Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buduj z głową i oszczędzaj pieniądze

Materiał partnera
Budowa domu to poważny wydatek nawet jeśli nasz budżet ma się bardzo dobrze. Często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego na wiele lat. Utrzymanie domu też nie jest łatwe, a ceny za energię sieją w naszej kieszeni prawdziwe spustoszenie. Da się jednak uciec od wysokich rachunków budując energooszczędnie.

Zadbaj o swoje konto

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz bardziej na popularności. Nic dziwnego, bowiem koszty energii mogą przerażać. Głównym założeniem energooszczędnego stylu budowania jest ograniczenie ilości energii jaką przeznaczamy na ogrzewanie i podgrzanie wody. Wielu może wydawać się, że to żadna nowość. Wystarczy gruba warstwa izolacji na ścianie, nic bardziej mylnego. Taki zabieg to za mało, budownictwo energooszczędne to zdecydowanie coś więcej. Łatwo można to przedstawić na zapotrzebowaniu standardowego budynku jednorodzinnego na energię. Wyznacznikiem jest tutaj wskaźnik E, który stanowi o ilości energii potrzebnej do ogrzaniu domu przez cały rok. Standardowo wskaźnik ten wynosi ok. 120 kWh/m². Domy energooszczędne mają zapotrzebowanie stanowiące połowę tego wskaźnika. Ciekawym rozwiązaniem na rynku są budynki z bali charakteryzujące się wysoką energooszczędne. Stworzenie takiego domu jest możliwe jeśli spełnimy ściśle określone warunki.

Zbuduj niewiarygodnie tani dom

Decydując się na dom energooszczędny swoje plany zacznijmy już na etapie doboru działki budowlanej. Bardzo ważny jest wybór odpowiednio usytuowanej czyli znajdującej się najlepiej na płaskim terenie z lekkim nachyleniem w kierunku południowym. Jej szerokość powinna wynosić ok. 25 m. Oczywiście zwróćmy też uwagę na rozmieszczenie drzew. Projekt domu dostosujmy ściśle pod zakupioną działkę. Bryła naszego domu powinna być odpowiednio zwarta i pozbawiona zbędnych mostków termicznych, które wpływają niekorzystnie na oszczędność energii. Oczywiście dopuszczalny jest ganek czy taras. Najbardziej energooszczędne budynki projektowane są na planie krzyża, litery H lub T. Bardzo ważnym elementem jest dach, który powinien mieć jedynie niewielki kąt nachylenia. W przypadku domów z bali jest to niewykonalne. Dlatego w tej technologii stosuje się odpowiedni sposób ocieplania powierzchni dachu.

Słowa klucz- termoizolacja, wentylacja i słońce

Izolację musimy dopasować pod nasz budynek i sposób jego ogrzewania. Domy z bali są szczególnie energooszczędne jeśli ich grubość przekracza 20 cm. Dzięki temu dom bardzo szybko nabiera ciepła, jednak wolno je oddaje. Budynek wykonany w takiej grubości nie potrzebuje praktycznie dodatkowego ocieplenia. Ciekawostką są bale prefabrykowane czyli wypełnione wewnątrz specjalnym materiałem termoizolacyjnym. (cytat: http://www.proeko.com/domy-drewniane-z-bali ) Pamiętajmy też o szczelności budynku do uzyskania jak najlepszych efektów możemy użyć opóźniaczy przepływu powietrza. To materiały, które mają wysoką lub niską przepuszczalność powietrza. Kolejnym krokiem jest dobór wentylacji, najlepsza to ta z użyciem rekuperatora. Dzięki niej możemy odzyskać do 90% ciepła powietrza wywiewnego. A co za tym idzie zmniejszamy koszty poniesione na ogrzewanie do nawet 40 %. W energooszczędnym domu możemy używać dowolnego ogrzewania. Pięknie w klimat drewnianego domu wpisze się kominek. Używając odpowiedniej instalacji możemy rozprowadzać z niego ciepło na inne pomieszczenia. Oczywiście dopuszczalne jest stosowanie pieca olejowego lub gazowego. Ostatnim krokiem na drodze do energooszczędności jest wykorzystanie energii z natury czyli słońca. Na południowego stronie budynku powinno znajdować się wiele przeszkleń, natomiast na północnej ich ilość powinna być maksymalnie ograniczona. Warto też rozważyć instalację kolektorów słonecznych, które przyczynią się do naszych dalszych oszczędności. Powstała energia posłuży nam do podgrzewania wody lub dogrzania naszego domu. Możemy też produkować energię elektryczną, potrzebujemy do tego baterii słonecznych nazywanych ogniwami fotowoltaicznymi. Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji słonecznych możemy dokładnie wyliczyć jakie oszczędności nam przyniosą i czy ich zakup jest ekonomicznie opłacalny. Teraz już wiesz na czym mniej więcej polega budownictwo energooszczędne. Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości budowę domu warto rozważyć czy nie jest to odpowiedni kierunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska