Bezpłatne badania mammograficzne

dr n. med. Radosłw Tarkowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy wszystkie Panie na bezpłatne badania mammograficzne.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Jest z definicji nowotworem złośliwym, czyli ma możliwość przerzutowania. To, że jest określany jako złośliwy, nie oznacza jednak wcale, że jest nieuleczalny: obecnie w polskich ośrodkach onkologicznych można wyleczyć 78% kobiet, które zachorowały. Im wcześniej rozpoznamy chorobę nowotworową i rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym większe są szanse osiągnięcia pełnego, całkowitego wyleczenia. W innych krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych wykazano zmniejszenie umieralności spowodowanej przez raka piersi dzięki wykonywaniu tzw. przesiewowych badań mammograficznych. Dzięki otrzymanym tam dowodom skuteczności takiego postępowania również w Polsce sytuacja ulega zmianie: kilkanaście lat temu do leczenia na ogół zgłaszały się kobiety, u których w badaniu dotykiem stwierdzano obecność guza, przeważnie o wymiarach większych niż zmiany spotykane obecnie. Coraz większą grupę Pacjentek stanowią kobiety z niewyczuwalnymi dotykiem zmianami piersi.

Czy możemy stwierdzić, że w piersi pojawiła się niebezpieczna zmiana, zanim stanie się wyczuwalna dotykiem? Tak, zobaczymy ją na kliszy mammogramu. Dzięki wcześniejszemu wykryciu choroby, oprócz zmniejszenia umieralności spowodowanej rakiem piersi uzyskujemy jeszcze jedną korzyść, niezwykle ważną dla odpowiedniego komfortu życia: możliwość wykonania mniej okaleczającego zabiegu, pozwalającego na zaoszczędzenie piersi i węzłów chłonnych pachy.

Czy oznacza to, że należy wykonywać mammografię u wszystkich kobiet, niezależnie od ich wieku? Nie, z pewnością warto badać piersi dotykiem (samej lub poprosić o badanie lekarza), natomiast w badaniach wykazano wartość mammografii wykonywanej u bezobjawowych kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Bezobjawowych, to znaczy takich, u których dotykiem nie wyczuwa się zmian w piersiach. Na podstawie przeprowadzonych badań przyjęto, że optymalny okres między kolejnymi badaniami wynosi 2 lata. W związku z tym do Pań w wymienionym wieku metrykalnym wysyła się zaproszenia na przesiewową mammografię. Jakość wykonywanych badań, czyli suma kwalifikacji oceniających je lekarzy radiologów, umiejętności techników i kryteriów stawianych mammografom są przedmiotem ciągłych kontroli. Pracownia bierze udział w programie, jeśli wysokie kryteria oceny są spełnione we wszystkich etapach badania. Jeśli jest Pani w grupie osób, do których zaadresowane jest zaproszenie na mammografię, warto z niego korzystać. Nawet jeżeli w Pani rodzinie nikt wcześniej nie chorował, nie wyczuwa Pani zmian w piersiach, albo - mammografia jest dla Pani bardzo stresująca i z tego powodu unika jej Pani, warto zgłosić się na badanie, ponieważ może ono bardzo wiele zmienić w Pani życiu. Może je ocalić, tak, jak stało się to już wcześniej u wielu innych kobiet.

Wszelkich informacji o możliwości wykonania bezpłatnych badań mammograficznych uzyskają Państwo
na naszej stronie internetowej: www.wok.wroclaw.pl lub dzwoniąc pod nr tel : (071) 36-89-254 lub 36-89-565

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Zdrowia w ramach "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" zadań pn: "Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi/Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy".

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
breslauer55
Co z bezpłatnymi badaniami polskich macho ? Przypominam. Oni umierają na raka układu pokarmowego, prostaty, płuc, udary, zawały. Dodatkowo to oni pojedyńczo i zbiorczo więcej płacą na NFZ niż kobiety.
Kiedy NFZ i Miasto opłacą badania mężczyznom. Chcemy chodzic na badania razem z naszymi Paniami. Parami.
Dodaj ogłoszenie