Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża cyfrowa za wyłączeniem analogowego sygnału radia w Polsce. Co to oznacza dla blisko 20 mln słuchaczy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r." – czytamy w stanowisku KRRiT.
– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r." – czytamy w stanowisku KRRiT. Szymon Starnawski/ Polska Press
– Z ogromną aprobatą przyjmujemy stanowisko KRRiT, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r." – czytamy w liście Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Przejście z analogowego na radio cyfrowe

Skąd takie daty? Kanownik wyjaśnia, że "wyłączenie sygnału analogowego może nastąpić dopiero w momencie, gdy zasięg cyfrowy osiągnie minimum 90 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów radia publicznego oraz minimum 80 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów nadawców niepublicznych". – Co więcej, słuchalność cyfrowa powinna wówczas wynosić co najmniej 50 proc. – dodaje.

Jednak Kanownik przyznaje, że przejście na cyfrowe standardy nadawania radia oprócz "sporego kroku naprzód w dziedzinie technologicznej", stwarza także "potencjalne problemy". Jeden z nich stanowią liczne radia samochodowe. Obecnie w starszych samochodach radia analogowe często są zintegrowane z panelem kokpitu samochodu, co oznacza, że w praktyce wymiana samego radia jest nieopłacalna i niepraktykowana.

Zdaniem prezesa Związku Cyfrowa Polska, słuchalność cyfrowa nie równa się dostępności, bo na rynku dostępne są odbiorniki hybrydowe, pozwalające jednocześnie odbierać sygnał analogowy i cyfrowy.

– Jeśli przy wymianie odbiornika, wynikającej z zakończenia jego cyklu życia, nowym odbiornikiem będzie radio hybrydowe (jednocześnie posiadające odbiornik analogowy i cyfrowy) to słuchacz w naturalny sposób, czasami nawet nieświadomy, będzie przygotowany na ewentualne wyłączenie sygnału analogowego. Doświadczenie innych rynków pokazuje, że jest to najmniej kosztowny sposób dostosowania się do zmian technologicznych – podkreśla.

Cyfryzacja radia w Polsce

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji RRiT chce wdrożenia na pełną skalę DAB+. – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r." – czytamy w stanowisku KRRiT.

– Dla umożliwienia dalszego rozwoju rynku radiowego kluczowe znaczenie ma uznanie konieczności pełnego wdrożenia DAB+ w miejsce nadawania analogowego i określenie terminu wyłączenia emisji analogowej FM – napisano. – Jedna z podstawowych zalet radiofonii cyfrowej DAB+ w postaci znacznego obniżenia kosztów emisji może być w pełni wykorzystana dopiero po zamknięciu okresu simulcast’u i wyłączeniu emisji analogowej – wskazano.

– Nie wydaje się możliwe, by w perspektywie kilku najbliższych lat udało się w Polsce wszystkim słuchaczom, a jest ich codziennie blisko 20 milionów, wymienić wszystkie posiadane przez nich odbiorniki radiowe na takie umożliwiające odbiór sygnału DAB+ – komentuje cytowany przez wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Branża cyfrowa za wyłączeniem analogowego sygnału radia w Polsce. Co to oznacza dla blisko 20 mln słuchaczy? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska