Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjski koronawirus we Wrocławiu. Zakażonych może być więcej. Co wiemy o tym wirusie?

m,ks,wg
Lukasz Gdak
Odkryty we wtorek we Wrocławiu nowy, brytyjski wariant koronawirusa, jest dziś najszybciej rozprzestrzeniającym się w Europie i jednocześnie najgroźniejszym. Nie wiąże się wprawdzie z cięższym przebiegiem zakażenia ani z większą śmiertelnością, za to znacznie łatwiej się roznosi. Według epidemiologów, zakaźność tego wariantu może być nawet o połowę większa niż w przypadku znanej od blisko roku odmiany koronawirusa. A we Wrocławiu zakażonych może być więcej.

Nauczycielka z Wrocławia jest drugą w Polsce osobą, u której oficjalnie wykryto zakażenie brytyjską odmianą koronawirusa. Wiadomo, że nie wyjeżdżała z Polski, ani nie miała kontaktu z nikim, kto był ostatnio w Wielkiej Brytanii. To jednoznaczny dowód na to, że zakażonych brytyjskim wariantem może być we Wrocławiu więcej. - Wskazuje to na fakt, że mamy obecność wirusa nie tylko bezpośrednio transmitowaną poprzez przyjazd osób czy bezpośredni kontakt z przyjezdnymi – przyznał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wirusolodzy podkreślają, że odmian koronawirusa jest mnóstwo. - We wrześniu ubiegłego roku było ich już 10 tysięcy – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl profesor Egbert Piasecki, wirusolog z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Brytyjski wariant wirusa jest jednym z kilku, które pojawiły się niedawno i wzbudziły niepokój badaczy. Inne wystąpiły np. w Afryce Południowej i Brazylii.

Przeczytaj także

W Europie najszybciej obecnie szerzy się wariant koronawirusa wykryty właśnie Wielkiej Brytanii. W Polsce odkryto dotąd jedynie dwa jego przypadki, ale badania w tym zakresie są prowadzone w Polsce dopiero od kilku dni.

Brytyjską mutację oznaczono kodem N501Y. Odkryta została w połowie września, ale dopiero na początku grudnia nowy wariant okazał się odpowiedzialny za lawinowe wzrosty zachorowań w południowej Anglii - obecnie zaś przypisuje mu się już większość zachorowań w całej Wielkiej Brytanii.

Według epidemiologów nowa mutacja koronawirusa nie powoduje groźniejszego przebiegu choroby, nie wpływa też na jej śmiertelność - jednak jej wysoka zaraźliwość poskutkowała znacznymi wzrostami liczby chorych.

Mutacja N501Y różni się od pozostałych wariantów zmienionym genem odpowiedzialnym za białko tzw „kolca” koronawirusa wiążącego się z ludzkimi receptorami ACE2. To właśnie cecha umożliwiająca koronawirusowi wnikanie do naszych organizmów. Mutacja N501Y jest pod tym względem znacznie bardziej efektywna - stąd też jej wysoka zaraźliwość. Wiele wskazuje na to, że za jej sprawą łatwiej też zarażają się osoby w młodszym wieku.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje w tej chwili bezterminowy lockdown. Dziennie na COVID-19 umiera tam obecnie powyżej 1000 osób, notowane są zaś dzienne przyrosty zakażeń na poziomie 40 tysięcy i więcej. Brytyjskie statystyki rosną nieprzerwanie od początku grudnia - i to po okresie względnego wypłaszczania się krzywej zachorowań w listopadzie.

Ale na Wielkiej Brytanii problem się nie kończy.
- Jeśli nie uda nam się powstrzymać brytyjskiej odmiany wirusa, do Wielkanocy będziemy mieli 10 razy więcej przypadków zachorowań. Potrzebujemy jeszcze 8 do 10 tygodni twardych środków - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłaszając przedłużenie lockdownu. Już w tej chwili Niemcy notują zaś rekordowe dzienne przyrosty zachorowań i dzienne liczby zgonów powyżej 1000.

Oto obostrzenia, jakie obowiązują w Polsce od poniedziałku, 1 lutego. Czy w lutym można będzie więcej niż w styczniu? Tylko nieznacznie, choć co innego wynikało z niedawnych zapowiedzi Mateusza Morawieckiego. Premier deklarował, że w lutym odmrożenia może doczekać się m.in. branża gastronomiczna i fitness. Ale przeciwnikami takiego rozwiązania byli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski oraz doradca premiera prof. Andrzej Horban. Losy obostrzeń ważyły się do środy, kiedy to na kolejnym posiedzeniu zebrał się rządowy zespół kryzysowy.Jakie decyzje zapadły w kwestii szkół, galerii handlowych, restauracji, hoteli, stoków narciarskich i imprez? Które obostrzenia zostaną zniesione i kiedy się to stanie? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Od dziś nowe obostrzenia w Polsce. Zobacz, co się zmieniło

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska