Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa alei Wielkiej Wyspy. Zobacz co się tam teraz dzieje [ZDJĘCIA]

RP
fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Pod koniec zeszłego roku rozpoczęły się prace przy drodze, która połączy osiedle Krzyki z Biskupinem i Sępolnem. Wyczekiwana inwestycja znacznie ułatwi mieszkańcom Wielkiej Wyspy komunikacje z centrum. Wykonawca firma Banimex ma dokładnie 26 miesięcy (bez miesięcy zimowych) na przeprowadzenie prac. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2023 rok.

Aleja Wielkiej Wyspy to duże założenie komunikacyjne. Trasa dwupasmowa, po jednym pasie w każdą stronę, połączy ulicę Armii Krajowej z ulicą Mickiewicza. W sumie to odległość około 3,4 kilometra - może się wydawać, że to krótki odcinek, jednak po drodze znajdują się dwie rzeki: Odra i Oława. Te konstrukcje będą stanowić najbardziej skomplikowaną część inwestycji.

- Największy, bo ponad 700-metrowy, most powstanie nad Odrą. Będzie również most nad rzeką Oławą o długości ponad 350 metrów. Na każdym z nich zaplanowane są chodniki i ścieżki rowerowe. Konieczna będzie także rozbudowa wiaduktu nad ul. Krakowską i budowa takich obiektów nad ulicami: Wilczą, Międzyrzecką i Wittiga. Przebudowane zostaną także skrzyżowania z ul. Olszewskiego, Dembowskiego i Mickiewicza – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

W sumie oprócz jezdni powstanie 12,5 kilometrów chodników oraz 9,5 kilometrów ścieżek rowerowych.

- Na pewno droga ta nie stanie się kolejną obwodnicą dla Wrocławia, dlatego właśnie nie pojadą tędy samochody ciężarowe. Nie oznacza to jednak, że mosty, które powstaną, będą miały obniżoną nośność. Wręcz przeciwnie., w założeniu Aleja jest trasą ruchu dla samochodów osobowych, komunikacji miejskiej (autobusów), służb, pieszych i rowerzystów – dodaje Krzysztof Świercz.

Historia trasy jest długa i sięga jeszcze czasów niemieckich. Oprócz poprawienia komunikacji Wielkiej Wyspy, wrocławianie zyskają malownicze trasy rowerowe i spacerowe. Z uwzględnieniem tego aspektu na mostach zaprojektowano tzw. wykusze, czyli miejsca lekko wysunięte z których będzie można podziwiać okoliczną przyrodę.

Cała inwestycja pochłonie 234 miliony złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska