Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bulwary nad Odrą odzyskają historyczny wygląd. Zniknie graffiti i poprawi się estetyka

Bartosz Józefiak
Bulwar w rejonie ul. Księcia Witolda "zdobi" graffiti. W przyszłości może tu być bardzo ładnie
Bulwar w rejonie ul. Księcia Witolda "zdobi" graffiti. W przyszłości może tu być bardzo ładnie Tomasz Hołod
Kamienne umocnienia Odry w śródmieściu Wrocławia zostaną naprawione i odbudowane zgodnie z ich historycznym wyglądem. Dzięki remontowi brzeg rzeki w samym centrum stolicy Dolnego Śląska wypięknieje. Prace ruszają już we wrześniu.

Firmy Pol-Aqua i Dragados za ponad 54 mln zł odnowią cztery fragmenty bulwarów: od mostu Grunwaldzkiego do mostów Piaskowego i Tumskiego, dalej do mostów Uniwersyteckich, od m. Uniwersyteckich do mostów Mieszczańskich od mostu Sikorskiego do mostu Dmowskiego, także od m. Mieszczańskich i Dmowskiego do ujścia starej Odry.

Robotnicy uzupełnią ubytki w murach oporowych, chodnikach i kamiennych nadbrzeżach. Zniszczone fragmenty zostaną odnowione. Prace mają zakończyć się najpóźniej do listopada 2014 roku. W wielu miejscach bulwary są dziś brzydkie, na przykład przy moście Sikorskiego: zniszczone i odrapane, do tego wandale pomalowali na nich szpetne graffiti. Idąc brzegiem Odry, mijamy pozapadane kamienne murki i od lat niemalowane schody. To ma się zmienić.

- Po naprawie będą prezentowały się dużo lepiej. Powodzie przez lata podmywały nadbrzeża. Dzięki modernizacji odzyskają dawną świetność - mówi Piotr Stachura z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który nadzoruje budowę. - Bulwary będą pełniły przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową, ale poprawi się także ich estetyka. Zachowamy także ich historyczny charakter. Dobra wiadomość dla amatorów wypoczynku na wodzie: na całej długości bulwarów pojawią się pachoły cumownicze, dzięki którym będzie można do nich podpłynąć łódką.

Nie można jednak za bardzo liczyć, że razem z remontem pojawią się nowe miejsca spacerowe. Co prawda RZGW umocni bulwary, dzięki czemu będzie możliwe zbudowanie na nich deptaków, ale - jak tłumaczy Piotr Stachura - to już zadanie władz miasta. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Wrocławia do roku 2017 nie ma żadnego punktu o bulwarach i deptakach. W magistracie mówi się jedynie o odnowieniu bulwaru Xawerego Dunikowskiego (przebiega od mostu Pokoju do mostu Piaskowego za urzędem wojewódzkim i Muzeum Narodowym). W przyszłości miałby się tam pojawić deptak z prawdziwego zdarzenia, ale miasto dopiero szuka na niego pieniędzy. Urzędnicy liczą tu na unijne dofinansowanie. - Brakuje takich miejsc we Wrocławiu. Szczególnie weekendami, kiedy wybieramy się na rower albo na spacer - mówi wrocławianka Anna Kaźmierczak. - Codziennie idę do pracy przez ulicę Księcia Witolda.

Ładnie widać stąd Odrę, ale brzeg rzeki nie zachęca do przechadzek. Wrocławianie będą mogli za to podziwiać Odrę na wałach budowanych w mieście na Praczach Odrzańskich, Maślicach, Kozanowie, Szczepinie, Różance, Leśnicy, Rędzinie i Janówku. W tamtych rejonach na koronie wałów lub obok nich powstaną drogi techniczne, po których będzie można spacerować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska