Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz wydał zgodę. Będzie zakład Lufthansy pod Środą Śląską

Marcin Kaźmierczak
UM Środa Śląska
Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, wydał w środę decyzję środowiskową, która pozwoli spółce XEOS zbudować pod miastem zakład serwisowania silników lotniczych.

Postępowanie administracyjne w tej sprawie toczyło się w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej od października 2016 roku. Pierwotnie termin wydania decyzji środowiskowej przez Adama Rucińskiego, burmistrza Środy Śląskiej upływał z końcem grudnia. Następnie wydłużono go do końca stycznia. Ostatecznie, po kolejnej zmianie, upływał on dzisiaj.

- W decyzji środowiskowej nałożyliśmy na inwestora szereg warunków, które musi on uwzględnić w projekcie budowlanym i spełnić na etapie eksploatacji zakładu. W naszej decyzji jest ponad 70 wymagań środowiskowych - mówi Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. - Środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji zostały pozytywnie uzgodnione przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Śląskiej - dodaje.

Wśród postawionych inwestorowi warunków środowiskowych znalazły się m.in. zapisy odpowiadające na uwagi składane przez mieszkańców gminy. Określona została m.in. maksymalna liczba serwisowanych silników w ciągu roku, maksymalna dopuszczalna liczba testów silników, czy wymagania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

- Burmistrz nałożył też obowiązek wykonania przez inwestora zielonej bariery ochronnej w postaci szpaleru drzew od strony DK 94. Dodatkowo organ nałożył w decyzji środowiskowej warunek sporządzenia analizy porealizacyjnej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia inwestycji. Obejmie ona wykonanie pomiarów w zakresie oddziaływania inwestycji już po jej uruchomieniu. Będzie to służyć sprawdzeniu w warunkach rzeczywistych, czy wszystkie normy i standardy środowiskowe są dotrzymane na etapie użytkowania zakładu - podkreśla Marta Wilczyńska ze średzkiego magistratu.

Teraz przed inwestorem kolejne kroki, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak w ubiegłym tygodniu podkreślał Sebastian Burdzy, starosta średzki, to formalność.

- Jeżeli otrzymam pełny wniosek inwestora wraz z pozytywną decyzją środowiskową, na którą cały czas czekamy, to nie pozostanie mi nic innego jak wydać decyzję na budowę. Ludzie mają prawo protestować, ale jako samorządowcy jesteśmy za rozwojem gminy – zapowiadał Burdzy.

Przypomnijmy, że budowa zakładu serwisowania silników Lufthansy budzi sprzeciw części mieszkańców gminy, którzy uważają, że raport środowiskowy został przygotowany niestarannie, w związku z czym decyzja środowiskowa wydana przez burmistrza może być wadliwa.

- Spodziewaliśmy się takiej decyzji burmistrza. W czwartek zbierzemy się i omówimy sprawę, ale już teraz mogę powiedzieć, że najprawdopodobniej zakwestionujemy decyzję przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym – zapowiada Zenon Grudkowski ze stowarzyszenia Ekologiczna Wieś Juszczyn, które w ostatnim czasie organizowało w Środzie Śląskiej protesty w tej sprawie. - Nie zamierzamy przyłożyć ręki do zanieczyszczenia naszego powietrza, skażenia gleby i wód gruntowych w zamian za miejsca pracy. W hamowni podczas testów silników spalane będzie przecież aż 8 tys. ton paliwa lotniczego rocznie – dodaje.

Przypomnijmy, że wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano już na marzec. Budowa zakładu pod Środą Śląską (w obrębie wsi Święte, Juszczyn i Komorniki w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) ma się odbyć w dwóch etapach. Do jesieni 2018 r. powstaną budynki biurowe i techniczno-operacyjne. W kolejnych dwóch latach powstanie nowoczesna, specjalistyczna komora do testowania silników samolotowych. Od 2021 roku do zakładu mają trafiać najnowocześniejsze silniki lotnicze GE9X.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska