Budowa domu – czas na bezpieczne i ekologiczne rozwiązania. W co zainwestować w 2021? Fotowoltaika, okna, ogrzewanie

Materiał informacyjny
W nowym roku planujesz rozpocząć budowę wymarzonego domu? A może zastanawiasz się nad rozwiązaniami do domu, które sprawią, że Twoje cztery kąty będą bardziej ekologiczne i oszczędne? W co warto zainwestować w 2021? Postawić na fotowoltaikę, nowy sposób ogrzewania domu, taki jak pompa ciepła, a może nadszedł czas na energooszczędne okna? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci stworzyć bezpieczny, oszczędny i przyjazny środowisku dom.

Dom z drewna czy murowany? Co się bardziej opłaca?

Na jaką technologie zdecydować się przed wybudowaniem wymarzonego domu? Wybrać tradycyjny, murowany dom z cegieł, które kojarzy się z trwałością czy może ekologiczny, bliższy naturze dom z drewna? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór odpowiedniego materiału będzie zależał od bardzo wielu czynników oraz preferencji przyszłego właściciela.

Dlaczego warto postawić na dom z drewna?

 • To rozwiązanie przyjazne środowisku. Pozyskiwanie drewna nie przyczynia się do powstawania dużej ilości CO2 oraz innych szkodliwych substancji, w odróżnieniu od produkcji cegieł i cementu.
 • Czas realizacji projektu. Za inwestycją w dom drewniany z pewnością przemawia szybki czas budowy, który z reguły trwa około kilku miesięcy.
 • Koszt budowy. Drewniany dom wykonany technologią szkieletową może obniżyć koszty budowy. Jeśli natomiast zdecydujesz się na dom z balii, cena będzie porównywalna do domu murowanego.
 • Wytrzymałość domu z drewna. Przy odpowiedniej konserwacji dom drewniany jest w stanie służyć swoim mieszkańcom niemal tak długo jak dom murowany.
 • Cyrkulacja powietrza. Domy wykonane z drewna posiadają zdolność do regulacji poziomu wilgotności.

Dlaczego warto postawić na dom murowany?

 • Solidność wykonana. Domy murowane wykonane są z trwałych materiałów, będzie więc bardziej odporny na uszkodzenia oraz upływający czas.
 • Dobrze tłumi hałas. W porównaniu z domem drewnianym, dom z cegieł z pewnością będzie lepiej wygłuszał dźwięk. W domach drewnianych w dużo większym stopniu niesie się hałas, wszystko z powodu cienkich stropów.
 • Lepiej akumulują ciepło. Domy drewniane dużo szybciej się wychładzają.
 • Powszechność. Domy murowane są bardzo popularne, dlatego dużo łatwiej kupić gotowy projekt oraz znaleźć jego wykonawcę.

Fotowoltaika. Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki. Nic dziwnego, za panelami słonecznymi przemawia wiele zalet, są przyjazne środowisku oraz pozwalają na uzyskanie niezależności energetycznej. Ponadto w obliczu nieustannie rosnących cen prądu, stanowią doskonałe rozwiązanie, które pozwala oszczędzić pieniądze. Nad instalacją fotowoltaiki często zastanawiamy się już w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rachunki za prąd zaczynają rosnąć. Jak zapewnia Marcin Kolisko - ekspert enON:

Nowy standard na Polskim rynku. enON fotowoltaika wdrożył do oferty dla Klientów nowatorskie rozwiązanie oparte na panelach fotowoltaicznych o gwarancjach uzysku energii 30 lat oraz mikrofalownikach z gwarancją 25 lat. Szczególnie mikroinwertery najnowszej generacji zapewniają bezpieczeństwo (przetwarzając prąd stały na zmienny na poziomie dachu), ekonomikę większych uzysków energii, pewność doświadczenia z ponad 1,2mln instalacji na całym świecie i rygorystycznych testów. Ponadto systemy fotowoltaiczne enON mają możliwość współpracy z magazynami energii, pompami ciepła oraz ładowarkami aut elektrycznych. Nasi Klienci stawiają na bezpieczeństwo produkcji własnej energii teraz i w przyszłości.

zdjecie
Marcin Kolisko, ekspert enON fotowoltaika

Fotowoltaika a ekologia

Panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej wykorzystują promienie słoneczne. Wszystko za sprawą zjawiska fotowoltaicznego, które pozwala na uzyskanie prądu. Energia pochodząca ze słońca to najbardziej “niezależne” od warunków atmosferycznych odnawialne źródło energii, które sami możemy wykorzystać w swoich domach. Dlaczego panele słoneczne są ekologiczne? Ponieważ zjawisko fotowoltaiczne nie wymaga wytworzenia szkodliwych substancji ani nie powoduje emisji CO2.

Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu. Zostań prosumentem

Inwestując w instalację fotowoltaiczną stajemy się tzw. prosumentem. Kim jest prosument? To jednoczesny wytwórca oraz konsument produktu, jakim w tym przypadku jest prąd. Panele słoneczne wytwarzają energię cały czas, a jej nadmiar odsyłany jest do zewnętrznej sieci. Może być wykorzystywana w późniejszym czasie, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniejsze lub zostać odsprzedana. Czy jednak wszystkie panele fotowoltaiczne są takie same? Jak zaznacza ekspert firmy firmy OZEUS, prezes zarządu Arkadiusz Wądrzyk:

Instalacje fotowoltaiczne na pierwszy rzut oka na każdym dachu wyglądają tak samo. To mylne wrażenie. Tak naprawdę te instalacje różnią się między sobą, nieraz bardzo znacznie. Warto o tym pamiętać, wybierając jedną z licznych na rynku ofert, aby mieć pewność dobrej inwestycji. OZEUS najwięcej czasu poświęca na rozpoznanie potrzeb każdego klienta, dobiera optymalne rozwiązania i na miejscu analizuje możliwości montażu instalacji przed przyjazdem ekipy. Zwracajmy uwagę nie tylko na cenę instalacji. Zawsze trzeba pytać o cały proces związany z jej budową i koniecznie o warunki gwarancji i serwisu przez kolejne lata. Taniej często w ostatecznym rachunku znaczy drożej.

zdjecie
Arkadiusz Wądrzyk, prezes zarządu OZEUS Sp. z o.o.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Tak. Niemniej należy liczyć się z dość wysokimi kosztami zakupu, waha się on od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Obecnie na rynku istnieje jednak wiele programów oferujących dotacje na panele słoneczne, m.in..: “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze” czy “Prosument 2”. Ponadto, jak wspomina wiceprezes firmy ATUM, Edyta Grabowska:

W ATUM klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie w zakresie uzyskania atrakcyjnych dopłat do instalacji fotowoltaicznych m.in. w ramach lokalnych programów, ulgi termomodernizacyjnej, programu "Mój prąd" bądź "Czyste Powietrze". Klienci mogą skorzystać również z niskooprocentowanego kredytu, którego raty wynoszą tyle, co dotychczasowa opłata za rachunek za prąd. Powyższe rozwiązania sprawiają, że fotowoltaika stała się bardziej dostępna i powszechna.

Decyzja o instalacji fotowoltaicznej pociąga za sobą kolejne zmiany. Pojawia się chęć skorzystania z darmowej energii: kupujemy auta elektryczne, przechodzimy z ogrzewania gazowego na elektryczne. W rezultacie wzrasta energia, jaką zużywamy. Dlatego też planując z klientem każdą instalację, wspólnie siadamy do projektu i rozważamy nie tylko aktualne, lecz przede wszystkim przyszłe potrzeby. Zależy nam na tym, aby wykonana w ATUM instalacja służyła klientowi przed długie lata.

zdjecie
Edyta Grabowska, wiceprezes firmy ATUM

Kolejnym istotnym zagadnieniem, oprócz oszczędności i dbałości o środowisko są kwestie wizualne. Dodaje wizeprezes firmy ATUM, Edyta Grabowska:

Mam wrażenie, że omawiając ekologiczne oraz ekonomiczne aspekty instalacji fotowoltaicznej, zapominamy często o estetyce. A jest to wg mnie równie istotny element decydujący o wyborze firmy. W ATUM nasi klienci wiedzą, że nie boimy się wyzwań. Szukamy takich technologii, które sprostają najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Moduły dopasowane do koloru dachówki, wiaty garażowe, dzięki, którym nasz wymarzony dom nie zmieni swojego wyglądu, nowoczesne rozwiązania typu Easy Roof. Za kilka miesięcy zaczynam instalację w swoim domu, postawię na ATUM, gdyż wiem, że instalatorzy zadbają o to, aby realizacja stała się ozdobą, a jednocześnie przyniosła mi dodatkową satysfakcję w postaci niższych rachunków za prąd.

Ogrzewanie domu: jak wybrać najlepsze?

Czym najlepiej ogrzewać dom? Kolejne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór sposobu ogrzewania jest niezwykle istotny, ponieważ wiąże się ze znacznymi kosztami. To decyzja na lata. Co wybrać, tradycyjne grzejniki, a może ogrzewanie podłogowe? Każdy z systemów posiada odmienną specyfikację.

Wybierając ogrzewanie, na pewno należy pamiętać o rodzaju paliwa. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań:

 • pompy ciepła,
 • instalacje elektryczne,
 • instalacje gazowe,
 • instalacje olejowe,
 • instalacje zasilane paliwem stałym (węglem, drewnem, koksem).

Jak ekologicznie ogrzać dom?

Czym jest ekologiczne ogrzewanie domu? To wszystkie rozwiązania, które pomagają zredukować emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji takich jak: benzopiren, tlenki siarki czy azotu. Na rynku znajdziemy następujące sposoby ekologicznego ogrzewania domu:

 • ogrzewanie pelletem,
 • ogrzewanie gazem ziemnym,
 • ogrzewanie ekogroszkiem,
 • ogrzewanie pompą ciepła,
 • ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych.

Świetnym rozwiązaniem jest również ogrzewanie podłogowe. Jak zaznacza ekspert firmy Termolit, Łukasz Łuczak:

Ogrzewanie podłogowe wodne to nowoczesny i efektywny system, który cechuje się korzystnym rozkładem temperatur, dobrze wpływając na funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki niemu możliwe jest ustawienie niższej temperatury zasilania, która korzystnie wpłynie również na zawartość Twojego portfela, obniżając rachunki z ogrzewanie. Jeśli jesteś w trakcie budowy przed wylewkami, bez problemu możesz zmienić grzejniki na ogrzewanie podłogowe, ale co w przypadku jak już są wylewki lub kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Skorzystaj z naszej usługi, jaką jest ogrzewanie podłogowe frezowane, polegające na frezowaniu rówków na rurę w gotowych wylewkach. W ofercie posiadamy również standardowy system ogrzewania podłogowego.

zdjecie
Łukasz Łuczak, ekspert firmy Termolit

Okna a ogrzewanie. Dlaczego mają znaczenie?

Co mają okna do ogrzewania? Jak inwestycja w okna w Twoim domu może wpływać na środowisko? Otóż szczelne okna to podstawa, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jeżeli przepuszczają powietrze, zwiększy się tym samym potrzeba ogrzewania Twojego domu. A zwiększona potrzeba ogrzewania generuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Wniosek? Budując dom, zainwestuj w porządne okna!

Przy zakupie okna zwróć uwagę na to, czy są one energooszczędne. Szczególnie ważny jest Współczynnik Uw, współczynnik przenikania okien, który informuje, jak dużo ciepła przenika przez dane okno. Ponadto powinieneś zwrócić uwagę na elementy takie jak: profile okienne, ich izolacyjność oraz materiał, z którego są wykonane. Dodatkową informacją powinno być to, czy okna posiadają odpowiednie certyfikaty jakości.

Bezpieczny dom – czujnik czadu

Twój dom wyposażony jest w instalację gazową? Koniecznie wyposaż się w czujnik czadu. Tlenek węgla jest niezwykle niebezpieczny, jest bezzapachowy oraz bezbarwny. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w sezonie grzewczym 2018/2019 odnotowano 3842 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2024 poszkodowanych i 52 ofiary śmiertelne zatrucia czadem.

Jak wybrać czujnik czadu?

Czujnik czadu to proste urządzenie, które może uratować życie. Jak działa? Po wykryciu CO alarmuje o jego obecności bardzo wysokim dźwiękiem. Co powinien posiadać czujnik czadu?

 • Certyfikat – powinien posiadać normy EN50291-1:2010; EN50291-2:2010.
 • Odpowiednią głośność urządzenia – minimum 80dB.
 • Duży zasięg detekcji – urządzenie o dużym zasięgu dużo szybciej wykryje zagrożenie.
 • Możliwość wykonywania testów.
 • Wyświetlacz LCD.

Smart home – czym jest inteligentny dom?

Marzysz o nowoczesnym domu? W 2020 roku warto zainwestować w smart home. Czym jest inteligentny dom? To technologia pozwalająca na sterowanie domem, wszystko za sprawą automatyzacji i możliwości zdalnego zarządzania. Zarządzaj oświetleniem, żaluzjami czy bramą garażową nie ruszając się z kanapy. Smart home zapewnia duży komfort i wygodę.

Smart home, jakimi elementami mogę sterować zdalnie?

 • oświetleniem,
 • ogrzewaniem,
 • urządzeniami alarmowymi,
 • czujnikami gazu, dymu, zalania, ruchu,
 • żaluzjami,
 • bramą garażową.

Budujesz dom? O tym musisz pamiętać!

Istotną kwestią jest również system odprowadzania wód opadowych i gruntowych, podpowiada Rafał Kaczmarczyk, Firma SOGO:

Realizacja osiedla mieszkaniowego to złożony proces. Rozpoczęcie jego budowy powinna poprzedzić analiza wszystkich czynników i uwarunkowań mających wpływ na komfort i trwałość budynków oraz dróg. W naszym klimacie sporym problemem są opady deszczu często o charakterze nawalnym. Dlatego odpowiednie zaprojektowanie systemu odprowadzania wód opadowych i gruntowych jest niezwykle istotne. Firma SOGO jako jedyny deweloper w Smolcu przykłada do tego wagę. W przypadku naszej inwestycji w Smolcu oznaczało to przygotowanie pełnej infrastruktury kanalizacyjnej, systemu odwodnienia, zbiorników retencji i drenaży. Dzięki czemu cała woda opadowa odprowadzana jest do kanalizacji retencyjno-deszczowej w pełni zabezpieczając wszystkich mieszkańców bez wyjątku.

zdjecie
Rafał Kaczmarczyk, ekspert firmy Sogo