Bunt wrocławskich krasnali. Dlaczego protestują?

szZaktualizowano 
Dzisiaj rano w całym Wrocławiu wrocławskie krasnale wzniosły bunt. Około 200 rozsianych po mieście figurek przywdziało logo z czarną klepsydrą – symbolem Extinction Rebellion, pokojowego ruchu obecnego w ponad 30 krajach na całym świecie. Dzisiaj sprzeciwiają się masowemu wymieraniu gatunków, będącego skutkiem przewidzianego przez naukowców kryzysu klimatycznego.

Przywódcą buntu krasnali jest Papa Krasnal z ulicy Świdnickiej, okryty peleryną z wypisanymi na niej postulatami: "Wrocław domaga się: Prawdy, Działania teraz, Panelu Obywatelskiego". To podstawy działania Extinction Rebellion (XR), ruchu, którego celem jest sprzeciw wobec bezczynności w obliczu trwającego kryzysu klimatycznego.

Żądają natychmiastowych działań samorządów i rządu w celu ocalenia bioróżnorodności i doprowadzenia do zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2025 roku. Proponują też powołanie panelu obywatelskiego, skutecznej metody, która pozwoli wypracować najlepsze strategie przeciwdziałania i radzenia sobie z trwającym kryzysem klimatycznym.

Krasnale nieprzypadkowo stały się posłańcami rebelii. Po raz pierwszy pojawiły się we Wrocławiu w latach 80., rysowane na murach przez działaczy opozycji, którzy w ten sposób wyrażali swój sprzeciw wobec komunistycznej władzy. Członkowie Pomarańczowej Alternatywy przebierali się za krasnale, narażając na śmieszność ścigającą ich milicję. W kolejnych dekadach niziołek w czapce stał się symbolem Wrocławia – to tutaj bunt krasnali miał największą siłę, chociaż ruch happeningowy pojawiał się też w innych miejscach Polski.

Dzisiejszy happening nawiązał do historycznego pochodzenia symbolu – grupa figurek przed Narodowym Forum Muzyki prezentuje napis: „Precz z u-pałami”, taki sam jak ten stworzony przez aktywistów w 1987 roku. Wtedy przekaz tylko pozornie nawiązywał do lipcowych temperatur, za prawdziwy cel słownego ataku obierając „pały”, czyli Milicję Obywatelską. Dzisiaj to właśnie nienaturalnie wysokie upały, będące oznaką zmian klimatycznych, budzą realny niepokój, a brak reakcji władz na kryzys środowiskowy – bunt obywateli.

Krasnal Wroclovek został symbolicznie przysypany węglem, nawiązując do polityki węglowej Polski. Wystają spod niego tylko wyciągnięte ręce i serce z herbem miasta. Większość krasnali natomiast ma twarze zasłonięte bandankami z klepsydrą, oznaczającą szybko upływający czas, który pozostał nam na działania prowadzące do złagodzenia skutków globalnego ocieplenia wywołanego przez ludzkość.

polecane: Flesz: Ceny owoców i warzyw niezmiennie na bardzo wysokim poziomie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
MKoro
2019-07-08T16:40:32 02:00, Uwazny_czytelnik:

LEWACY - precz od krasnali!

Nie po to krasnale wraz z mieszkańcami walczyły z Jaruzelskim, PZPR i komuną, żeby teraz lewactwo je wykorzystywało do swoich celów.

2019-07-08T17:36:57 02:00, Człowiek:

Bardzo proszę nie odnosić się do podziału lewacy-prawacy, szczególnie w dyskusjach o bezpieczeństwie środowiskowym i energetycznym Polski. Niedopuszczalne uproszczenia myślowe,

2019-07-09T19:59:42 02:00, Gość:

Bardzo proszę słowotokiem nie zaciemniać obrazu.

Co jest dopuszczalne decyduje wyłącznie Kodeks Karny.

Naćpajcie sobie figurki setek małych leninków i nimi się bawcie.

Krasnoludki powstały w PROTEŚCIE przeciw lewackim politykom i nie powinny byń przez nich pacyfikowane!!!

Pseudonaukowe dywagacje na temat antropogennego ocieplenia klimatu jest zwyczajnie odwracaniem uwagi od pryncypiów

Postaw sobie figurki Jarosława, jeśli chcesz. Mogą być naturalnej wielkości, i tak będą kurduplaste, fizycznie i umysłowo.

M
MKoro

Pamiętam happeningi Pomarańczowej Alternatywy. Byłem, uczestniczyłem, uciekałem przed milicją. Walczyliśmy o wielką sprawę wtedy.

O sprawę, która nic nie znaczy w porównaniu z tym, o co krasnale walczą dzisiaj.

Wtedy była walka o życie w wolnym kraju. Teraz jest walka o życie jako takie.

Walkę o wolne życie przegraliśmy, czego dowodem jest generalissimus Kaczyński. Czy przegramy walkę o przeżycie?

Myślę, że przegramy. Mimo to warto walczyć - choćby dlatego, żeby wymrzeć z czystym sumieniem.

G
Gość
2019-07-08T16:40:32 02:00, Uwazny_czytelnik:

LEWACY - precz od krasnali!

Nie po to krasnale wraz z mieszkańcami walczyły z Jaruzelskim, PZPR i komuną, żeby teraz lewactwo je wykorzystywało do swoich celów.

2019-07-08T17:36:57 02:00, Człowiek:

Bardzo proszę nie odnosić się do podziału lewacy-prawacy, szczególnie w dyskusjach o bezpieczeństwie środowiskowym i energetycznym Polski. Niedopuszczalne uproszczenia myślowe,

Bardzo proszę słowotokiem nie zaciemniać obrazu.

Co jest dopuszczalne decyduje wyłącznie Kodeks Karny.

Naćpajcie sobie figurki setek małych leninków i nimi się bawcie.

Krasnoludki powstały w PROTEŚCIE przeciw lewackim politykom i nie powinny byń przez nich pacyfikowane!!!

Pseudonaukowe dywagacje na temat antropogennego ocieplenia klimatu jest zwyczajnie odwracaniem uwagi od pryncypiów

G
Gość
2019-07-08T10:15:42 02:00, Gość:

Kraje rozwinięte lata całe budowały swój dobrobyt na przemysle wysokoemisyjnym. Teraz, kiedy sie dorobiły i mają wolne środki inwestują je w ekologiczne źródła energii i nakazują to samo krajom rozwijającym się. Nie dając im szans na dorobienie się. Tym samym uzalezniają je od siebie i dbają o własny interes....

Taki mechanizm oczywiście istnieje. Pomimo faktycznych wyzwań cywilizacyjnych, które powinny jednoczyć ludzi, część próbuje na tym coś zdobyć dla siebie. Dlatego powinniśmy, zamiast zapierać się i negować istnienie problemu do momentu, aż będzie za późno na znalezienie innej drogi, stworzyć strategię przyszłości dla Polski - jakie niskoemisyjne technologie Polska może rozwijać i być w nich liderem? Czy są technologie, które możemy rozwijać i produkować u nas, aby być ich eksporterem (może zgazowanie węgla - pozyskiwanie wodoru? Może opracowanie nowej metody sekwestracji CO2? Może są inne?). To jest myślenie, które daje nam przyszłość, ale wymaga, aby społeczeństwo domagało się konkretów, faktów, prawdy od rządzących (i to niezależnie która partia wygra jesienią) zamiast manipulacji i grania na emocjach, resentymentach. Skończmy jako naród z tym kuleniem się przed sąsiadami "bo oni chcą nam coś zabrać". Rozwijajmy naukę, wzmacniajmy swój przemysł w oparciu o trendy, które będą się rozwijać czy tego chcemy czy nie. A jeszcze odnośnie Niemiec... nie wiem, czy wiecie, ale problem z brakiem wody może zapewniają sobie już od lat 90 zalewając stare kopalnie (np. Berzdorf). Może też powinniśmy pomyśleć o czymś takim, szczególnie, że susze będą się pogłębiać. To są konkrety o których powinna być debata publiczna.

G
Gość
2019-07-08T11:45:59 02:00, Biskup:

Zaśmiecanie a nie happening. Co daje takie działanie na mieście? Już bardziej jestem przekonany np. do ekologów przywiązanych do drzew - bo to naprawdę kogoś niszczącego zatrzymuje. Większość wrocławian nawet nie wie co oznacza i kogo ma bronić ten znak.

To po prostu śmieci.

Oczywiście, że można to krytykować i zastanawiać się, czy to jest optymalne wykorzystanie energii ludzi. Ale jednak to działa, zwraca uwagę, można doczytać w internecie o ruchu, o problemie. Znak i przesłanie intrygują. Jak zostało napisane poniżej, będzie to wysprzątane nazajutrz. Dziękuję jednak za ten komentarz, szczególnie za oddanie szacunku osobom, które narażają własne życie przywiązując się do drzew, aby chronić dziedzictwo przyrodnicze Polski.

G
Gość
2019-07-08T12:10:12 02:00, Gość:

Sprzeciw wobec zmian klimatu wyrażony śmieceniem miasta i tworzeniem kolejnych odpadów? Genialne.

Cieszy mnie troska o czystość miasta, szczerze dziękuję za zwrócenie uwagi na ten temat! To jednak już zostało zaplanowane, do jutra całe oznakowanie będzie sprzątnięte. Odnośnie pozornego paradoksu tworzenia kolejnych odpadów - komunikat, przesłanie trzeba przekazać skutecznie, jakakolwiek działalność będzie wiązać się z zanieczyszczaniem środowiska - samo korzystanie z komputera. Proszę jednak uszanować osoby, którym bezinteresownie zależy na wspólnym dobru społecznym i wykonują pracę za wszystkich, którzy nie mają czasu, chęci, ochoty do tego, aby tym się martwić.

C
Człowiek
2019-07-08T12:42:02 02:00, Otua:

Dynamogrod jak zawsze w awangardzie POstempu. Czy PRezio ma już slitfocie na pejsbuku i insta? xD

Proszę cynicznie nie wiązać ruchu zwracającego się do polityków wszystkich partii do racjonalnego zajęcia się sprawą kryzysu klimatycznego. Extinction Rebellion jest ruchem apolitycznym, w Polsce zrzeszającym zwolenników prawdopodobnie każdej możliwej partii i raczej osoby niesympatyzujące z sugerowaną przez Pana/Panią partią poczują się mocno urażone. Zachęcam do przyjrzenia się tematowi i sprawdzenia co Polska może zyskać/stracić w zależności od obranej (lub całkowicie nieobranej) strategii wobec kryzysu klimatycznego.

C
Człowiek
2019-07-08T12:42:38 02:00, Janina:

To jest już jakaś P_A_R_A_N_O_J_A , w wykonaniu '' krasnali '' !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie proszę Pani, to jest próba zwrócenia uwagi na problem. Gdyby nie osoby, które poświęcają bezinteresownie swój czas na dbanie o dobro wspólne, proszę uwierzyć, żylibyśmy w znacznie gorszym świecie. Proszę to uszanować i docenić, bo problem kryzysu klimatycznego (i nieuniknione, powiązane z tym kryzysy społeczne - migracje milinów ludzi z terenów dotkniętych najbardziej dotkliwie, walka o zasoby) dotknie już naszych dzieci. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni, będziemy myśleć na kilka pokoleń do przodu.

C
Człowiek
2019-07-08T16:40:32 02:00, Uwazny_czytelnik:

LEWACY - precz od krasnali!

Nie po to krasnale wraz z mieszkańcami walczyły z Jaruzelskim, PZPR i komuną, żeby teraz lewactwo je wykorzystywało do swoich celów.

Bardzo proszę nie odnosić się do podziału lewacy-prawacy, szczególnie w dyskusjach o bezpieczeństwie środowiskowym i energetycznym Polski. Niedopuszczalne uproszczenia myślowe, takie jak Pan podejmuje, są jedną z przyczyn braku faktycznej, merytorycznej debaty nad rozwojem kraju i przyczyną pogłębiającego się podziału społeczeństwa. Bardzo mi przykro, ale osoby tak wyrażające się w internecie są prawdopodobnie bezpośrednimi trolami obcych mocarstw grającymi na osłabienie państwowości lub osobami zarażonymi przez taką modę płytkiego wyrażania się. Ruch miłujących ojczyznę na szczęście już istnieje - nie dzielą ich narzucone schematy myślowe, rozmawiają o konkretach, rozwiązaniach. Potrafią przyznać oponentowi rację, jeśli ich przekona, mają szacunek, niezależnie od różnic światopoglądowych. Wiedzą, że podział wśród Polaków już wielokrotnie wykorzystywały inne kraje. Wracając do Pana komentarza, osoby zaangażowane w ten ruch, to zarówno osoby głęboko wierzące i ateiści, osoby, które wierzą w redystrybucję zarobków wśród mniej zarabiających i ci, którzy twierdzą, że nie powinno być ingerencji systemu, osoby, które wierzą w silne państwo narodowe oparte o kulturę i wartości oraz ci, którzy zwracają też uwagę, że człowiekowi należy się szacunek niezależnie od narodowości, religii i indywidualnych potrzeb. Oni wszyscy zwracają uwagę na jedną ważną rzecz - jeśli rząd nie podejmie działań już teraz, w opinii naukowców (w tym tych, którzy od 40 lat walczą przeciw propagandzie sponsorowanej przez Stany Zjednoczone i ich koncerny naftowe, ochraniającej petrodolary i wpływy na całym świecie) czeka nas potężny kryzys nie tylko klimatyczny, ale również społeczny. Każdy, niezależnie od poglądów, będzie chciał wcześniej się do tego przygotować lub zapobiec temu. W tym jest interes nasz, przyszłość naszego kraju i naszych dzieci. Extinction Rebellion nie mówi jak to rozwiązać - żąda natomiast debaty publicznej opartej na faktach, prawdzie. Rozwiązania mogą być różne i w ruchu też każdy ma inne zdanie. To nie koniecznie musi być forsowany przez Niemcy model OZE jak elektrownie wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. To może być sekwestracja dwutlenku węgla, może rozwijana również w Polsce metoda pozyskiwania wodoru z węgla, a może inwestycja w elektrownie jądrowe? Nie wiem tego, trzeba na chłodno przejrzeć wszystkie opcje, zamiast inwestować ponad 6 mld zł w kolejną elektrownie węglową i ryzykować bezpieczeństwo klimatyczne i energetyczne Polski. Mamy teraz historyczną szansę rozwinąć kolejną gałąź gospodarki, która będzie przyszłościowa lub tłuc ten węgiel, niezależnie od tego co dzieje się na świecie. Na koniec - zachęcam do merytorycznych dyskusji i proszę, nie obrażajmy ludzi, których nie znamy osobiście i nie wiemy jaki poziom reprezentują.

C
Człowiek
2019-07-08T16:40:32 02:00, Uwazny_czytelnik:

LEWACY - precz od krasnali!

Nie po to krasnale wraz z mieszkańcami walczyły z Jaruzelskim, PZPR i komuną, żeby teraz lewactwo je wykorzystywało do swoich celów.

Bardzo proszę nie odnosić się do podziału lewacy-prawacy, szczególnie w dyskusjach o bezpieczeństwie środowiskowym i energetycznym Polski. Niedopuszczalne uproszczenia myślowe, takie jak Pan podejmuje, są jedną z przyczyn braku faktycznej, merytorycznej debaty nad rozwojem kraju i przyczyną pogłębiającego się podziału społeczeństwa. Bardzo mi przykro, ale osoby tak wyrażające się w internecie są prawdopodobnie bezpośrednimi trolami obcych mocarstw grającymi na osłabienie państwowości lub osobami zarażonymi przez taką modę płytkiego wyrażania się. Ruch miłujących ojczyznę na szczęście już istnieje - nie dzielą ich narzucone schematy myślowe, rozmawiają o konkretach, rozwiązaniach. Potrafią przyznać oponentowi rację, jeśli ich przekona, mają szacunek, niezależnie od różnic światopoglądowych. Wiedzą, że podział wśród Polaków już wielokrotnie wykorzystywały inne kraje. Wracając do Pana komentarza, osoby zaangażowane w ten ruch, to zarówno osoby głęboko wierzące i ateiści, osoby, które wierzą w redystrybucję zarobków wśród mniej zarabiających i ci, którzy twierdzą, że nie powinno być ingerencji systemu, osoby, które wierzą w silne państwo narodowe oparte o kulturę i wartości oraz ci, którzy zwracają też uwagę, że człowiekowi należy się szacunek niezależnie od narodowości, religii i indywidualnych potrzeb. Oni wszyscy zwracają uwagę na jedną ważną rzecz - jeśli rząd nie podejmie działań już teraz, w opinii naukowców (w tym tych, którzy od 40 lat walczą przeciw propagandzie sponsorowanej przez Stany Zjednoczone i ich koncerny naftowe, ochraniającej petrodolary i wpływy na całym świecie) czeka nas potężny kryzys nie tylko klimatyczny, ale również społeczny. Każdy, niezależnie od poglądów, będzie chciał wcześniej się do tego przygotować lub zapobiec temu. W tym jest interes nasz, przyszłość naszego kraju i naszych dzieci. Extinction Rebellion nie mówi jak to rozwiązać - żąda natomiast debaty publicznej opartej na faktach, prawdzie. Rozwiązania mogą być różne i w ruchu też każdy ma inne zdanie. To nie koniecznie musi być forsowany przez Niemcy model OZE jak elektrownie wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. To może być sekwestracja dwutlenku węgla, może rozwijana również w Polsce metoda pozyskiwania wodoru z węgla, a może inwestycja w elektrownie jądrowe? Nie wiem tego, trzeba na chłodno przejrzeć wszystkie opcje, zamiast inwestować ponad 6 mld zł w kolejną elektrownie węglową i ryzykować bezpieczeństwo klimatyczne i energetyczne Polski. Mamy teraz historyczną szansę rozwinąć kolejną gałąź gospodarki, która będzie przyszłościowa lub tłuc ten węgiel, niezależnie od tego co dzieje się na świecie. Na koniec - zachęcam do merytorycznych dyskusji i proszę, nie obrażajmy ludzi, których nie znamy osobiście i nie wiemy jaki poziom reprezentują.