MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brak obiegówki a wydanie świadectwa szkolnego. Czy i kiedy szkoła może nie wydać świadectwa na zakończenie roku? Obiegówka nie ma znaczenia

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przed końcem roku szkolnego uczniowie czekają na wystawienie ocen, oddają podręczniki szkolne oraz wypożyczone lektury do biblioteki. W wielu szkołach proces ten jest dokumentowany na tzw. obiegówce. Dotyczy to szczególnie uczniów, którzy kończą ostatni rok w danej szkole np. ósmoklasistów. Niektórzy zastanawiają się, czy niedopełnienie tego obowiązku może grozić nieotrzymaniem świadectwa szkolnego. Wyjaśniamy, czym jest obiegówka, a także, w jakich sytuacjach uczeń może nie otrzymać świadectwa.

Spis treści

Świadectwo szkolne 2024. Najważniejsze informacje

Świadectwo szkolne, czyli świadectwo ukończenia klasy (świadectwo szkolne promocyjne) jest dokumentem urzędowym potwierdzającym, że uczeń ukończył daną klasę i uzyskał (lub nie) promocję do klasy wyższej. Na etapie obowiązkowej edukacji najczęściej spotkamy się z następującymi rodzajami świadectw:

 • świadectwo ukończenia szkoły,
 • świadectwo dojrzałości (maturalne),
 • świadectwo szkolne promocyjne.

W 2024 roku absolwenci szkół ponadpodstawowych otrzymali świadectwa 26 kwietnia, a po wynikach matur będą mogli odebrać swoje świadectwa dojrzałości. Pozostali uczniowie ze szkół podstawowych i średnich otrzymają świadectwa podczas zakończenia roku szkolnego.

Jak wygląda świadectwo szkolne?

Świadectwo to dokument, którego wzór, a nawet rodzaj papieru i sposób wypełnienia jest ściśle określony Rozporządzeniem Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 16 kwietnia 2020 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków publicznych szkół i placówek artystycznych.

Świadectwo szkolne zawiera takie informacje jak:

 • dane osobowe ucznia,
 • nazwę i adres szkoły,
 • Informacje o uzyskanej promocji,
 • listę przedmiotów szkolnych obowiązujących ucznia na danym etapie edukacyjnym i w roku szkolnym,
 • oceny, które uczeń uzyskał z każdego przedmiotu.

Ponadto świadectwo może być oznaczone charakterystycznym biało czerwonym paskiem, jeżeli uczeń ukończył rok szkolny z wyróżnieniem (główne kryterium to średnia ocen powyżej 4,75). Obowiązkowo na dokumencie musi się znaleźć także:

 • podpis wychowawcy klasy,
 • pieczęć i podpis dyrektora szkoły,
 • unikalny numer dokumentu.

Przeczytaj również: „Dzieci płakały, bo na świadectwie miały zaniżone oceny”. Nauczyciel opowiedział o wpadkach podczas wypełniania świadectw

Kiedy uczeń może odebrać świadectwo?

Zazwyczaj świadectwo szkolne jest wręczane na zakończeniu roku szkolnego, które w tym roku odbędzie się 21 czerwca. Można je także odebrać w sekretariacie, jeżeli uczeń nie mógł stawić się w tym dniu w szkole. Są to kwestie do ustalenia indywidualnie ze szkołą.

Świadectwo otrzymuje każdy uczeń placówki, ponieważ jest ono wydawane na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę.

Świadectwo szkolne promocyjne, świadectwo ukończenia szkoły i zaświadczenie o przebiegu nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę — mówi paragraf 4. ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków

Wewnętrzne przepisy szkolne, jak statut szkoły, nie mogą podważać prawa ucznia do uzyskania świadectwa np. na podstawie nieoddanych do biblioteki książek. Sprawa została nagłośniona już kilka lat temu m.in. przez Stowarzyszenie Umarłych Statutów.

Czy szkoła może nie wydać uczniowi świadectwa szkolnego?

Szkoła nie może przechowywać świadectwa ucznia do momentu, aż ten np. uzupełni kartę biblioteczną, czy odda kluczyki do szafki szkolnej. Te obowiązku ucznia powinny wynikać ze statutu szkolnego, jednak konsekwencją za uchylenie się od obowiązku nie może być niewydanie świadectwa.

Chociaż już w 2017 roku MEiN wystosował komunikat w tej sprawie, temat co jakiś czas powraca.

Praktyki wstrzymywania wydawania uczniom i absolwentom świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu między innymi: nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej opłaty na radę rodziców czy braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki, są niezgodne z prawem — czytamy we wspomnianym komunikacie MEiN

Co to jest obiegówka? Tego dopilnuj przed końcem roku

Obiegówka szkolna to karta, na której uczniowie dokumentują załatwienie formalności wewnątrzszkolnych przed wakacjami lub przejściem do innej szkoły, czy też ukończeniem danego etapu edukacji.

Chodzi o takie czynności, jak:

 • oddanie wypożyczonych z biblioteki szkolnej książek,
 • oddanie kluczy do szafki szkolnej lub szatni,
 • oddanie wypożyczonych podręczników szkolnych (dotyczy szkół podstawowych),
 • uzupełnienie dokumentacji medycznej u pielęgniarki (np. oddanie bilansu).

W wielu szkołach dopełnienie tych obowiązków przez uczniów odbywa się bez obiegówki. Najczęściej tego typu dokument wydaje się uczniom kończącym szkołę np. ósmoklasistom lub uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak obiegówki a wydanie świadectwa szkolnego. Czy i kiedy szkoła może nie wydać świadectwa na zakończenie roku? Obiegówka nie ma znaczenia - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska