Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogdan Zdrojewski: Ustawa nie do przyjęcia! Dolnośląski senator wśród buntowników

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia i minister, a dziś senator ze stolicy Dolnego Śląska opowiada się przeciwko takiej formie wprowadzania podwyżek dla parlamentarzystów
Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia i minister, a dziś senator ze stolicy Dolnego Śląska opowiada się przeciwko takiej formie wprowadzania podwyżek dla parlamentarzystów Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Wrocławski senator w ostrych słowach skomentował ustawę windującą pensje polityków i partyjne subwencje, za którą zagłosowali jego partyjni koledzy.

Ustawa nie do przyjęcia! - tak senator Bogdan Zdrojewski ocenił zmiany w prawie podnoszące wynagrodzenia polityków, samorządowców i wysokość subwencji budżetowych wypłacanych partiom. Wrocławski senator dołączył do grupy buntowników w szeregach Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą odrzucić projekt ustawy w izbie wyższej.

Przyjęty w ekspresowym tempie przez Sejm projekt drastycznych podwyżek dla polityków, samorządowców, ale też dla małżonki prezydenta, wywołał burzę, jakiej już dawno nie było na naszej scenie politycznej. Mimo, że to pomysł PiS, to najbardziej dostało się posłom opozycji, którzy poprali projekt. A szczególnie Koalicji Obywatelskiej, która w zdecydowanej większość poparła podwyżki. Dziś po 16:00 projektem ma się zająć Senat. Rośnie jednak grono senatorów z KO, którzy wprost mówią, że zagłosują za odrzuceniem projektu i namawiają do tego innych. W ten sposób rozpaczliwie starają się ratować wizerunek swojej partii.

- Ustawa nie do przyjęcia! To nie jest moment na podwyższanie subwencji dla partii. Można zaakceptować pokrycie kosztów ubezpieczenia, ZUS dla Pani Prezydentowej, ale nie pensji dającej blisko milionowy dochód w czasie kadencji. Jestem zwolennikiem łagodnego waloryzowania wynagrodzeń dla tzw. R-ki, ale nie w tym trybie i tej skali. Przylepianie do tego samorządowców i to w najmniejszej skali jest poważnym nieporozumieniem – skomentował dla nas senator Bogdan Zdrojewski.

Wraz z nim, za odrzuceniem projektu będzie głosował senator Bogdan Klich. „Możecie być spokojni, nie poprę w Senacie ustawy podwyżkowej w tym kształcie. Wierzę, że dziś wypracujemy dobre rozwiązanie. Od tego jest ⁦Senat” – napisał na Twitterze. Innych senator KO - Jacek Bury, mówiąc o „ratowaniu w Senacie wizerunku opozycji”, złożył już nawet wniosek o odrzucenie projektu.

Ustawa jednak przejdzie? Wśród 100 senatorów Koalicja Obywatelska ma 43, Koalicja Polska-PSL trzech, a Lewica – dwóch. Licząc z trzema senatorami niezależnymi, daje to 51 senatorów. PiS-owi wystarczy więc, że tylko dwóch opozycyjnych senatorów zagłosuje za projektem, by ten wrócił do Sejmu, a potem trafił do podpisu na biurko prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska