Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżety obywatelskie na Dolnym Śląsku. Tego o nich nie wiedziałeś

JEW
Legnica w 2018 roku przeznaczyła na projekty budżetu obywatelskiego blisko 3 miliony złotych, po 250 tys. na każdy obszar miasta, tak by rozwijało się ono proporcjonalnie
Legnica w 2018 roku przeznaczyła na projekty budżetu obywatelskiego blisko 3 miliony złotych, po 250 tys. na każdy obszar miasta, tak by rozwijało się ono proporcjonalnie Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Budżety obywatelskie to coraz bardziej popularne narzędzia partycypacji mieszkańców w działalności lokalnych samorządów. Na Dolnym Śląsku coraz więcej miast przekonuje się do tej formy działania. Już nie tylko Wrocław czy największe miasta w regionie jak Legnica czy Wałbrzych mają swoje budżety obywatelskie. W tę stronę idą nawet małe gminy, przeznaczając kilkaset tysięcy rocznie na inwestycje zaproponowane przez mieszkańców.

Przypomnijmy, że tak zwany budżet obywatelski to doskonały sposób na realizację inwestycji i potrzeb tak zwanych małych społeczności. Często w "dużych budżetach" miejskich nie ma już środków i możliwości na uwzględnienie przebudowy chodnika czy parku, budowy siłowni na świeżym powietrzu czy remontu placu zabaw. Środki na te cele znajdują się właśnie w budżetach obywatelskich. A na Dolnym Śląsku mamy już ich blisko 30.

Oczywiście żadne inne miasto nie może się w naszym województwie równać z Wrocławiem. Stolica województwa przeznacza na ten cel już 25 milionów złotych, a w głosowaniu udział wzięło prawie 70 tysięcy mieszkańców (ogromna większość głosowała drogą elektroniczną)! Wszystkich projektów zgłoszono grubo ponad 600 w samym Wrocławiu.

Do realizacji przeznaczono aż 63 nowe projekty. Są takie osiedla, na których w ramach budżetu wykonane zostaną aż 4 inwestycje - w 2018 roku są to Karłowice/Różanka oraz Tarnogaj.

To oczywiście ewenement w skali Dolnego Ślaska, bo mamy tutaj także takie gminy, które realizują 3 góra 4 projekty, a na ten cel przeznaczają poniżej 200 tysięcy złotych. Rekordzistą jeśli chodzi o najniższą kwotę przeznaczaną do zagospodarowania na pomysły mieszkańców jest Bierutów. Władze gminy zdecydowały, że przeznaczą na ten cel 60 tys. złotych przy budżecie gminy wartym niespełna 38 mln złotych. A i tak zgłoszono tam 10 projektów, spośród których wygrały trzy.

Większość mniejszych miast dolnośląskich, jak np. Stronie Śląskie, Bielawa czy Kudowa-Zdrój zdecydowały się na kwoty od 100 do 200 tys. złotych. Ale są i taki jak Oleśnica czy Jelcz-Laskowice, które mieszkańcom dały do rozdysponowania odpowiednio milion i 600 tys. złotych. Tam oczywiście zainteresowanie głosowaniem jest znacznie większe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska