Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biura rachunkowe pełnią dziś rolę doradcy i analityka finansów firmy

Janusz Michalczyk
fot. eliks
Rozmowa z Arturem Wyglądałą o kondycji i problemach biur rachunkowych w Polsce, oczekiwaniach klientów oraz nadchodzącej I Ogólnopolskiej Konferencji Biur Rachunowych i Przedsiębiorców

Eliks Audytorska Sp. z o.o. w przyszłym roku będzie obchodziła 30-lecie działalności. Jesteście Państwo jedną z najstarszych firm audytorskich na rynku. W czym upatruje Pan sukcesu firmy?

Eliks to przede wszystkim ludzie. Profesjonalny i zgrany zespół pracujący ze sobą od kilkunastu lat. Średni staż pracy w firmie to ok 20 lat. Ja sam jestem związany z marką od 1997 roku. Jednym z najważniejszych źródeł sukcesu jest współpraca polegająca zarówno na budowaniu relacji w zespole, ale przede wszystkim na budowaniu relacji z naszymi klientami. Lata doświadczeń w budowaniu tych relacji sprawiły, że jesteśmy specjalistami w dziedzinie audytu i księgowości dla firm.
Obecnie, chcąc aby oferta skierowana do naszych klientów była kompleksowa, musimy rozszerzać zakres świadczonych usług, dostosowując je do potrzeb naszego klienta i zmieniającego się otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonujemy. Eliks w swoim DNA marki ma wpisaną jakość i szacunek. Takie podejście daje gwarancję świadczenia usług na bardzo wysokim poziomie. Jako wiodąca firma na rynku usług księgowych oraz audytu chcemy aktywnie uczestniczyć w rozwoju branży. Dzisiaj księgowy musi być postrzegany jako zaufany doradca przedsiębiorcy.

Jaka będzie przyszłość biur rachunkowych?

Z naszych obserwacji i rozmów, jakie przeprowadzamy z przedsiębiorcami, jasno wynika, że klient oczekuje kompleksowego podejścia. Liczy nie tylko na suche cyfry z bilansu, ale na doradztwo w pełnym zakresie. Eliks proponuje takie partnerskie podejście. Wciąż szukamy optymalnych rozwiązań, szkolimy swoich pracowników, wprowadzamy nowe programy usprawniające współpracę pomiędzy księgowym a przedsiębiorcą, chcemy być atrakcyjni dla klientów. To, czy będziemy mieli więcej czy mniej pracy, nie ma większego znaczenia, kluczem do patrzenia w przyszłość jest zmiana świadomości zarówno samych księgowych, ale też postrzeganie tej branży przez przedsiębiorców. Konsekwencją naszych działań jako lidera na tym rynku oraz wielu rozmów z przedsiębiorcami jest konferencja, którą organizujemy w październiku 2018 roku.

Czego będzie dotyczyć I Ogólnopolska Konferencja Biur Rachunkowych i Przedsiębiorców?

Przewidujemy, że w I Ogólnopolskiej Konferencji Biur Rachunkowych i Przedsiębiorców KONEL, która odbędzie się 4 października w Centrum Kongresowym Hali Stulecia, weźmie udział aż 300 osób z całej Polski. To unikatowe wydarzenie łączące dwa obszary biznesowe i służące wymianie doświadczeń oraz wiedzy z zakresu outsourcingu usług księgowych. Celem konferencji jest identyfikacja stanu współpracy oraz poszukiwanie rozwiązań przyszłościowych pomiędzy biurami rachunkowymi a przedsiębiorcami. W programie pojawią się kwestie, które stanowią najbardziej newralgiczne obszary funkcjonowania współpracy przedsiębiorców z biurami rachunkowymi. Dobór wykładowców i panelistów będących wybitnymi profesjonalistami w zakresie rachunkowości i biznesu gwarantuje wysoki poziom wydarzenia. Dokumentem kończącym I Ogólnopolską Konferencję Biur Rachunkowych i Przedsiębiorców będzie wypracowana Deklaracja Dobrych Praktyk, czyli zbiór zasad zapewniających wysoką jakość współpracy pomiędzy księgowym i przedsiębiorcą.

Do kogo skierowana jest konferencja i skąd wzięła się idea takiego wydarzenia?

Konferencja jest skierowana do branży rachunkowej, księgowych, biur rachunkowych oraz przedsiębiorców korzystających z outsourcingu usług księgowych. Idea powstania konferencji zrodziła się w ubiegłym roku po wielu burzliwych dyskusjach w gronie przedsiębiorców zrzeszonych w klubach biznesu czy stowarzyszeniach. Staramy się być blisko naszych klientów, słuchaliśmy z jednej strony przedsiębiorców, a z drugiej biur rachunkowych, wtedy urodził się pomysł połączenia tych dwóch obszarów. Idea konferencji spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem, wystarczy popatrzeć na partnerów konferencji: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Business Centre Club, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny.

Z jakimi problemami zmagają się najczęściej biura rachunkowe?

Moim zdaniem największym problemem dzisiaj dla biur rachunkowych jest szybkość, z jaką zmieniają się przepisy i brak stabilności prawa.

Czego oczekują przedsiębiorcy od biur rachunkowych?

Wspominałem o tym wcześniej, jest to bardzo istotne. Dzisiejsza oferta biur rachunkowych powinna być kompleksowa. Nasza rola to rola doradcy, analityka sytuacji finansowej firmy. Szybka, sprawna komunikacja pomiędzy biurem, a przedsiębiorcą poparta autorytetem wiedzy to klucz do sukcesu.

Czy biura rachunkowe w Polsce korzystają z nowych technologii?

W dzisiejszej pracy bardzo cenny jest czas, a często niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile go niepotrzebnie tracimy. Próbujemy lepiej zorganizować sobie czas, ale nie zawsze efekty nas zadowalają i tu przychodzi nam z pomocą rozwój technologii i nauki, pozwalający dopasowywać się do najnowszych trendów. Lepsze zaplecze technologiczne biura rachunkowego podnosi konkurencyjność na rynku. Poszerzenie oferty biura o nowe narzędzia zdecydowanie podnosi wartość biura rachunkowego i pomaga sprostać oczekiwaniom współczesnego klienta. W ostatnich latach na rynku pojawiają się rozwiązania, które zmieniają jakość pracy księgowych, a tym samym zwiększają efektywność biur rachunkowych. Papierowe faktury i ręczne wprowadzanie z nich danych do programu księgowego, dekretowanie i księgowanie to mozolny proces, który pochłania sporo czasu, nie wykorzystuje w pełni potencjału zespołu księgowego, dlatego taki model księgowego odchodzi powoli do lamusa. Najbardziej innowacyjną techniką jest OCR, czyli Optical Character Recognition, który pozwala w sposób automatyczny odczytać, przetworzyć i wyeksportować dane z faktur do pliku i import w programie księgowym używanym w biurze. Aplikacja spośród odczytanych informacji z faktury wyszukuje te dane, które należy wprowadzić do programu księgowego: daty wystawienia, dostawy, termin płatności, numer dokumentu, dane kontrahenta oraz podsumowanie faktury według stawek VAT. Dzięki temu można zoptymalizować czas pracy, wyeliminować błędy oraz usprawnić archiwizację i obieg dokumentów. Praca zdecydowanie zyskuje na jakości.

Czy warto przenieść swoją księgowość do biura rachunkowego?

Outsourcing księgowy nie jest niczym strasznym, to nie jest tak, że przekazując księgowość na zewnątrz tracimy kontakt ze swoimi dokumentami i danymi. Dodatkowo prowadzenie własnego działu księgowości wewnątrz firmy jest procesem generującym znaczące koszty. Wydatki związane z zatrudnieniem księgowych, ich szkoleniami i ubezpieczaniem oraz zapewnieniem miejsca i narzędzi do pracy, zawsze są sporym obciążeniem finansowym dla firmy. Dzisiaj firmy zmieniają strategie zarządzania - stosują outsourcing w wielu obszarach swojej działalności. Wiedzą, że nowoczesny outsourcing księgowy to nie tylko prowadzenie księgowości, ale szeroki zakres prac, obejmujący całą gamę różnorodnych usług, które - co istotne - są dopasowywane do indywidualnych potrzeb klienta i wspierają jego działania w różnych, nawet nietypowych sytuacjach przez zespół profesjonalistów. Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę można śmiało powiedzieć - przeniesienie księgowości do biura rachunkowego cieszącego się duża renomą jest bardzo dobrym wyjściem.

Jakie są korzyści z wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego przez Ministerstwo Finansów?

Wprowadzenie tego rozwiązania wiązało się, niestety, dla przedsiębiorców ze sporym zamieszaniem i sporymi kosztami związanymi z dostosowywaniem systemów informatycznych do nowych wymogów. Czy możemy tutaj mówić o korzyściach nie tylko dla organów podatkowych, ale również dla przedsiębiorców? Niewątpliwie tak. Najważniejszą z nich jest informatyzacja kontaktów na linii przedsiębiorca - urząd skarbowy. Sytuacja ta wpłynie na swego rodzaju automatyzację kontroli urzędników skarbowych, którzy większość swojej pracy będą mogli wykonać zdalnie, poza siedzibą firmy, przy użyciu algorytmów opartych właśnie o JPK, co niewątpliwie ograniczy uciążliwość kontroli. Kolejnym ważnym następstwem wprowadzenia JPK jest zapowiadana likwidacja obowiązku wysyłania deklaracji VAT.

Rozmawiał Bartłomiej Łata

Więcej informacji o I Ogólnopolskiej Konferencja Biur Rachunkowych i Przedsiębiorców na stronie www.konferencjakonel.eu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska