Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilet MPK na karcie płatniczej? Poznań bał się o bezpieczeństwo pasażerów

Błażej Organisty
Wielu twierdzi, że nowy systemu sprzedaży biletów MPK jest rajem dla oszustów. Był on prezentowany także w Poznaniu, ale władze miasta zdecydowały, że zapisywanie biletów jednorazowych na karcie płatniczej może być niebezpieczne dla pasażerów. Dla władz Wrocławia nie ma jednak problemu.

– Łapy precz od mojej karty – oburzyła się pani Małgorzata, gdy przedwczoraj dowiedziała się, że kontroler MPK za pomocą czytnika sprawdzi ważność jej biletu zapisanego na karcie płatniczej, o ile pani Małgorzata zdecyduje się na taką formę płatności. Ale raczej się nie zdecyduje.

Dlaczego? – A co jeżeli będzie to oszust z terminalem płatniczym, nie kontroler z czytnikiem, i ukradnie mi pieniądze? – pyta nasza Czytelniczka.

Nie tylko ona boi się potencjalnych oszustów i wprost zapowiada, że nigdy nie przyłoży swojej karty płatniczej do nowych kasowników z funkcją sprzedaży biletów. Wystarczy wsiąść do tramwaju, żeby usłyszeć inne głosy oburzenia. Czy obawy pasażerów są uzasadnione?

Kamila Kaliszyk z Mastercard przekonuje, że nie, ponieważ terminal płatniczy wygląda „zupełnie inaczej” od czytnika kontrolerów. Wrocławian konsekwentnie uspokaja również Mennica Polska – operator nowego systemu.

Z drugiej strony, poproszony przez nas o opinię Sławomir Matelski, informatyk zajmujący się bankowością elektroniczną, ocenia bez ogródek:

Nowy system sprawdzania biletów we Wrocławiu jest wprost genialny dla oszustów. Jeżeli nie zorientujemy się, że zostaliśmy oszukani, tak naprawdę nie mamy szans na odzyskanie pieniędzy.

Jak może wyglądać to w praktyce? Pasażer wsiada do tramwaju lub autobusu bez biletu. Wtedy ma trzy opcje jego kupienia. Jedną z nich jest zbliżeniowa płatność kartą w nowych, czarnych urządzeniach Mennicy. Dane o bilecie zapiszą się na karcie. Jeżeli do tramwaju wsiądzie oszust z terminalem płatniczym, to pod pozorem sprawdzania ważności biletu może ściągnąć z karty nawet 50 złotych – wystarczy zbliżenie karty to terminala.

Przypominamy, że bilet jednorazowy lub czasowy równie dobrze można kupić w autobusie lub tramwaju przy pomocy nowej karty Urbancard EP (z funkcją elektronicznej portmonetki) lub przez aplikację mobilną. Rzecz jasna problem zupełnie nie dotyczy pasażerów posługujących się biletami okresowymi zapisanymi na Urbancard lub papierowymi.

Stary system też umożliwiał płatność za bilet kartą w pojeździe, ale szare automaty bilety drukowały, tymczasem nowe (czarne) tylko zapisują dane na karcie – bilet jest więc wirtualny.

Poznań: mamy bezpieczniejszy system sprzedaży biletów

Wiele się zmieniło, ponieważ 7 marca wygasła umowa dotycząca starego systemu dystrybucji biletów. Przed jej końcem miasto musiało ogłosić przetarg, który znów wygrała Mennica Polska. Zadaniem zwycięzcy było stworzenie nowego systemu, co poprzedzone było dialogiem technicznym. Dlaczego miasto zaakceptowało funkcję zapisu biletów jednorazowych i czasowych na kartach płatniczych? Widocznie wtedy nikt z decydentów nie kwestionował efektywnie bezpieczeństwa tej metody sprzedaży biletów. Nikt we Wrocławiu. W Poznaniu było zgoła inaczej.

Tam władze miasta także były zaciekawione nowinkami technologicznymi. Na przełomie września i października ubiegłego roku zaprosiły więc firmę oferującą możliwość zbliżeniowej płatności kartą w autobusach i tramwajach. Firma zaprezentowała to rozwiązanie także w ramach dialogu technicznego. Wszystko jak we Wrocławiu, tylko efekt końcowy inny. Poznań nie zdecydował się na wprowadzenie tej dodatkowej funkcji do istniejącego od 2014 roku systemu PEKA ze względów logistycznych, finansowych, a przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

– W naszej ocenie system PEKA jest bezpieczniejszy dla pasażera (nie ma konieczności operowania kartą płatniczą w pojazdach transportu publicznego) i oferuje większe możliwości niż zaprezentowane rozwiązanie – twierdzi Bartosz Trzebiatowski z Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Władze Wrocławia zdecydowały inaczej, teraz pasażerowie musi się dostosować, albo z możliwości nie korzystać, bo są przecież alternatywy, np. Urbancard EP i automaty przy przystankach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska