Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ból brzucha. Rodzaje bólów brzucha i sposoby leczenia

Artykuł sponsorowany
Bóle brzucha zdarzają się często. Szybkie tempo życia, stres i niezbilansowana dieta dają o sobie znać powtarzającymi się napadami bólowymi brzucha, uporczywymi wzdęciami, biegunkami. Najczęściej ból powodują infekcje przewodu pokarmowego oraz nieprawidłowa budowa układu trawienia. Przyczyną dyskomfortu brzusznego mogą być jednak również choroby innych organów. Jak radzić sobie z bólem brzucha i kiedy ból powinien zaniepokoić.

Bakteryjne i wirusowe zakażenie układu pokarmowego

Zakażenie bakterią wywołującą zapalenie żołądka i jelit następuje przez spożycie pokarmu lub wody zarażonych bakterią lub zanieczyszczonych toksycznymi substancjami przez nią produkowanymi. Oprócz kurczowych bólów brzucha, przy powszechnie nazywanym zatruciu pokarmowym występują biegunka i towarzyszące jej wymioty, gorączka oraz bóle mięśni i głowy. Przy podejrzeniu zakażenia bakterią należy udać się do lekarza, który w razie potrzeby zastosuje antybiotykoterapię. Wirusowa infekcja przewodu pokarmowego objawia się ostrą biegunką i czasami wymiotami. Najczęstszą jej przyczyną jest Rotawirus, którym można zarazić się przez brudne ręce, ale też drogą oddechową. Tak zwana grypa żołądkowa powoduje również silne bóle brzucha, objawy ze strony układu oddechowego oraz nietolerancję laktozy. Choroba mija zazwyczaj po kilku dniach (do tygodnia). Jedyne lekarstwo to podawanie płynów z elektrolitami (picie samej wody wzmaga biegunkę i wymioty i powoduje większe odwodnienie).

Wzdęcia

Wzdęty brzuch to niekomfortowa przypadłość, ale również symptom mogący świadczyć o poważniejszej chorobie. Do problemów związanych z częstymi wzdęciami organicznymi zalicza się m.in. obecność grzyba candida, zaburzenia trawienia, reakcje autoimmunologiczne, alergie oraz nietolerancje (np. problem z trawieniem laktozy). Ból brzucha z wzdęciami spowodowany jest nagromadzeniem gazów w jelitach. Brzuch wypycha się powodując efekt puchnięcia. W większości przypadków czynnościowe wzdęcia brzucha pojawiają się wtedy, kiedy szybko zjada się pokarmy, a w diecie dominują produkty gazotwórcze (cebula, czosnek, warzywa kapustne, napoje gazowane). Z wzdęciami czynnościowymi można sobie łatwo poradzić – wystarczy zmiana diety z włączeniem dużej ilości warzyw, zjadaniem żywności probiotycznej (np. kwaszonek, jogurtów, kefirów) i wypijaniem odpowiedniej ilości płynów. Wzdęcia złagodzi również lek na ból brzucha taki jak ziołowy środek Iberogast. Niepokojące objawy, z którymi należy udać się do lekarza, to wzdęty brzuch połączony z nagłą zmianą liczby wypróżnień, gorączką, krwią lub śluzem pojawiającymi się w stolcu. Wzdęcie stałe powodujące powiększenie obwodu brzucha również kwalifikuje się do wizyty lekarskiej.

Niestrawność

Od czasu do czasu każdemu przytrafia się niestrawność, a wywołać ją mogą złe nawyki żywieniowe. Wtedy pojawia się ból żołądka lub wzdęcia spowodowane przejedzeniem lub zbyt szybką konsumpcją. Spożywanie pikantnych oraz tłustych posiłków zwiększa ryzyko dyspepsji (niestrawności). Oprócz bólu brzucha z wzdęciami, niestrawności towarzyszą też inne nieprzyjemne objawy jak zgaga, nudności, wymioty, uczucie pełności po posiłku. Niestety dyspepsja to nie tylko chwilowa niedogodność. U niektórych osób występuje tzw. dyspepsja organiczna spowodowana określonymi chorobami (np. chorobą refluksową żołądka, wrzodem trawiennym żołądka). Ból w środkowym nadbrzuszu utrzymujący się przewlekle (dłużej niż 3 miesiące) bez względu na zmianę diety należy skonsultować z lekarzem.

Zespół jelita drażliwego

Przyczyny tej przewlekłej choroby jelita cienkiego i grubego z bólami żołądka oraz zaburzeniem rytmu wypróżnień nie są do końca wyjaśnione. Do najważniejszych czynników wywołujących IBS (ang. Irritable Bowel Syndrome) zalicza się zaburzenia funkcji motorycznej jelit, nadwrażliwość trzewną, zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej. Bóle brzucha ze zmienną lokalizacją i zmiennym nasileniem pojawiające się przez okres przynajmniej 3 miesięcy i połączone z biegunkami lub zaparciami kwalifikują się do konsultacji gastrologicznej. Niestety schorzenia nie można wyleczyć, a jedynie łagodzić jego objawy. Nieprzyjemne dolegliwości choroby wycisza np. ziołowy lek na ból brzucha Iberogast.

Pojawiające się od czasu do czasu bóle brzucha wskazują najczęściej na nieprawidłową dietę, zbyt szybkie spożywanie posiłków i nadmierny stres. Kiedy jednak zdarzają się codziennie i to przez dłuższy czas, pora odwiedzić specjalistę. Gastroenterolog zleci konieczne badania, żeby wykluczyć poważniejsze choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska