Budowali gazociąg na Nowym Dworze. Wykopali bombę, a potem...

  Budowali gazociąg na Nowym Dworze. Wykopali bombę, a potem ją zakopali zamiast zawiadomić saperów

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Przemyslaw Swiderski

  Robotnicy budujący gazociąg na Nowym Dworze wykopali pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Zamiast zawiadomić saperów rzucili niewybuch w krzaki. Potem zakopali niedaleko gazociągu. Po to by uniknąć strat związanych z opóźnieniem prac. I być może wypełniony trotylem pocisk cały czas leżałby w ziemi zaraz obok rury z gazem gdyby nie Centralne Biuro Antykorupcyjne.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Przemyslaw Swiderski

  Dziś szefowi firmy budowlanej, jego bratu i jednemu z pracowników grozi 8 lat więzienia. Prokuratura wysłała właśnie do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Oskarżeni do przestępstwa się nie przyznają. W śledztwie przekonywali, że nie mieli pojęcia co odkopali. Wydawało im się, ze to kawałek rury.

  Tymczasem CBA ustaliło, że u zbiegu ulic Rogowskiej i Zemskiej zakopana jest „bomba”. Jak? - Tajemnica – odpowiada nasz rozmówca znający szczegóły sprawy.
  - Działania operacyjne - dodaje. Tak czy siak prokuratura w uzasadnieniu aktu oskarżenia przytacza fragmenty rozmów telefonicznych przedsiębiorcy i jego brata. Widać więc, że byli przez kogoś podsłuchiwani.

  Pracowali przy budowie gazociągu. Historia z bombą zaczęła się 3 kwietnia. Operator koparki Przemysław S. - prywatnie brat właściciela firmy wykonującej roboty – znalazł pocisk. Razem z pomocnikiem Grzegorzem B. wyciągnęli go. Zrobili zdjęcie i wysłali na telefon komórkowy szefa – Arkadiusza S.

  Zaraz potem nagrana została rozmowa Arkadiusza z bratem Przemysławem .
  - A kiedy zgłosicie? - Zapytał szef.
  - Nie wiem. Jutro chyba jak będzie po wpięciu. No co… wczoraj jakby zadzwonić no to pozamiatane – odpowiedział bratu Przemysław - operator koparki.
  - Nie no to jest kaplica – zgodził się Arkadiusz.

  Arkadiusz o znalezieniu „bomby” poinformował swoją konkubinę. Z treści tej rozmowy dowiadujemy się co zamierza z tym zrobić. Mówi jej, e bomba „ładnie została schowana pod krzaczek.” A potem … kiedy już wszystko będzie gotowe to „się zakończy roboty, się szybko zadzwoni po saperów”.

  Po co te kombinacje? Tego też dowiadujemy się z rozmowy Arkadiusza z konkubiną. „No przecież to budowa zamknięta na trzy dni” - mówi jej. „Stary numer” - dodał. - „Przy zasypywaniu, nagle przy zamiataniu, porządkowaniu ostatecznym ktoś odgarnie tę bombę i powie „o rany bomba”. I wtedy się szybko zadzwoni po saperów”.

  Ale wszystko potoczyło się inaczej. Niewybuch został zakopany obok „przyłącza” czyli miejsca, w którym nowa rura podłączona została obok do sieci gazowniczej. Jeden z pracowników, specjalnym urządzeniem, ubił ziemię nad niewybuchem. Szef firmy dowiedział się o tym się o tym 5 kwietnia.

  Arkadiusz S. zapytał wtedy brata jak idą roboty na Nowym Dworze. I kiedy dowiedział się, że następnego dnia będzie koniec powiedział:
  - To wtedy bombę możecie zgłosić.
  - Bomba jest zakopana – odpowiedział brat Przemysław.
  - Gdzie ją zakopaliście – zapytał Arkadiusz.
  - No z powrotem he he he. Co będziemy sceny robić tam – powiedział Przemysław.
  - A ubijaliście coś?
  - No oczywiście.
  - Jak „skoczkiem po bombie? - Zdziwił się Arkadiusz S.
  - Na dole z boku jest schowana tam – powiedział Przemysław S.

  Dopiero pod koniec maja bomba została znaleziona a osoby związane z budową gazociągu zatrzymane. Ekspert stwierdził, że „niewybuch” to pocisk artyleryjski. Była w nim mieszanina dwóch substancji wybuchowych. Samego trotylu było przeszło dwa kilogramy. Pocisk nie miał zapalnika. Mógłby wybuchnąć gdyby go podgrzano. Na przykład na ognisku. Trzej mężczyźni zostali oskarżeni o „posiadanie” materiałów wybuchowych. Choć przekonywali w śledztwie, że nie wiedzieli, że to bomba.

  Obrona i oskarżenie będą się spierać w sądzie o dwie kwestie. Po pierwsze czy prokuratura jest w stanie udowodnić, że oskarżeni wiedzieli co wykopali. Po drugie czy w ogóle popełnili przestępstwo i jakie. Czy można im przypisać „posiadanie” pocisku. Tylko dlatego, że go wykopali. Szczególnie czy można o to oskarżać Arkadiusza S. Szefa firmy, który ani razu nie był na miejscu zdarzenia i o wszystkim dowiadywał się od brata. I wreszcie czy zakopanie pocisku koło gazociągu spowodowało jakiekolwiek zagrożenie? Skoro biegły stwierdził, że do eksplozji doszłoby gdyby był sprawny zapalnik (a nie było go) albo gdyby pocisk podgrzać w ogniu.

  ZOBACZ TAKŻE:


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (42)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Debile

  Pawel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na pewno te dwa debile nie wiedzialy, że ta bomba aby móc szybciej eksplodowac potrzebuje zapalnika czy też podgrzania na ogniu(bomba i bez tego może eksplodowac generalnie) . Wystarczy że...rozwiń całość

  Na pewno te dwa debile nie wiedzialy, że ta bomba aby móc szybciej eksplodowac potrzebuje zapalnika czy też podgrzania na ogniu(bomba i bez tego może eksplodowac generalnie) . Wystarczy że wiedzieli, że bomba=niebezpieczeństwo. Mimo to dla zysku, dla zwykłej je*anej kasy ryzykowali życie wielu ludzi. Wyrok powinien być więc jeden - do więzienia na długie lata dla obu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przerażające!

  Arczi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  O takich kuriozalnych przypadkach świetnie opowiada dowódca Patrolu Saperskiego. https://www.youtube.com/watch?v=YiVxzyPQObY&t

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co ciekaw to jest co innego z tej sprawy ;)

  niebezpiecznik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  cytuje :
  Zaraz potem nagrana została rozmowa Arkadiusza z bratem Przemysławem . - A kiedy zgłosicie? - Zapytał szef. - Nie wiem. Jutro chyba jak będzie po wpięciu. No co… wczoraj jakby zadzwonić...rozwiń całość

  cytuje :
  Zaraz potem nagrana została rozmowa Arkadiusza z bratem Przemysławem . - A kiedy zgłosicie? - Zapytał szef. - Nie wiem. Jutro chyba jak będzie po wpięciu. No co… wczoraj jakby zadzwonić no to pozamiatane – odpowiedział bratu Przemysław - operator koparki. - Nie no to jest kaplica – zgodził się Arkadiusz.

  istotne jest to czy Szef i brat juz byli wcześniej o coś podejrzewani i ich podsłuchiwano na okoliczność innej sprawy czy .... bardziej prawdopodobne poprostu wszystkie nasze rozmowy są podsłuchiwane nagrywane i przez jakiś okres przechowywane przez Operatora np: 3m jak by służby chciały cos odsłuchać ....
  strzeżmy się ;)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polskie prawo - kpina. "Czy wiedzieli co wykopali" oraz "czy popełnili przestępstwo".

  mieszkaniec, pieszy, kierowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Gdzie tam, niech im medal dadzą, a i sobie też niech przyznają...To jest żenada. Udowadnianie komuś, że jest wielbłądem? Nie wiedział? To po co w ogóle afera i rozmowa. Tutaj powinno chodzić o co...rozwiń całość

  Gdzie tam, niech im medal dadzą, a i sobie też niech przyznają...To jest żenada. Udowadnianie komuś, że jest wielbłądem? Nie wiedział? To po co w ogóle afera i rozmowa. Tutaj powinno chodzić o co innego - o ile lat, a nie czy w ogóle i czy wiedzieli! Obok gazu, ludzie! Bomba obok rury z gazem! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie używaj slowa "bąba" przez telefon

  Sapper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Taka moja rada


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo nagrywarka się włącza

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czy komuna czy munia ewropejska - jak podsłuchiwali tak podsłuchują te nasze szpieguły.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tu widać cały domorosły kapitalizm

  61 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Porządny przedsiębiorca byłby zawinął toto w gazetę wrocławską, wsadził do teczki i wywiózł na najbliższy posterunek policji państwowej.
  A tu chłopcy prasowali szare komórki jak koń pod górę....rozwiń całość

  Porządny przedsiębiorca byłby zawinął toto w gazetę wrocławską, wsadził do teczki i wywiózł na najbliższy posterunek policji państwowej.
  A tu chłopcy prasowali szare komórki jak koń pod górę. Wstyd panowie. Wstyd.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  teraz widzicie, że wszyscy są podłuchiwani

  CBŚ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  :-D


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bdobrze, zapewne chodzilo o przetarg

  brawo k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  wiadomo że urzędasy biorą wziątki...
  każdy ale to każdy robiący biznes w strefie publicznej powinien być na podłuchu i składać oświadczenie do bipu co roj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Pamiętam jak kilka lat temu na jednej z budów we Wrocławiu operator wyciągnął łyżką pocisk moździerzowy. 10 sekund po wysypaniu urobku i zobaczeniu co na nim leży chłopak był już na drugim końcu...rozwiń całość

  Pamiętam jak kilka lat temu na jednej z budów we Wrocławiu operator wyciągnął łyżką pocisk moździerzowy. 10 sekund po wysypaniu urobku i zobaczeniu co na nim leży chłopak był już na drugim końcu budowy, także argument "nie wiedziałem, że to bomba" można wyśmiać. Dobry operator po pierwsze cały czas śledzi łyżkę żeby nikogo nią nie zabić (więc widzi co wysypuje - szczególnie z łyżek "30 - 60"), a przez możliwość urwania czegoś itp. dobrze wie co wyciąga z ziemi, zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wydaje mi się, że podsłuchiowanie osób

  odpowiedzialnych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  za prace przy gazociągu jest jak najbardziej (jak widać) potrzebne. Co więcej tych co budują drogi, panów z energetyki, wodociągów obowiązkowo i szeroko pojętych śmieciarzy, którzy są...rozwiń całość

  za prace przy gazociągu jest jak najbardziej (jak widać) potrzebne. Co więcej tych co budują drogi, panów z energetyki, wodociągów obowiązkowo i szeroko pojętych śmieciarzy, którzy są odpowiedzialni za utylizacje w tym tych najbardziej niebezpiecznych też. Prawdziwa cnota, żadnej krytyki się nie obawia. Wszelkie drażliwe prywatne działalności winne być monitorowane. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Podsłuchiwanie"

  błąd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  przepraszam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieodpowiedzialni

  Romek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Pocisk znajdował się u zbiegu Nowodworskiej i Zemskiej. Najdziwniejsze jest to, że przy wykopywaniu pocisku nie zarządzono ewakuacji mieszkańców. Nie dość, że pocisk został zakopany przy sieci...rozwiń całość

  Pocisk znajdował się u zbiegu Nowodworskiej i Zemskiej. Najdziwniejsze jest to, że przy wykopywaniu pocisku nie zarządzono ewakuacji mieszkańców. Nie dość, że pocisk został zakopany przy sieci gazowej to smaczku dodaje fakt, że znajdował się w odległości ok 20 metrów od dwóch wieżowców. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo