl, że do tej pory odebranych zostało już 200 zgłoszeń z całego województwa. - Nie ma informacji o osobach poszkodowanych - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl rzecznik dolnośląskiej straży pożarnej młodszy brygadier Daniel Mucha. Największy problem to przewrócone przez wiatr drzewa i połamane gałęzie, a także zalane piwnice. Najwięcej interwencji jest we Wrocławiu, Oławie i Świdnicy.

Aktualizacja godz. 16.50
Strażacy mają już blisko 100 zgłoszeń o podtopieniach, złamanych drzewach i wypadkach. Czytelnicy informują nas, że w okolicach Strzegomia drzewo spadło na linię kolejową z Wrocławia do Wałbrzycha i Jeleniej Góry - zerwana jest trakcja, pociągi nie jeżdżą w obu kierunkach. Jak informuje PKP PLK, pociągi na tej trasie nie będą kursowały do godz. 18. - rzewoźnicy planują zastępczą komunikację autobusową - zapewniają kolejarze. Powalone drzewo blokuje też tory na trasie Jaworzyna - Strzegom, także tutaj Koleje Dolnośląskie planują zastępczą komunikację.

W Kobierzycach drzewo przygniotło samochód osobowy. W Wierzbicach na drodze nr 8 w ulewnym deszczu zderzyły się dwa samochody. Zablokowana jest lokalna droga ze wsi Węgry przez Bogunów do Żórawiny - w Bogunowie drzewo złamało się i spadło na drogę. Zablokowana jest też droga Wrocław - Strzelin w rejonie wsi Śleszów.

Aktualizacja godz. 16.10
Burza jest już we Wrocławiu. Niemal w całym mieście solidnie pada. To dopiero pierwsza dziś burza. Druga - większa dopiero nadciąga na Dolny Śląsk z Czech. - Od południowego zachodu zbliża się strefa aktywnych elektrycznie burz. Towarzyszą im punktowo nawalne opady deszczu 10mm/10min, opady gradu oraz silne porywy wiatru. Najsilniejszy zaobserwowany poryw wiatru wyniósł 65 km/h, jednak punktowo mogą wystąpić silniejsze porywy w granicach 75-90 km/h - poinformował o godz. 16 Janusz Zieliński, synoptyk IMGW.

Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem wydano dla: Wrocławia, powiatu wrocławskiego, powiatu oławskiego, powiatu trzebnickiego, powiatu oleśnickiego, powiatu średzkiego, powiatu strzelińskiego, powiatu świdnickiego, powiatu wałbrzyskiego, powiatu dzierżoniowskiego i powiatu kłodzkiego.

Aktualizacja godz. 16.00
Oberwanie chmury w okolicach Świdnicy, Strzegomia i Kątów Wrocławskich. Potężna ulewa zmierza do Wrocławia. Kolejne burzowe chmury nadchodzą na Dolny Śląsk z Czech.

Aktualizacja godz. 14.00
W okolicach Wrocławia już grzmi. Burza trwa w okolicach powiatu górowskiego i wołowskiego.

Zobacz także

Pierwsze ostrzeżenie dla wschodniej części Dolnego Śląska wydano już rano.
Dyżurny synoptyk IMGW-PIB Krzysztof Salanyk prawdopodobieństwo wystąpienia burz oceniła na 85 procent. Ostrzeżenie dotyczyło wówczas powiatów wrocławskiego, oławskiego, oleśnickiego, strzelińskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego i kłodzkiego, nie obejmowało jeszcze samego Wrocławia.

Sprawdź, gdzie jest burza online - radar burzowy
Kolor czerwony na poniższej mapie oznacza miejsca, w których w danym momencie odnotowano wyładowania atmosferyczne, kolor pomarańczowy - takie, w których odnotowano je 10-25 minut temu, a żółty - 25-40 minut temu

Mapa burzowa Polski południowo-zachodniej

GDZIE JEST BURZA? OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE DLA POLSKI ONLINE
Mapa ostrzeżeń dla Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Garmin

Garmin Venu Czarny (0100217313)

1 859,00 zł899,00 zł-52%
miejsce #2

Amazfit

Amazfit GTR 3 Czarny

1 117,80 zł569,00 zł-49%
miejsce #3

Garmin

Garmin Fenix 6 Srebrny (0100215800)

2 987,14 zł1 680,00 zł-44%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 września, 18:15, Gość:

Huragan zrobił porządek i zniszczenia tego czego nie zrobił dendrolog miejski , bo nie wywiązuje sie ze swoich obowiązków dbania o drzewostan.

Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Przeprowadzać korygowanie koron drzew - nie pozwalać na wysokie porosty. Wysokie topole wzdłuż dróg - obecnie mnóstwo połamanych.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Dlaczego nie koryguje się konarów, to musi być obowiązek właściciela terenu w mieście. Przy budynkach, ulicach tylko niskie drzewka i krzewy.

Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast i wsi ?

Drzewa tylko w parkach, lasach

Znów padną kolejne topole i tragedie kierowców i domowników

5 września, 18:36, Gość:

Ciebie wyciąć chwaście

Tragedia kierowców?

Sam jestes tragedią.

Oby na twoje dziecko, kogoś z rodziny, znajomych nie spadło drzewo, nie zniszczyło domu czy samochodu i pasażerów w nim, obyś nie był ofiarą upadającego drzewa , które nie powinno rosnąć w tym miejscu lub być suchym konarem.

G
Gość
5 września, 18:15, Gość:

Huragan zrobił porządek i zniszczenia tego czego nie zrobił dendrolog miejski , bo nie wywiązuje sie ze swoich obowiązków dbania o drzewostan.

Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Przeprowadzać korygowanie koron drzew - nie pozwalać na wysokie porosty. Wysokie topole wzdłuż dróg - obecnie mnóstwo połamanych.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Dlaczego nie koryguje się konarów, to musi być obowiązek właściciela terenu w mieście. Przy budynkach, ulicach tylko niskie drzewka i krzewy.

Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast i wsi ?

Drzewa tylko w parkach, lasach

Znów padną kolejne topole i tragedie kierowców i domowników

5 września, 18:36, Gość:

Ciebie wyciąć chwaście

Tragedia kierowców?

Sam jestes tragedią.

Po sobotnich burzach na Dolnym Śląsku ranne zostały dwie osoby. Jedna z nich, to pasażerka samochodu, na który na drodze krajowej nr 8 z Kłodzka do Wrocławia spadło drzewo. Stało się to, gdy około godz. 18 w okolicach Kobierzyc auto zatrzymało się na drodze za stojącym samochodem ciężarowym. Kobieta - 63-letnia pasażerka samochodu - ze złamanym obojczykiem trafiła do szpitala przy ul. Weigla we Wrocławiu. Druga ranna osoba również została poszkodowana po tym, jak na drodze nr 8 na jej samochód spadło drzewo. Uskarża się na bóle kręgosłupa.

Gigantyczny korek na drodze nr 8 z Kłodzka do Wrocławia. - Między Kłodzkiem a Kobierzycami przy drodze połamane są dziesiątki drzew, przejazd utrudniają leżące wszędzie gałęzie, jest niebezpiecznie, bo połamane konary wiszą nad jezdnią - donosi z trasy nasz dziennikarz Cyprian Dmowski.

G
Gość

Huragan zrobił porządek i zniszczenia tego czego nie zrobił dendrolog miejski , bo nie wywiązuje sie ze swoich obowiązków dbania o drzewostan.

Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew?

Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Przeprowadzać korygowanie koron drzew - nie pozwalać na wysokie porosty. Wysokie topole wzdłuż dróg - obecnie mnóstwo połamanych.

Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach?

Dlaczego nie koryguje się konarów, to musi być obowiązek właściciela terenu w mieście. Przy budynkach, ulicach tylko niskie drzewka i krzewy.

Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast i wsi ?

Drzewa tylko w parkach, lasach

Znów padną kolejne topole i tragedie kierowców i domowników

G
Gość

W Polanowicach za Psim Polem była trąba, powaliła okolicę

p
prof. miodzio

Chyba nawalony

G
Gość

ok 18 będzie weselej

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie