Brak miejsc w przedszkolach nie będzie już problemem

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Rozwój podwrocław¬skich gmin, który ściśle związany jest z napływem nowych mieszkańców, niesie ze sobą również trudności. Dla młodych ludzi są to często problemy z miejscem w przedszkolu dla dziecka. Jeszcze gorzej jest ze żłobkami. To ma się zmienić. Więcej miejsc w przedszkolach i dodatkowe zajęcia rozwijające kreatywność u dzieci – to wszystko będzie możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu. W Regionalnym Programie dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020 duży nacisk kładzie się bowiem na edukację, na którą przeznaczy się w sumie ponad 600 mln zł.

Można będzie składać wnioski dotyczące projektów związanych z tworzeniem nowych miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym, w tym budowy nowych lub rozbudowy istniejących przedszkoli. Można też będzie dostać dofinansowanie na poszerzenie oferty edukacyjnej działających placówek, ze szczególnym uwzględnieniem integracji dzieci niepełnosprawnych.

Z unijnego dofinansowania skorzystają również nauczyciele z przedszkoli. W ramach szkoleń będą mogli doskonalić swoje umiejętności i kompetencje.

Na realizację tych projektów będzie do podziału ponad 12,7 mln zł. O dofinansowanie będą się mogły ubiegać samorządy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz organy publiczne i niepubliczne prowadzące przedszkola.
Gmina Długołęka pod Wrocławiem jest przykładem samorządu, który – inwestując w rozbudowę infrastruktury edukacyjnej – skorzystał już z unijnych dotacji. W ostatnich latach wybudowano tutaj pierwszy publiczny żłobek i nowe przedszkole. Nowoczesny budynek przedszkola pomieści ponad 200 dzieci, a w żłobku miejsce znalazło 50 maluchów. Inwestycja kosztowała gminę około 9,5 mln zł, z czego 1,8 mln zł pochodziło z dotacji unijnych.

– Chcemy wspierać te przedszkola, w których dzieci zdobędą umiejętności i cechy potrzebne w zglobalizowanym świecie: kreatywność, pracę zespołową, kompetencje językowe i społeczne. Są to umiejętności najbardziej pożądane przez pracodawców. Pamiętajmy, że intelektualny rozwój dziec¬ka rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie i decyduje o jego dorosłym życiu –_mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Ekspert o konkursie na rozwój przedszkoli
PIOTR PUCZEK, specjalista Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

5 października 2016 r. ogłoszony zostanie kolejny konkurs dotyczący edukacji przedszkolnej. W ramach tego naboru planujemy wesprzeć uruchomienie nowych miejsc w ośrodkach edukacji przedszkolnej. Ale również dofinansować dodatkowe zajęcia edukacyjne oraz zwiększyć kompetencje zawodowe nauczycieli wychowania przedszkolnego. W szczególności wspierane będą zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami takimi jak: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne.

Wiemy również, jak ważny jest rozwój psychoruchowy, dlatego też dotację będzie można przeznaczyć na gimnastykę korekcyjną. Na wczesnym etapie rozwoju młodych ludzi ważne jest także zdobywanie przez nich kluczowych kompetencji, m.in.: w zakresie języków obcych czy matematyki, oraz nauka właściwych postaw i umiejętności społecznych. Wysoka jakość edukacji przedszkolnej jest kluczem do późniejszych sukcesów w życiu zawodowym.

Nabór wniosków rozpocznie się 7 listopada 2016 r. Uprawnione do złożenia wniosków będą jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, organy prowadzące publiczne i niepubliczne przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego. Wielkość dofinansowania może wynieść do 95 proc. kosztów.

Więcej o konkursie opisanym w tym odcinku:
**

www.rpo.dolnyslask.pl

**

Więcej o funduszach: **

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.