Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biała kiełbasa - przepis. Jak samemu zrobić białą kiełbasę na Wielkanoc

Hanna Wieczorek
Domowa biała kiełbasa
Domowa biała kiełbasa Piotr Krzyżanowski
Przepis na białą kiełbasę. Wielkanoc za pasem, zaczynamy świąteczne przygotowania. Po obowiązkowych, wielkich porządkach przychodzi czas na kuchenne prace. Wiadomo, na stole nie może zabraknąć jajek, mazurków i bab wielkanocnych, ale równie ważne są różne mięsiwa i biała kiełbasa. Oto, jak zrobić ją samemu.

BIAŁA KIEŁBASA - JAK ZROBIĆ?

Do przygotowania domowej białej kiełbasy potrzebna jest specjalna końcówka do maszynki do mielenia lub maszynka do nadziewania kiełbas. Tę ostatnią można kupić za około 100 złotych (najtańszą widziałam za 89 zł). Smacznego!

Biała kiełbasa, przepis

Składniki na białą kiełbasę:

  • 2,5 kg karkówki wieprzowej bez kości
  • kg łopatki wieprzowej bez kości
  • 0,5 kg podgardla wieprzowego
  • 8 sporych ząbków czosnku (po 2 na każdy kilogram mięsa)
  • 72 g soli zwykłej (po 18 g na każdy kilogram)
  • 8 g cukru (po 2 g na każdy kg)
  • 8 g pieprzu (po 2 g na każdy kg)
  • 8 g majeranku suszonego (po 2 g na każdy kg)
  • 400 ml lodowatej wody
  1. 1. Zaczynamy od pokrojenia mocno schłodzonego mięsa. Warto od razu odkładać osobno tłuste kawałki (z podgardla i mięsa) i chude (z łopatki i karkówki). Następnie mielimy mięso – chude używając sitka numer 8, tłuste – nr 4. Ztłustymi kawałkami mielimy czosnek. Do zmielonego mięsa dodajemy przyprawy i wyrabiamy masę, dolewając po odrobinie lodowatej wody. Masa jest gotowa, kiedy wchłonie całą wodę i zrobi się kleista. Wtedy naczynie z masą przykrywamy i odstawiamy na 2-3 godziny w chłodne miejsce.
  2. 2. Teraz zabieramy się za przygotowanie osłonek do kiełbasy. W sprzedaży są osłonki syntetyczne i naturalne. Jelita do wyrobu kiełbas można kupić w hipermar­ketach. Od nas zależy, co wybierzemy, a przygotować osłonki/jelita należy według przepisu na opakowaniu.
  3. 3. Teraz zabieramy się za nadziewanie przygotowaną masą osłonek/jelit. Do maszynki mocujemy specjalną końcówkę, na którą ostrożnie nasuwamy całe jelito/osłonkę. Nakładamy nieco masy do maszynki i uruchamiamy, tak, aby w końcówce pokazała się masa. Zsuwamy trochę osłonki/jelita z końcówki, zawiązujemy, by masa nie „uciekła” nam i zaczynamy nadziewanie. Do tej czynności najlepiej zatrudnić drugą osobę, która będzie pilnowała nadziewania lub nakładała masę do maszynki. Przy nadziewaniu trzeba pilnować, by w osłonkach nie zostawały wolne przestrzenie z powietrzem. Kiełbaski dzielimy na mniejsze kawałki, okręcając kilka razy jelito wokół własnej osi. Można to robić od razu lub po napełnieniu całego jelita.
  4. 4. Biała kiełbasa jest już gotowa. Teraz decydujemy, czy chcemy ją obgotować, upiec czy też zamrozić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska