Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielany Wrocławskie na starych pocztówkach. Uwierzycie, że tak kiedyś wyglądała ta wieś pod Wrocławiem? [ZDJĘCIA]

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Fryderykański spichlerz - z czasów podnoszenia przez króla Friedricha (Wielkiego) II, śląskiego rolnictwa ze średniego poziomu na wyższy, oraz gotycki, wiejski kościół.Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→
Fryderykański spichlerz - z czasów podnoszenia przez króla Friedricha (Wielkiego) II, śląskiego rolnictwa ze średniego poziomu na wyższy, oraz gotycki, wiejski kościół.Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→ fot. fotopolska.eu
Podmiejskie Bielany Wrocławskie niemal całkowicie zatraciły swój pierwotny charakter. Kiedyś stało tu 49 domów, a miejscowością rządziła szlachta. Aż trudno uwierzyć, jak to dziś przepełnione centrum handlowe i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych wyglądało jeszcze 100 lat temu.

Bielany Wrocławskie to jedna z tych wsi, która przez bliskie położenie z Wrocławiem i intensywny rozwój dolnośląskiej aglomeracji, zatraciła swój pierwotny charter. Obecnie ma wygląd podmiejskiego osiedla, z gęstą zabudową mieszkalno-deweloperską.

Bielany Wrocławskie powstały z połączenia dwóch wsi – Bielany (niem. Bettlern), na północy i Bledzów (niem. Grünhübel), na południu. Pierwsze wzmianki o tych miejscowościach pochodzą z lat 1336 i 1155. Wieś od zawsze była "ulicówką", a jej właścicielami pozostawali szlachcice. W 1840 roku we wsi stało zaledwie 49 domów. Były tu także:

  • szkoła protestancka,
  • kościół i szkoła katolicka,
  • gościńce,
  • dwory i majątki ziemskie.

W 1884 roku do wsi doprowadzono tory kolejowe.

Taki obraz Bielan Wrocławskich dominował jeszcze około sto lat temu. Wszystko zaczęło się zmieniać w latach 30. XX wieku, gdy powstawała autostrada A4. Na południe od Wrocławia, w okolicach Bielan Wrocławskich zlokalizowano bowiem węzeł drogowy. To przyczyniło się do powojennego rozwoju ale i przeobrażenia wsi.

Na przełomie tysiąclecia, wieś zatraciła pierwotny charakter uprawno-hodowlany i stała się podmiejskim osiedlem Wrocławia, z zabudową jedno- i wielorodzinną. Ponadto w Bielanach Wrocławskich powstały: ogromny park handlowy i studio filmowe. W związku z płożeniem we wsi dróg łączących DK 8 i autostradę A4, wstępuje tam nasilony ruch samochodowy.

To dziś zupełnie odmienny obraz od tego, który możemy zobaczyć na przedwojennych pocztówkach z Bielan Wrocławskich. Zobaczcie sami:

POLECAMY TAKŻE:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska