Bogatynia: Powstanie osiedle dla powodzian

  Bogatynia: Powstanie osiedle dla powodzian

  Rafał Święcki, WEN

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz szacuje, że aż 1000 mieszkańców jego gminy będzie potrzebowało nowego dachu nad głową. Planuje dla nich budowę nowego osiedla.
  W 18-tysięcznej Bogatyni w powodzi ucierpiało ponad 200 budynków. Inspektorzy budowlani badają ich stan techniczny, skontrolowali już połowę zalanych domów. Wiadomo, że część z nich nadaje się już tylko do rozbiórki. - W sumie w takim stanie są 32 domy, reszta wymaga remontu - informuje wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

  W innych miejscowościach gminy doliczono się 84 zniszczonych domów: 50 w Porajowie i 34 w Sieniawce. Gmina stoi przed poważnym problemem znalezienia mieszkań dla powodzian.
  Lokali komunalnych w mieście brakowało już wcześniej. Na przydział trzeba czekać nawet 8 lat. Brakuje też mieszkań do wynajmu lub na sprzedaż. Większość nieruchomości wykupiła wcześniej kopalnia Turów dla mieszkańców, których domy znalazły się na terenach zajętych przez odkrywkę.

  Gdzie więc mają się podziać bezdomni powodzianie? Wynajem mieszkań zaoferowała już strona niemiecka. Tuż za granicą ich nie brakuje i Niemcy chcą je udostępnić nawet za 1 euro miesięcznie. Prawdopodobnie jednak niewielu powodzian zdecyduje się na wyprowadzkę za granicę, bo koszty wody, prądu i gazu są tam trzykrotnie wyższe niż w Polsce.

  Zaoferowana przez wojewodę dolnośląskiego rządowa pomoc w wysokości do 1 tys. zł na wynajem mieszkania nie obejmuje opłaty rachunków za media. - Większości nie będzie stać, by ponosić takie koszty - tłumaczy Jerzy Stachyra, zastępca burmistrza Bogatyni. Dlatego władze miasta zdecydowały się, że muszą w ciągu najbliższych miesięcy zbudować osiedle dla powodzian.

  - Rozważamy różne koncepcje, od postawienia kontenerów lub baraków do budowy domów z modułów - mówi Stachyra. Liczy przy tym na rządową pomoc. 1 tys. zł na wynajem mieszkania może też pokryć koszt wypożyczenia kontenera. W gestii Ministerstwa Infrastruktury są programy wsparcia budowy domów komunalnych ze specjalnym uwzględnieniem przypadków powodzi. Mieszkańcy, którzy stracili prywatne domy, mogą otrzymać od 20 do 100 tys. zł na ich odbudowę lub remont.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  solidarnosc unijna pl cz de!

  ;-0 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 46

  w gorlitz,cottbus stoja wolne wyremontowane
  mieszkania komunalne ale nikt ani tusk ani merkel
  ani klaus choc dziadki z wehrmachtu nawet sie nie
  zajakna by te pustostany nawet na chwile sobie...rozwiń całość

  w gorlitz,cottbus stoja wolne wyremontowane
  mieszkania komunalne ale nikt ani tusk ani merkel
  ani klaus choc dziadki z wehrmachtu nawet sie nie
  zajakna by te pustostany nawet na chwile sobie
  wypozyczyc... getta dla ludnosci to wspólne
  dziedzictwo i dorobek wiekowy jak i stawianie
  drewnianych baraków najlepiej ogrodzonych drutem
  kolczastym... polityka sasiedzka uber alles!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo