Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bioceltix - wrocławski start-up nagrodzony. Tworzy leki biologiczne dla zwierząt

Bartłomiej Łata
Bioceltix to jedna z pierwszych spółek w Europie, która chce przejść pełną drogę rejestracji swoich leków weterynaryjnych w EMA
Bioceltix to jedna z pierwszych spółek w Europie, która chce przejść pełną drogę rejestracji swoich leków weterynaryjnych w EMA Fot. materiały bioxeltix
Wrocławski Bioceltix zajął drugie miejsce w 8. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie.

Spółka Bioceltix została zarejestrowana w 2016 r. – pierwsze fundusze na działalność zapewnił jej Startit Fund prowadzony przez Pawła Wielgusa i Andrija Włacha. – W niecałe dwa lata od założenia spółki pozyskaliśmy kolejnych inwestorów, obecnie zatrudniamy 10 osób – mówi Łukasz Bzdzion z Bioceltix.

Pomysł na biznes narodził się w 2015 r. Chodziło o terape-utyczne wykorzystanie komórek macierzystych w weterynarii – by otrzymały one status weterynaryjnego produktu leczniczego i były wytwarzane w standardzie farmaceutycznym jak to jest w przypadku Produktów Terapii Zaawansowanej (ATMP – Advanced Therapy Medicinal Products) stosowanych u ludzi. Dzięki temu zarówno lekarze weterynarii, jak i opiekunowie zwierząt będą mieli dostęp do leków biologicznych na bazie komórek macierzystych, których skuteczność i bezpieczeństwo została potwierdzona w badaniu klinicznym prowadzonym pod nadzorem regulatora rynku farmaceutycznego w tym przypadku Europejskiej Agencji Leków.

– Od lat obserwujemy niszę na rynku weterynaryjnych leków biologicznych. Rynek „nowej generacji leków” dopiero się tworzy, przed nami farmakologiczna ewolucja, a Bioceltix jest jej częścią – zaznacza Łukasz Bzdzion.

Leki dla psów, kotów i koni

W Bioceltix rozwijane są leki biologiczne na bazie komórek macierzystych dla psów, kotów i koni.
– Tworzone przez nas produkty wykorzystują przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych*, dzięki czemu stanowią nowoczesną alternatywę dla leczenia objawowego z wykorzystaniem sterydowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych – podkreśla Łukasz Bzdzion.

W odróżnieniu od klasycznych leków chemicznych leki biologiczne na bazie komórek macierzystych wykorzystują w działaniu naturalne procesy zachodzące w organizmie wywołując długotrwały efekt terapeutyczny i nie powodując skutków ubocznych. Dodatkowo posiadają zdolność do aktywnego wsparcia odbudowy zniszczonych chorobą tkanek wykazując silne działanie poregeneracyjne.

Swój pierwszy lek biologiczny na bazie komórek macierzystych przeznaczony do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów u psów firma planuje wdrożyć w 2021 r. We wrocławskiej firmie opracowano technologię bezpiecznego wykorzystania w terapii allogenicznych komórek macierzystych (jeden dawca – wielu biorców), co pozwala na seryjną produkcję leku bez konieczności każdorazowego pobierania materiału biologicznego celem izolacji mezenchymalnych komórek macierzystych.

– Dzięki tej technologii nasze leki będą dostępne od ręki na miejscu w klinice weterynaryjnej, co zwiększy komfort leczenia – tłumaczy Łukasz Bzdzion.

Z uwagi na to, że rejestracja produktów leczniczych na bazie komórek macierzystych odbywa się w Europejskiej Agencji Leków dopuszczenie do obrotu obejmuje wszystkie kraje UE. Przyjęty model biznesowy zakłada sprzedaż leków biologicznych do klinik weterynaryjnych przez dystrybutorów w poszczególnych krajach.

Bioceltix rozwija leki biologiczne dla powszechnie występujących schorzeń u zwierząt towarzyszących. Obecnie spółka pracuje nad lekami w obszarze chorób układu lokomotorycznego (zmiany zwyrodnieniowe stawów), chorób o podłożu autoimmunologicznym (atopowe zapalenie skóry) oraz nowotworów.

Najlepsi z Wrocławia

– Drugie miejsce w rankingu 50 Kreatywnych w Biznesie to dla nas ogromne wyróżnienie. Zbudowaliśmy mocny zespół, tworzymy unikalną infrastrukturę, mamy przemyślaną strategię biznesową – mówi Łukasz Bzdzion.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła firma Brainly (platforma social learningowa). W rankingu znalazły się też inne wrocławskie firmy. 9 miejsce zajął Genomtec, 10 miejsce – Bioavlee, a 22 miejsce XTPL.

* Mezenchymalne komórki macierzyste – to populacja komórek organizmu zwierzęcego stanowiąca rezerwuar do ciągłej wymiany uszkodzonych lub zużytych komórek nowymi. Posiadają zdolność do intensywnego namnażania się oraz przekształcania w inne rodzaje komórek, np. komórki kości czy chrząstki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska