Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borek na Gaju i dworzec na Tarnogaju. Południe to niesłychany mętlik (NOWY PODZIAŁ WROCŁAWIA)

Weronika Skupin
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU infografika Maciej Dudzik
Mieszkańcy wrocławskiego Południa, a konkretnie ludzie z Hub, o spółdzielni mieszkaniowej Południe słyszeli, ale osiedla nie kojarzą. Obiło im się może kiedyś o uszy. W naszym cyklu o wrocławskich osiedlach zajmiemy się dziś właśnie Południem.

- Południe? To nie tutaj - mówi Danuta Sobieraj z Hub.
- To gdzie? - dopytujemy.
- A gdzieś na południu, może na Gaju... - rozmyśla.

Bloki spółdzielni Południe są na Zaporoskiej, Powstańców Śląskich i Ślężnej. A czy osiedla nie ma? Pani Danuta rację i ma, i jej nie ma. Zależy, na jaką spojrzy mapę. Na tej geodezyjnej na geoportalu (System Informacji Przestrzennej) Południe jest. Gdy radni kilka dni temu podzielili Wrocław na nowo (na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej), Południa nie uwzględnili. Może i dobrze, bo tej nazwy nikt tu nie używa.

Borek na Gaju, a Tarnogaj...
Kilka tygodni temu pisaliśmy o skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z Borowską, gdzie zgodnie z tabliczkami pod nazwami ulic krzyżują się Borek, osiedle Powstańców Śląskich i Huby. Podobno urzędnicy opierali się na mapach osiedli zaznaczonych na naszej mapie niebieskimi liniami przerywanymi. Wynika z nich, że jest tam granica Gaju i Hub. Ale na tabliczkach podobno wszystko jest w porządku. Nam wydaje się, że pomylili to skrzyżowanie z krzyżówką Ślężnej i al. Wiśniowej, to by pasowało.
Widać, że względem tego, co wskazuje System Informacji Przestrzennej, radni rozciągnęli nam Borek nieco na wschód i zachód. Tarnogaj z kolei zawędrował w okolice dworca PKP. Co prawda sam budynek Wrocławia Głównego znajduje się na Hubach, ale rozległe tereny z bocznicami kolejowymi leżą w połowie na Tarnogaju, a w połowie na Przedmieściu Oławskim.

Radni rozciągnęli Borek na wschód i zachód, a Tarnogaj przenieśli w okolice Dworca Głównego

Przedmieście w centrum
Mówiąc o Przedmieściu, trzeba wspomnieć, że przestało być przedmieściem wraz z rozrostem Wrocławia. Warto jednak zauważyć, że i tam sięgało kiedyś Południe. Długość jego granic to niemal trasa półmaratonu. Ale wcześniej Południe było mniejsze, było też zwane osiedlem Powstańców Śląskich.

- Południe było wymyślone przez architektów i podzielone na cztery osiedla: Anna, Barbara, Celina i Dorota - wspomina Henryk Klamecki, historyk z komisji nazewnictwa ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Osiedla te były zlokalizowane w pobliżu ul. Powstańców Śląskich i Wielkiej. Być może tuż po wojnie wrocławianie nie chcieli się odwoływać do niemieckich nazw? Jak dodaje Klamecki, wygodniej było nazwać osiedle na nowo po polsku.

Jak widać na mapie, dziś w Systemie Informacji Przestrzennej Południe przeciągnięto aż do Odry. Nie dość, że zgeneralizowano duży obszar o odmiennej architekturze i zabudowie jako jeden, to zniknęły nam nazwy dawnych pomniejszych osiedli. Nie ma już np. Dworku czy Glinianek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska