BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - WKS Śląsk Wrocław 80:100. „Obręcz była dziś dwa razy szersza"

Rafał Hydzik
Co za mecz wrocławian! WKS Śląsk Wrocław pokonał na wyjeździe BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 100:80. Dwóch zawodników rzuciło 18 punktów, a dwóch kolejnych zanotowało double-double.

- Widzę poprawę w w elementach defensywnych. Liczę w tym meczu na zbiórki, dużo nad nimi pracowaliśmy – zapowiedział trener Oliver Vidin, doskonale świadomy tego, gdzie leżą największe problemy jego drużyny. - Nasz plan na zwycięstwo to... po prostu wybrać ten mecz. Plan „a” to zwycięstwo, a plan „b” to powrót do planu „a”. Musimy wygrać ten mecz, nie widzę innego rozwiązania – dodał serbski szkoleniowiec.

Do pierwszej piątki Śląska wrócił Devoe Joseph. Obok Kanadyjczyka mecz rozpoczęli: Kamil Łączyński, Mathieu Wojciechowski, Michał Gabiński i Michael Humphrey. Mecz otowrzyła akcja 2+1 Gabińskiego. Kapitan Śląska pewnie wykorzystał rzut osobisty, mimo że w poprzednich meczach miewał z tym elementem problemy. Wkrótce dołożył kolejną „trójkę”, tym razem zza łuku. Właśnie na dystansie ostrowianie znaleźli receptę na WKS – aż cztery rzuty Stali kończyły w obręczy, w tym dwa nowej-starej gwiazdy EBL, Filipa Dylewicza.

W bardzo ciekawy sposób swoje karty rozgrywał trener Vidin. W strefie podkoszowej płynnie wymieniali się pozycjami Humphrey Gabiński, Dziewa (bardzo dobra kwarta – 9 pkt, jedna trójka) i Chrabascz, zaś na obwodzie rotował siłami Łączyńskiego, Musiała i Josepha, który po raz pierwszy grał jako rozgrywający. To jednak pierwszy z nich błyszczał najjaśniej w tej części meczu, rozdając aż 4 asysty.

Dopiero po trzech minutach drugiej kwarty odblokował się Joseph, firmowym rzutem za trzy. Łącznie WKS trafił w tej części meczu cztery rzuty (w tym trzy Kanadyjczyka) z dystansu dzięki czemu momentami miał aż plus 11 na tablicy wyników. Do przerwy dowiózł ośmiopunktową przewagę przy stanie 37:45. Co pokazały nam pierwsze dwie kwarty? Przede wszystkim dużo większe zaangażowanie w defensywie (18 zbiórek, po 2 bloki i przechwyty) i bardzo wysoka intensywność gry, podtrzymywana przez Vidina równie intensywną rotacją (18 punktów zdobytych z ławki).

Początek drugiej połowy to grad trójek WKS-u – Łączyński, Wojciechowski i Gabiński powiększyli różnicę punktową do aż 14 oczek, ku dużej uciesze żywiołowo reagującego Vidina. Trzecia kwarta była już niemal doskonała w wykonaniu Trójkolorowych. Agresja w obronie – tu duże brawa dla Dziewy i Humphreya, świetna skuteczność zza łuku (6/9) i olbrzymia konsekwentność. Na początku ostatniej kwarty przewaga stała na poziomie 14 pkt.

Ostrowianie z mobilizacją czekali aż do ostatniej kwarty. Przy zwiększonej intensywności podopieczni Łukasza Majewskiego zaczęli redukować przewagę Śląska, która momentami oscylowała wokół nawet 20 oczek. Niezwykleefektowny alley-oop Wojciechowskiego i trójka z dużego dystansu Josepha spuściły jednak powietrze z gospodarzy. Setkę przebił... Michał Jodłowski! W ostatnich minutach meczu na parkiecie znaleźli się też Tomasz Żeleźniak i po raz pierwszy w tym sezonie Norbert Kulon.

Dziś w Ostrowie Wielkopolskim kibice Śląska Wrocław oglądali mecz, na który czekali od początku sezonu. Fenomenalne indywidualne zawody rozegrali Aleksander Dziewa (18 punktów i 5 zbiórek), Kamil Łączyński (11 punktów i 13 asyst), Devoe Joseph (18 punktów, 5 zbiórek i 6 asyst), Michael Humphrey (14 punktów i 10 zbiórek) czy Mathieu Wojciechowski (18 punktów i 9 zbiórek), ale i w statystykach drużynowych Trójkolorowi wypadli fantastycznie - 56 proc. skuteczności z gry, 26 asyst (z czego połowę rozdał Łączka), 36 zbiórek i aż 14 celnych trójek. Jak finalnie zaznaczył Łączyński - obręcz była dziś dwa razy szersza.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - WKS Śląsk Wrocław 80:100 (21:23, 16:22, 26:32, 17:23
Stal: Threatt 15, Dylewicz 15, Jevtović 11, Mokros 10, Garbacz 9, Szymiewicz 8, Żołnierewicz 7, Dambrauskas 3, Wiśniewski 2, Ryżek 0.
Śląsk: Dziewa 18, Wojciechowski 18, Joseph 15, Humphrey 14, Łączyński 11, Dorn 10, Gabiński 9, Jodłowski 2, Musiał 0, Żeleźniak 0, Kulon 0, Chrabascz 0.