Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterką jesiennej wyprawy kulinarnej jest oczywiście dynia. A tę się uprawia także na Dolnym Śląsku...

red
tvp wrocław
Drodzy Czytelnicy,nie bez powodu jesień kojarzy się z odcieniami pomarańczu, złota i czerwieni. Królową tej pory roku jest przecież dynia, bliska kuzynka ogórka, arbuza, melona czy cukinii.

Dyniowym zagłębiem jest podwrocławska wieś Jaszkotle. Tutaj, otoczone nowoczesnymi osiedlami, od lat działa gospodarstwo rodziny Kuzdrowskich. Właściciele, uprawiają między innymi warzywa i owoce. Kupicie je w niewielkim sklepiku działającym przy gospodarstwie. Bezpośrednio, prosto z pola i świeże. Marchewkę, czosnek, seler, jabłka czy gruszki. I oczywiście jest też dynia.

Tak się do niej przyzwyczailiśmy, że wydaje się nam iż to Polka z krwi i kości. Nic z tych rzeczy, jej obecność na polach i w przydomowych ogródkach zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi i jego peregrynacjom w poszukiwaniu nowych kontynentów.

Dynia to samo zdrowie. Zawiera mnóstwo minerałów i mikroelementów, jest przy tym pełna błonnika i lekkostrawna.Występuje w tylu odmianach, że nadaje się do zapiekania, wekowania, gotowania, na ciasto, frytki czy nawet sok. Wykorzystamy jej pestki do chrupania i na olej.

A jaką dynię wykorzystuje się podczas Helloween? Tę poślednią, którą Marek Kuzdrowski z Jaszkotla, uważa za pastewną. Moim zdaniem, najpyszniejsza jest tradycyjna odmiana pospolita.

Osobna kategoria to dynie olbrzymie. Kłopot z nimi jest taki, że zapyleniem kwiatów żeńskich nie mogą zająć się pszczoły. Jakby to nie brzmiało, zadanie to należy wyłącznie do hodowcy. Dzięki temu, co roku padają rekordy wagi dyń olbrzymek. Najcięższe osiągają niemalże tonę!

Los dyni rekordzistki jest mało imponujący. Zwykle trafia na kompost lub paszę dla zwierząt.

My sięgnęliśmy więc po zwykłą odmianę bambino i przyrządziliśmy słodkie placki z wanilią i cynamonem.

Ale na tym nie koniec możliwości wykorzystania dyni. Pojechaliśmy więc do gospodarstwa w Karnicach. Tutaj od lat rodzina Sznajderów specjalizuje się w kiszeniu kapusty i ogórków. Ich wyroby znajdują się na liście dolnośląskiego produktu regionalnego, zdobywają wiele nagród i z wolna stają się wizytówką regionu.

Wszystko dzięki zaangażowaniu całej rodziny, tradycyjnym metodom uprawy warzyw i produktom z historią. Tutaj bowiem nie tylko przetwarza się warzywa na różne sposoby ale także uprawia. Dlatego gospodarstwo to dziś nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwo z tradycyjnym produktem.

Tym razem Sznajderowie na tapetę wzięli dynię. Emilia Chmura, siostra właściciela i propagatorka zdrowego żywienia, pokazała nam jak ukisić nie tylko żółtą jesienną piękność, ale także kalafior, cukinię, paprykę a nawet gruszkę. Ostatecznie okazało się, że kluczowa jest zalewa, która wyzwala fermentację.

Recepturę zdradzimy dziś o 18.55 w programie Zrób to ze smakiem.

Z kulinarnym pozdrowieniem Agata Ałykow

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska