Bogatynia: Są chętni do ratowania domów przysłupowych

Mariusz Junik
Coraz więcej osób, firm i instytucji angażuje się w ratowanie uszkodzonych w wyniku powodzi domów przysłupowych. Bogatyńskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego wraz z firmą Remmers, zajmującą się m.in. renowacją zabytków, zorganizowało warsztaty na temat konserwacji takich domów.

- Prezentowaliśmy między innymi sposoby oczyszczania i konserwacji konstrukcji zrębowej po powodzi - mówi Grzegorz Bojarski z firmy Remmers.

Właściciele i mieszkańcy obiektów mogli również zobaczyć, w jaki sposób można wykonać tynki wewnętrzne na ścianach szachulcowych oraz wypełniać ściany działowe w takich konstrukcjach.
Warszaty odbyły się w domu przysłupowym przy ulicy Waryńskiego 17 w Bogatyni.

- Większość takich domów, nawet tych, które nie ucierpiały w czasie powodzi, wymaga mniejszych lub większych remontów - mówi Marcin Pilszak z BSRR. Stowarzyszenie policzyło domy o konstrukcji przy-słupowo-zrębowej w Bogatyni i całym powiecie zgorzeleckim. Z tego rekonesansu wynika, że w samej Bogatyni jest aż 136 takich obiektów, w Działoszynie - 23, w Sulikowie - 22, w Wyszkowie - 17, w Posadzie - 15, w Bratkowie - 10, w Opolnie-Zdroju - 8, w Jasnej Górze - 8, na terenie gminy Zgorzelec 7, w Lutogniewicach - 7, w Wolanowie - 4, w Kopaczowie - 3, w Krzewinie - 2, a Sieniawce i w Wigancicach po 1.

Podczas warsztatów mieszkańcy tych domów mogli zobaczyć, jak samemu zabezpieczyć budynki przed dalszym niszczeniem. Konieczne są jednak gruntowne remonty. Kto powinien i kto może je przeprowadzić? O tym napiszemy w jutrzejszym odcinku naszej akcji.

Już w najbliższy piątek do "Polski-Gazety Wrocławskiej" zostanie dołączona bezpłatna pocztówka ze zdjęciem domu przysłupowego. Kolejne będą się ukazywać cyklicznie, co piątek.

264 domy przysłupowo-zrębowe znajdują się na terenie powiatu zgorzeleckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gośka
Napiszcie proszę w kolejnym odcinku ile osób ze Stowarzyszenia mieszka w tego typu domach. Ile kosztuje remont zalanego domu przysłupowego w stosunku do budowy nowego domu w ogólnie dostępnej technologii. Jak wspaniale rozwija się pleśń w zawilgoconej konstrukcji przysłupowej.
Dlaczego jakieś komisje mogą nakazać remont takiego domu właścicielowi? Jeśli chcą chronić zabytek-ruinę to dlaczego za pieniądze właściciela? Poza tym odbudowa tych domów na terenie, który już raz okazał się powodziowy to chyba bezsens. Może Stowarzyszenie zaproponuje właścicielom, że zabierze te zabytki i pokryje koszty rozbiórki i postawi je na nowo w skansenie, który bedzie wielka atrakcją tej okolicy - pomysł oddaję gratis :)
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie