Bulwar Słoneczny wzdłuż ul. Drobnera zmieni nazwę na Wisławy Szymborskiej?

Magdalena Kozioł
fot. google street view
Inicjatywa, by uhonorować Wisławę Szymborską - poetkę, polską noblistkę - właśnie pojawiła się na Facebooku. Kryją się za nią ludzie związani z Ruchem Palikota i Europą Plus.

- Chcemy uhonorować poetkę związaną z Wrocławiem, bo choć na stałe mieszkała w Krakowie, to właśnie we wrocławskim miesięczniku „Odra” regularnie publikowała swoje wiersze - tłumaczą inicjatorzy na FB.

Dlaczego chcą zmienić nazwę akurat bulwaru Słonecznego? Bo miasto przygotowuje się do gruntownego remontu tego fragmentu nadbrzeża, a nazwa i tak nie jest znana wśród samych wrocławian. Renowacja bulwaru ma być doskonałą okazją, by otrzymał rozpoznawalnego patrona.

Argument jest jeszcze jeden. Ten teren jest częścią Nadodrza, które słynie z inicjatyw artystycznych, a kto bardziej nie podkreśliłby tego unikatowego charakteru dzielnicy, jak nasza polska noblistka? – pytają działacze Ruchu Palikota.

Decyzję zmianie nazwy musi podjąć wrocławska rada miejska, gdzie Ruch Palikota nie ma żadnego przedstawiciela. Akcja na Facebooku, którą poparły 62 osoby, jest na razie jedyną jaką działacze mogą wykonać.

Na portali napisali: - Pokażmy razem, że wrocławianie chcą bulwaru Wisławy Szymborskiej. Jeżeli będzie nas wielu, to damy naszym radnym argument, żeby ponownie skorzystali ze swojego prawa odstąpienia od wymogu 5-letniego okresu od śmierci upamiętnianej osoby. Zrobili już tak z Janem Pawłem II i Vaclavem Havlem, a ostatnio również z Lechem i Marią Kaczyńskimi. Uważamy, że na takie samo prawo zasługuje nasza noblistka. Sprawmy, żeby na mapie Europejskiej Stolicy Kultury pojawił się bulwar Wisławy Szymborskiej.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maruda

Niech sobie w Krakowie zmienia glowna ulice na "wielka NOBLISTKE" - parskam smiechem.
Jak postawia nowy blok na Muchoborze to moze jakas krotka uliczka jak juz lista naukowcow sie skonczyla. Obok beda inni pisarze i poeci, bedzie kameralnie. W Ramiszowie, jak soltys sie zgodzi, mozecie sobie zmienic na WISLAWE i nawet GETTTTT Stankiewicza. Bedziecie udawac ze tacy jestescie oczytani i obeznani w swiecie wyzszych sfer (artychow).

D
DW

Antypolska działalność tej żydówki, dyskwalifikuje ją całkowicie. Dlaczego redakcja nie przypomniała pewnego zdarzenia z 1953? Czy to nie Szymborska ponaglała komunistyczne władze aby wykonały wyroki w tzw. procesie krakowskim? Mam nadzieję, że Polska ziemia wypluje jej truchło, niech palikot ją sobie zabierze.

B
Bistor

Tradycje Gazety Robotniczej Wiecznie Żywe, Towarzyszu Franas!

o
omcy

Zauważyłem, że zniknęły też "kciuki do góry" przy głosach sprzeciwu wobec temu pomysłowi. Przy kilku postach było więcej, a teraz jest mniej...

t
terminator

to czemu nie, ale ona nigdy nie wstydziła się plucia na Polaków i zachwalania komunizmu.

Zbigniew Herbert - to on powinien dostać ten przywilej. Nawet niemieckie grono intelektualistów zauważyło, że to on a nie W. Szymborska powinien dostać nagrodę Nobla.

K
Karol

Lothar Herbst wrocławski poeta. W latach 1962-1967 studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracę doktorską obronił w roku 1975. Były działacz związany z Solidarnością. Lothar Herbst, urodzony w niemieckiej rodzinie, mieszkał w latach 1945-1962 w Wałbrzychu. W latach 1980-1981 był redaktorem tygodnika "Solidarność Dolnośląska", w latach 1983-1985 - wydawanego w podziemiu literackiego kwartalnika "Obecność". Kilka lat spędził na leczeniu w Niemczech, gdzie był jednym z przedstawicieli Solidarności. W grudniu 1989 został współzałożycielem Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu. Za zasługi Odznaczony Orderem Orła Białego, w Londynie. W 1990 roku został naczelnym redaktorem Radia Wrocław, w roku 1993 prezesem zarządu tej rozgłośni. Jego imieniem nazwano studio radiowe w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zmarł w 2000 roku. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

s
szwagier

Lothar Herbst wrocławski poeta. W latach 1962-1967 studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracę doktorską obronił w roku 1975. Były działacz związany z Solidarnością. Lothar Herbst, urodzony w niemieckiej rodzinie, mieszkał w latach 1945-1962 w Wałbrzychu. W latach 1980-1981 był redaktorem tygodnika "Solidarność Dolnośląska", w latach 1983-1985 - wydawanego w podziemiu literackiego kwartalnika "Obecność". Kolejne lata spędził na leczeniu w Niemczech, gdzie był jednym z przedstawicieli Solidarności. W grudniu 1989 został współzałożycielem Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu. Za zasługi Odznaczony Orderem Orła Białego, w Londynie. W 1990 roku został naczelnym redaktorem Radia Wrocław, w roku 1993 prezesem zarządu tej rozgłośni. Jego imieniem nazwano studio radiowe w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zmarł w 2000 roku. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

B
Bistor

Administrator wycina wierszyki szanownej Wisi.

Ł
Łukasz Michoń

Moim zdaniem powinno się pojawić dużo więcej propozycji nazwy dla bulwaru. Ciekawą i atrakcyjną nazwą może propozycja sięgnięcia po Boba Marleya - wielkiego muzyka i pokojowego wojownika o wolność i sprawiedliwość. To postać, która natchnęła kilka pokoleń wiarą w to, że można skutecznie walczyć o lepszy świat za pomocą miłości i muzyki. Czy nasze miasto spotkań (ostatnio gwałtownych) nie potrzebuje symboli, które będą miały siłę zjednoczenia wokół idei miłości mieszkańców miasta? Dodatkowym atutem nazwania bulwaru jego imieniem jest możliwość zintegrowania tego miejsca z festiwalem gitarowym. W tym miejscu mogłyby się odbywać mniej lub bardziej spontaniczne koncerty nawiązujące do tego wielkiego artysty, który bardzo dobrze się kojarzy starszym i młodszym mieszkańcom miasta.

M
Michoń

Moim zdaniem powinno się pojawić dużo więcej propozycji nazwy dla bulwaru.

*I*

Bardzo słusznie. To byłby kolejny wielki krok dla budowy polityki historycznej Wrocławia, miasta spotkań wszystkich ze wszystkimi. Wszak Szymborska wychwalała pod niebiosa ludobójców i naszych okupantów, których dziś tak ciepło wspominamy. Proponowałbym na bulwarze postawić jakiś postument z fragmentami jej wierszy. Może na przykład tych poniższych...
O Stalinie:
„Oto Partia – ludzkości wzrok
Oto Partia siła ludów i sumienie?
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie”.

O Leninie:
„nowego człowieczeństwa Adam”.
O partii:
„Partia. Należeć do niej.
Z nią działać. Z nią marzyć. Z nią w planach nieulękłych.
Z nią w trosce bezsennej. Wierz mi to najpiękniejsze
co się może zdarzyć”.
„Pytania brzmią ostro,
ale tak właśnie trzeba
bo wybrałeś życie komunisty
i przyszłość czeka
twoich zwycięstw”.

O żołnierzach Armii Czerwonej, naszych wyzwolicielach:
„Kruche bywają ściany domów
gdy pocisk wojny godzi w domy
Nie płaczcie polskie dzieci w schronach
Będziemy oszczędzali gromów
Nie chcemy ranić waszych miast
Nie chcemy ranić waszych wsi”.
Szymborska pracowała w zespole Życia Literackiego, który przez wiele lat, jak chorągiewka – miał takie poglądy, jakich wymagała władza.
Nie odpuściła też dzieciom, przygotowując zalecany śpiewnik dla harcerzy. Mieli oni śpiewać wychowawcze pieśni, takie jak:
– Międzynarodówka
– Czerwony sztandar
– Na barykady – pieśń rewolucyjna z 1905 roku
– Kowal – tradycyjna pieśń rewolucyjna
– Hymn Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej
– Bądź zawsze gotów – hymn pionierski z 1928 roku
– Piosenka pierwszomajowa
– Marsz młodzieży radzieckiej (sowieckiej)
– Kraina cudów zwą nasz wielki kraj
– Marsz pionierów węgierskich
– My pokoju wierna straż
– Pochód przyjaźni
– Zetempowiec
– Miliony rąk– Piosenka o Pałacu Kultury.
Trudno się dziwić, wszak jak sama pisze:
„Komsomolskie jasne słońce opromienia cały świat
pozdrowienia śle dziś Polsce
cała młodzież kraju Rad”.

Następnie , przed otrzymaniem przez nią nagrody Nobla pisano: „To wzorowa etycznie postawa wobec rzeczywistości, którą poetka zawsze demonstrowała, nawet w najtrudniejszych czasach. Jest tak suwerenną duchowo postacią, że nawet najostrzejszy krytyk niczego nie mógłby wytknąć”.
Więc nic nie wytykam, tyko popieram jedynie słuszną linię partii Palikota. Szymborska faktycznie udowodniła, że może być wizytówką ESK w 2016 roku, z której będziemy dumni!

p
podpis nieczytelny

Czerwona Hydra nadal podnosi swoje głowy licząc na przebaczenie i brak pamięci, a raczej wiedzy.

D
DW

Bulwar Dópkiewicza

w
wiesia

"Szpiedzy w sutannach" czekali już w więzieniu na wyrok, Szymborskiej spieszyło się jednak by zostali zamordowani. Dlatego też w lutym wraz z innymi reżimowymi "intelektualistami" podpisała swoisty "list ponaglający", pełen potępienia dla dywersantów.

wierszyk:

„Pytania brzmią ostro
Ale tak właśnie trzeba
Bo wybrałeś życie komunisty
I przyszłość czeka
Twoich zwycięstw
Jeśli jak kamień w wodzie
Będzie twe czuwanie
Gdy oczy zamiast widzieć
Będą tylko patrzeć
Gdy wrząca miłość
W chłodne zmieni się sprzyjanie
Jeśli stopa przywyknie do ziemi najgładszej
Partia. Należeć do Niej
Z nią działać z nią marzyć
Z nią w planach nieulękłych
Z nią w trosce bezsennej
Wiesz mi to najpiękniejsze
Co się może zdarzyć
W czasie naszej młodości
Gwiazdy dwuramiennej”.

dziękujemy palikociarni za wybory patronów miast i ulic

w
wiesia

"Szpiedzy w sutannach" czekali już w więzieniu na wyrok, Szymborskiej spieszyło się jednak by zostali zamordowani. Dlatego też w lutym wraz z innymi reżimowymi "intelektualistami" podpisała swoisty "list ponaglający", pełen potępienia dla dywersantów.

wierszyk:

„Pytania brzmią ostro
Ale tak właśnie trzeba
Bo wybrałeś życie komunisty
I przyszłość czeka
Twoich zwycięstw
Jeśli jak kamień w wodzie
Będzie twe czuwanie
Gdy oczy zamiast widzieć
Będą tylko patrzeć
Gdy wrząca miłość
W chłodne zmieni się sprzyjanie
Jeśli stopa przywyknie do ziemi najgładszej
Partia. Należeć do Niej
Z nią działać z nią marzyć
Z nią w planach nieulękłych
Z nią w trosce bezsennej
Wiesz mi to najpiękniejsze
Co się może zdarzyć
W czasie naszej młodości
Gwiazdy dwuramiennej”.

dziękujemy palikociarni za wybory patronów miast i ulic

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3