Biznes domaga się zmian w dostępie do kształcenia zawodowego

Materiał prasowy
Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów m.in. inżynierów, techników, pracowników działu IT i pracowników fizycznych w konkretnych zawodach typu kierowca, ślusarz, stolarz, spawacz, monter, mechanik.
Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów m.in. inżynierów, techników, pracowników działu IT i pracowników fizycznych w konkretnych zawodach typu kierowca, ślusarz, stolarz, spawacz, monter, mechanik. Andrzej Banas
Udostępnij:

Trzy największe regionalne związki pracodawców zwróciły się z apelem do marszałka Dolnego Śląska, Cezarego Przybylskiego o wprowadzenie ułatwień w dostępie do kształcenia zawodowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Uważają one, że prywatni pracodawcy zostali wykluczeni z możliwości ubiegania się o środki unijne w ramach działania 10.4 RPO.

Pod apelem podpisali się liderzy Dolnośląskich Pracodawców – regionalnego związku pracodawców Konfederacji Lewiatan, Loży Dolnośląskiej BCC oraz Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Pracodawcy postulują, aby marszałek Cezary Przybylski wprowadził zmiany w działaniu 10.4 Regionalnego Programu Operacyjnego, które umożliwią finansowanie m.in. tworzenia z udziałem przedsiębiorców systemu egzaminów potwierdzających kwalifikacje, czy też klas patronackich, a także pozwolą na efektywne diagnozowanie i prognozowanie z udziałem przedsiębiorców potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych na rynku pracy.

Niskie bezrobocie i brak fachowców na dolnośląskim rynku pracy

W ocenie organizacji pracodawców, obecna formuła tego działania uniemożliwia ubieganie się o środki na realizację projektów edukacyjnych przez samych pracodawców, które - według przedstawicieli biznesu - są bardzo ważne w kontekście zmian na dolnośląskim rynku pracy.

W marcu br. stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku wyniosła 7,2 proc. - to o punkt procentowy mniej niż w kraju i o ponad półtora procent mniej niż w ubiegłym roku. Natomiast we Wrocławiu wartość ta sięga jedynie 2,8 proc., co jest jednym z najniższych współczynników bezrobocia w Polsce. Pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.

- Pracodawcy na Dolnym Śląsku wciąż sygnalizują kłopoty z zatrudnieniem. Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów m.in. inżynierów, techników, pracowników działu IT i pracowników fizycznych w konkretnych zawodach typu kierowca, ślusarz, stolarz, spawacz, monter, mechanik. Szansą na poprawę sytuacji może być uruchamianie nowych lub dostosowywanie obecnych kierunków kształcenia i szkoleń odpowiadających zapotrzebowaniu na regionalnym rynku pracy - tłumaczy Artur Mazurkiewicz, prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców – regionalnego związku pracodawców Konfederacji Lewiatan. - Z punktu widzenia firm członkowskich naszych organizacji jest to atrakcyjne i przede wszystkim skuteczne rozwiązanie problemu deficytu pracowników w regionie. W dłuższej perspektywie czasowej pozytywne zmiany w systemie edukacji zaprocentują poprawą sytuacji gospodarczej województwa dolnośląskiego – dodaje.

Preferowane gminy i podmioty oświatowe

Niestety, w konkursach w ramach 10.4 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego – Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, mogą ubiegać się głównie podmioty z sektora publicznego (m.in. jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego, czy też organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe).

Pracodawcy prywatni zostali wykluczeni z możliwości ubiegania się o środki unijne w ramach 10.4 RPO WD, mimo że tak naprawdę wiele działań (typów projektów) obejmuje właśnie pracodawców, czy też jest bezpośrednio do nich kierowane. Dla przedstawicieli dolnośląskiego biznesu, preferowanie sektora publicznego w konkursach jest niezrozumiałe i prowadzi do niewykorzystywania środków unijnych.

Problemy z wykorzystaniem funduszy unijnych na kształcenie zawodowe

Liderzy dolnośląskich organizacji biznesu zwracają również uwagę, na niski poziom zainteresowania ze strony obecnie uprawnionych podmiotów w ramach konkursów z działania 10.4. RPO WD. W odpowiedzi na ogłoszone przez władze województwa 4 konkursy, których nabór zakończył się pod koniec marca br. wpłynęło łącznie 29 wniosków. To bardzo mało. W ramach żadnego z konkursów RPO, wartość złożonych wniosków nie przekroczyła założonej na nie alokacji.

– Gdyby marszałek zmienił zasady i uprościł nabory, wówczas poziom zainteresowania tymi konkursami byłby znacznie wyższy. W efekcie, środki unijne na dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego rynku pracy byłyby lepiej wykorzystane – przekonuje Marcin Kowalski, wiceprezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców.

Łączny budżet UE na realizację zadań w ramach Działania 10.4. - Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy na lata 2014-2020 wynosi blisko 60 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie