Jak zatem krok po kroku wybrać najlepszy sposób ogrzewania domu?
Jak mniej płacić za prąd i ogrzewanie: określ budżet
Kapitał, który jesteśmy w stanie zainwestować w instalację grzewczą, to istotny czynnik wpływający na decyzję o jej wyborze. Dotyczy to nie tylko kwoty zakupu i wykonania instalacji, ale także późniejszych regularnych rachunków. Należy wziąć pod uwagę, że opłaty za ogrzewanie stanowią znaczną część wszystkich wydatków przeznaczonych na utrzymanie domu. Aby zminimalizować te koszty, niezbędny jest wybór systemu, który pochłaniając mało energii, wyprodukuje odpowiednią ilość ciepła. Takim rozwiązaniem jest na przykład pompa ciepła. Początkowy wydatek na wspomnianą inwestycję może sięgać nawet 80 tysięcy złotych. Dostępne są jednak programy dofinansowań, takie jak „Moje ciepło” lub „Czyste powietrze 2022”, które mogą zmniejszyć koszt nawet o 30 tys. zł.
Jak mniej płacić za prąd i ogrzewanie: zdefiniuj priorytety
Co ma największe znaczenie? Wygoda, cena czy dobro środowiska? Ogrzewanie pompą ciepła lub kotłem gazowym wymaga jedynie ustawienia odpowiednich parametrów i opłacania rachunków. Oba te rozwiązania gwarantują wygodę, ponieważ nie trzeba uzupełniać opału ani czyścić paleniska, jak w przypadku systemów grzewczych na paliwa stałe. Ogrzewanie gazem lub pompą ciepła jest także przyjazne środowisku i przyszłościowe. W celu osiągnięcia jak najniższej emisji CO2 powoli odchodzi się od najbardziej zanieczyszczających rozwiązań. Zatem ogrzewanie na węgiel lub inne paliwo stałe, które jest szkodliwe dla środowiska, nie jest nowoczesną inwestycją. Mając na uwadze czyste powietrze, można zdecydować się także na ogrzewanie elektryczne. Minusem jest jednak cena, ponieważ rozwiązanie to zazwyczaj wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd.
Jak mniej płacić za prąd i ogrzewanie: wybierz rodzaj ogrzewania
Rynek oferuje szeroki wybór instalacji grzewczych. Poznanie różnic między nimi pozwoli zawęzić poszukiwania do tych, które są najbardziej interesujące. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: