Bielizna termoaktywna na zimę – jak wybierać?

  Bielizna termoaktywna na zimę – jak wybierać?

  Materiał informacyjny

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bielizna termoaktywna na zimę – jak wybierać?
  Kiedy zimą uprawiamy sporty lub spacerujemy w mroźny dzień, potrzebujemy dobrej bielizny, która ochroni nas przed zimnem. Bawełniana koszulka i ciepła bluza nie zapewnią nam tego samego komfortu, co specjalny termoaktywny strój dobrany do aktywności, którą uprawiamy. Jak wybierać bieliznę termoaktywną na zimę.
  Bielizna termoaktywna na zimę – jak wybierać?
  Co to jest pierwsza warstwa i dlaczego zimą trzeba ją nosić?

  Warstwa przy skórze, o której mówi się też pierwsza warstwa, to ubranie stykające się bezpośrednio z naszą skórą. Bielizna pomaga regulować temperaturę naszego ciała, odprowadzając od niego pot i utrzymując suchą skórę. A bycie niespoconym, szczególnie zimą, zapewnia nam ciepło i sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Do ubrań zakładanych jako pierwsza warstwa zaliczamy T-shirty, legginsy, rajstopy, kalesony, podkolanówki i sportowe staniki. Bielizna, która ma spełnić swoją funkcję i zapewnić nam pełen komfort, powinna być dobrze dopasowana do naszej sylwetki. Zbyt luźny strój, nieprzylegający do ciała, nieskutecznie odprowadzi pot, przez co szybciej zmarzniemy.

  Na pewno spotkaliśmy się z opinią, że zimą trzeba zakładać bawełniane koszulki, żeby ochronić ciało przed zimnem. Jednak bawełna, nawet przy małej aktywności fizycznej, nie zapewni nam dobrej izolacji cieplnej. Kiedy nawet delikatnie się spocimy, bawełniana bielizna wchłonie pot i nie odprowadzi wilgoci na zewnątrz. Po krótkim czasie zrobi się nam zimno, bo koszulka czy rajstopy będą delikatnie mokre. Przy intensywnych ćwiczeniach uprawianych na zewnątrz bawełniana pierwsza warstwa spowoduje bardzo szybkie wychłodzenie organizmu (duża ilość potu to szybsza utrata ciepła).

  Czym jest bielizna termoaktywna i dlaczego warto ją wybrać?

  Ubrania termoaktywne wykonane z syntetycznych materiałów o specjalnej budowie włókien skutecznie odprowadzają pot ze skóry i transportują go do zewnętrznej warstwy. Dzięki temu ciało pozostaje suche. Bielizna termoaktywna jest dostępna w sklepie Jula (sprawdź: https://www.jula.pl/catalog/odziez-i-artykuly-bhp/odziez-meska/bielizna/bielizna-termoaktywna/bielizna-termoaktywna-902305/) pozwala skórze oddychać i nawet podczas intensywnych ćwiczeń zapewnia skórze suchość. Wszystko za sprawą materiałów, z których się ją produkuje. Syntetyczne włókna szybciej odparowują wilgoć, niż ją absorbują, co nie dzieje się w przypadku np. bawełnianych koszulek. Dzięki temu, że bielizna termoaktywna odbiera ciału pot, nie narażamy się na wychłodzenie organizmu.

  Oprócz tego, że specjalna bielizna utrzymuje suchość skóry, zapewnia też doskonałą izolację termiczną. Ubrania termoaktywne regulują temperaturę ciała, chroniąc nas przed zimnem przenikającym z zewnątrz i zapobiegając utracie ciepła wytwarzanego przez nasze ciało. Kiedy ćwiczymy, nawet podczas dużych mrozów, czujemy się komfortowo, bo dzięki dobrej bieliźnie nie tracimy ciepła.

  Stroje termoaktywne idealnie dopasowane do naszej sylwetki są wygodne i zapewniają pełną swobodę ruchów. Większość modeli szyje się bezszwowo, dlatego bielizna nie powoduje otarć, nie uciska i czujemy się w niej jak w drugiej skórze.

  Jak wybierać bieliznę termoaktywną?

  Ubrania termoaktywne wybieramy w zależności od pory roku. Zimą potrzebujemy cieplejszej bielizny, a także dodatkowej drugiej warstwy, żeby przez dłuższy czas przebywać na świeżym powietrzu czy też uprawiać sporty. Jako pierwszą warstwę możemy założyć termoaktywny T-shirt lub termoaktywną bluzkę z długim rękawem. Jeśli wybieramy się tylko na zimowy spacer, wystarczy nam lekka bielizna odprowadzająca pot, bluza i kurtka. Do uprawiania sportu załóżmy bezszwową koszulkę z długim rękawem o wysokich parametrach odprowadzania potu i dobrych właściwościach termicznych oraz kurtkę przeznaczoną do danego rodzaju sportu (do biegania może to być bardzo ciepły polar).

  Żeby czuć się komfortowo podczas aktywności, którą podejmujemy, przetestujmy różne rodzaje strojów termoaktywnych. Niektórym, nawet w bardzo mroźne dni, wystarczy cienka koszulka, żeby czuć się komfortowo. Inni natomiast będą potrzebować grubej bielizny termoaktywnej. Dla narciarzy i snowboardzistów doskonale nadają się jednoczęściowe kostiumy termoaktywne chroniące przed zimnem każdy fragment ciała. Biegaczom wystarcza najczęściej dobra koszulka i długie skarpety termoaktywne założone pod spód spodni do biegania.

  Dobrą bieliznę termoaktywną produkuje się najczęściej z poliestru z dodatkiem elastanu zwiększającego elastyczność ubioru. Miękki syntetyczny materiał skutecznie odprowadza pot i szybko schnie. Niektóre modele bielizny, w których producent zastosował specjalne tkaniny polipropylenowe, charakteryzują się właściwościami bakteriobójczymi i niwelują nieprzyjemny zapach potu. Dlatego koszulkę zakładaną tylko na codzienne spacery możemy prać rzadziej niż bawełnianą bieliznę.
  Wybierając ubiór termoaktywny, zwróćmy uwagę na wykończenie koszulki czy bluzy. Bielizna powinna być uszyta bezszwowo, mieć wygodną, nieobcierającą szyi stójkę oraz specjalne strefy wentylacyjne (szczególnie ważne przy uprawianiu sportu). Bielizna termoaktywna musi przylegać do ciała, jednak nie może krępować ruchów.

  Ubiory termoaktywne często myli się ze strojami termicznymi. Ten drugi rodzaj bielizny chroni wprawdzie przed wyziębieniem, jednak nie odprowadza wilgoci. Poleca się go osobom nieuprawiającym sportu na świeżym powietrzu, które zimą szybko marzną i chcą czuć się komfortowo.
  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Polecane

  Ferie zimowe 2019 - terminy

  Ferie zimowe 2019 - terminy

  Najlepsi dolnośląscy lekarze nagrodzeni

  Najlepsi dolnośląscy lekarze nagrodzeni

  11 LISTOPADA „Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał z upragnieniem”

  11 LISTOPADA „Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał z upragnieniem”

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona