Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje pszczół we Wrocławiu. Na Wyspie Słodowej ma powstać łąka przyciągająca te owady (ZOBACZ)

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Tak może w maju 2017 roku wyglądać teren przy kamienicy na Wyspie Słodowej
Tak może w maju 2017 roku wyglądać teren przy kamienicy na Wyspie Słodowej Grafika: Karolina Bielak, Dominika Pilarska
Architektka z Wrocławia chce zmienić tereny przy kamienicy na Wyspie Słodowej. Jej pomysł to kwietna łąka przyciągająca pszczoły.

Niezapominajki, azalie, maki, berberysy i wiele innych kwiatów zapylanych przez pszczoły może pojawić się w maju przyszłego roku na dwóch płaskich poletkach trawy na południowo-wschodnim brzegu Wyspy Słodowej, tuż przy zabytkowej kamienicy.

Pomysłodawczynią inicjatywy Miodowa Wyspa Słodowa jest architektka Karolina Bielak, która z projektem wystartowała w ogólnopolskim konkursie Społecznik 2.0. Jeżeli uda się jej zwyciężyć, na Wyspie Słodowej pojawią się pszczoły. - Uważam, że tereny przy kamienicy są zadbane. Poza tym ludzie lubią mieć ładną, zieloną przestrzeń dookoła. Chciałabym, aby mój projekt zapoczątkował wielką wrocławską akcję sadzenia roślin, które są zapylane przez pszczoły - mówi architektka. Karolina Nowacka ze Studenckiego Koła Naukowego "Apis" z Uniwersytetu Przyrodniczego podkreśla, że pomysł jest trafiony. - Problem braku pszczół w mieście jest znany od dawna. Od dwóch miesięcy we Wrocławiu można hodować pszczoły, więc przypuszczam, że pojawi się u nas więcej tych owadów. Problemem będzie wtedy jednak brak pożywienia, dlatego też enklawy dla pszczół są ważne. Takie miejsca można stworzyć we Wrocławiu przy bulwarze Zienkiewicza i w parkach - tłumaczy Nowacka. Dodaje też, że łąka z kwiatami nie będzie oznaczała masowego nalotu pszczół. - Wszystko zależy od dobrego planowania. Nie spodziewam się, że nagle na Wyspie Słodowej pojawi się 50 tys. pszczół. Ich obecność nie będzie odczuwalna dla człowieka.

Pomysł na Miodową Słodową wygląda następująco: Na dwóch poletkach przy kamienicy zostanie wstępnie posadzonych dziesięć rodzajów kwiatów (mak polny, azalia, niezapominajka, berberys, cynia zdobna, niecierpek, firletka, nieśmiertelnik, cebulica dwulistna, farbownik lazurowy) w układzie liniowym, swobodnym lub heksagonalnym.

O tym, czy pomysł na Miodową Wyspę Słodową zwycięży, dowiemy się 5 stycznia. - Jeżeli nie wygramy, będziemy startować z tym projektem w WBO. Chcemy, aby była to pierwsza taka miodowa łąka we Wrocławiu - deklaruje Karolina Bielak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska