Burza we Wrocławiu. Intensywne opady i wyładowania atmosferyczne przyszły wieczorem [ZDJĘCIA]

Tak wrocławianie w piątek rano pokonywali drogę do pracy...
Tak wrocławianie w piątek rano pokonywali drogę do pracy... Paweł Relikowski
Zapowiadana w ciągu dnia burza, nadciągnęła nad Dolny Śląsk i Wrocław w czwartkowy wieczór, a w wielu miejscach grzmiało i padało także w nocy. Tylko w czwartek do północy strażacy interweniowali w całym regionie ponad 110 razy. Mowa oczywiście o wyjazdach związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi. W samym Wrocławiu w czwartek burza przyczyniła się do 11 wyjazdów ratowników, głównie w rejonie Kozanowa i Maślic.

AKTUALIZACJA, PIĄTEK, godz. 14
Przewrócone na jezdnię drzewo powoduje utrudnienia w ruchu w okolicy skrzyżowania ul. Osobowickiej i Witkowskiej. Z tego powodu autobusy MPK linii 118 jeżdżą objazdem do pętli “Ślazowa” przez ul. Lipską. Utrudnienia zakończyły się po kilkunastu minutach.

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 10:20
Podsumowanie działań strażaków związanych ze skutkami burzy. Od wczorajszego wieczora wyjeżdżali 221 razy na Dolnym Śląsku. Najwięcej wyjazdów było w samym Wrocławiu, ponad 30. W powiecie trzebnickim w związku z m.in. podtopieniami i wiatrołomami strażacy interweniowali 26 razy. W Ząbkowicach Śląskich takich interwencji było 25.

W naszym województwie było 5 interwencji spowodowanych uderzeniem pioruna. W Raciborowicach Dolne w powiecie bolesławieckim piorun wybił dziurę w dachu budynku nie wywołując pożaru. Poddasze natomiast zapaliło się po uderzeniu pioruna w Pieszycach w powiecie dzierżoniowskim. Do podobnego zdarzenia doszło w Strzegomiu. Dwa pożary wywołał piorun we Wrocławiu.

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 9:40
Bardzo duże korki po wypadku na autostradzie A4 pod Kątami Wrocławskimi
KORKI NA AUTOSTRADZIE A4 PO WYPADKU

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 9:20
Trudny poranek dla pieszych we Wrocławiu. W wielu miejscach nie ma mowy o przejściu suchą stopą chodnikiem czy przez ulicę. Zobaczcie więcej zdjęć w galerii - kliknij poniżej

Zalane wrocławskie chodniki, parkingi i przejścia podziemne

Zalany Wrocław. Tak wrocławianie walczyli dziś rano z wielki...

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 9:00
Wrocławscy strażacy w piątkowy poranek mają pełne ręce roboty po nawałnicy, która przeszła nad miastem. O godz. 9 trwała interwencja w szpitalu przy ul. Fieldorfa, gdzie wypompowywana jest woda z piwnicy.

Między północą a porankiem strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z załamaniem pogody około 50 razy. Głównie pracowali przy podtopionych piwnicach, pochylonych drzewach i ułamanych konarach. Przy ul. Walerego Roździeńskiego na Żernikach od uderzenia pioruna zapalił się dach, który szybko udało się ugasić, a przyczynił się do tego właściciel nieruchomości walczący z żywiołem jeszcze przed przyjazdem straży. Paliła się także altana przy ul. Wojanowskiej.

Grzmi znów we Wrocławiu. Burza po chwilowej przerwie wróciła do wschodnich powiatów Dolnego Śląska. Z dużą intensywnością zaczęła się znów w powiecie strzelińskim i oławskim.

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 7:50
Tzw. czoło burzy minęło już Dolny Śląsk i znajduje się nad Wielkopolską. Jednak mniejsze komórki burzowe rozwijają się w piątek rano także nad zachodnią Opolszczyzną i wschodnimi fragmentami naszego województwa. Wciąż może tam solidnie popadać.

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 7:20
IMGW informuje, że burze możliwe również dzisiaj, choć w Polsce najsilniejsze zjawiska burzowe głównie w pasie na wschód od województwa dolnośląskiego. We Wrocławiu i regionie wciąż może padać i mocniej wiać do godzin popołudniowych. Później pogoda powinna się nieco uspokoić.

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 7:05
Kłopoty z kursowaniem MPK we Wrocławiu. Uszkodzona sieć trakcyjna na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Bardzkiej

AKTUALIZACJA, PIĄTEK godz. 7:00
Straż pożarna informuje, że wciąż odbiera zgłoszenia i wyjeżdża do usuwania skutków burzy. Od północy do godz. 7 interweniowano w całym województwie ponad 60 razy, głównie przy pompowaniu wody z posesji, piwnic czy garaży. Licząc łącznie z czwartkowymi wyjazdami, to już ponad 170 takich wyjazdów. Strażacy mówią, że burza spowodowała przede wszystkim straty materialne, nie było osób rannych w tych zdarzeniach.

TAK PISALIŚMY DLA WAS O BURZY W CZWARTEK - CZYTAJ PONIŻEJPrzypomnijmy, że w czwartek dla Dolnego Śląska wydano ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia. Pomarańczowy alert mówił o silnym deszczu z burzami oraz gradzie. Była nawet mowa o możliwości pojawienia się trąby powietrznej.

Burza z wyładowaniami atmosferycznymi w Sudetach. Zobacz nagranie KPN poniżej:

Burza nad Dolnym Śląskiem. Tylko w czwartek 114 interwencji strażaków

Ostatecznie burzowe chmury zaczęły nadciągać nad nasz region od południowego-zachodu. Przyniosły intensywne opady deszczu, a lokalnie bardzo groźne wyładowania atmosferyczne. Strażacy mieli mnóstwo pracy przy usuwaniu skutków nawałnic. Jak informował nas oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP we Wrocławiu, do godz. 23:30 wozy strażackie wyjeżdżały aż 114 razy. Najwięcej bo po 15 interwencji odnotowano w powiatach wałbrzyskim i ząbkowickim. W powiecie wrocławskim oraz świdnickim było to po 13 wyjazdów.

W Pieszycach doszło do pożaru dachu budynku od uderzenia pioruna.

Z tego samego powodu zniszczony został fragment dachu budynku w Raciborowicach Dolnych (okolice Bolesławca). Nie było osób poszkodowanych.

Burza we Wrocławiu. Zalane ulice i Dworzec Główny. Pożar domu od pioruna

Piorun spowodował także pożar dachu budynku we Wrocławiu. Do zdarzenia doszło w czwartek późnym wieczorem przy ulicy Roździeńskiego na wrocławskim osiedlu Żerniki. Strażacy przed północą informowali, że trwa dogaszanie płonącego dachu. Nie było osób poszkodowanych.

W samym Wrocławiu najczęściej interweniowano na Kozanowie i Maślicach przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic budynków. W wielu miejscach w mieście nie nadążała także kanalizacja burzowa, na ulicach powstały wielkie rozlewiska. Można powiedzieć, że już tradycyjnie, jak przy większych ulewach, przeciekał budynek Dworca Głównego. Woda dostała się między innymi do korytarzy oraz do holu głównego dworca.

Burza i zalane ulice oraz dworzec kolejowy we Wrocławiu
Burza i zalane ulice oraz dworzec kolejowy we Wrocławiu Andrzej Borek

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII:

Tak wrocławianie w piątek rano pokonywali drogę do pracy...

Burza we Wrocławiu. Intensywne opady i wyładowania atmosfery...

GDZIE JEST BURZA 8.07?

Dla Dolnego Śląska wydano w czwartek również ostrzeżenia pierwszego stopnia o gwałtownym wzroście wód w rzekach. Są to wzrosty krótkotrwałe, wywołane obfitymi opadami deszczu. Oznacza to, że poziom wód podniesie się w krótkim czasie o metr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie