Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Akcja ITD w kolejnych województwach

Paweł Piątek / GITD
Uczniowie z ostatnich pięciu województw rozpoczynają ferie. O bezpieczeństwie najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek, a także dotychczasowych działaniach mówili dziś w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Uczniowie z ostatnich pięciu województw rozpoczynają ferie. O bezpieczeństwie najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek, a także dotychczasowych działaniach mówili dziś w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. GITD
Uczniowie z ostatnich pięciu województw rozpoczynają ferie. O bezpieczeństwie najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek, a także dotychczasowych działaniach mówili dziś w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

„Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Odpoczynek w kolejnych województwach 

Uczniowie z ostatnich pięciu województw rozpoczynają ferie. O bezpieczeństwie najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek, a także dotychczasowych działaniach mówili dziś w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.<br><br>Fot. GITD Ostatnia tura ferii zaczyna się w województwach: podkarpackim, pomorskim, śląskim, łódzkim, lubelskim. Inspektorzy z tych województw będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowy wypoczynek. Tak, jak tu w Lublinie, w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale też na trasach, inspektorzy ITD sprawdzają stan techniczny autokarów, czas pracy i trzeźwość kierowców.

Działania kontrolne w ramach akcji „Bezpieczny autokar”, inspektorzy prowadzą od połowy stycznia. Do tej pory skontrolowano blisko pół tysiąca autokarów. Większość kontroli kończy się bez żadnych zastrzeżeń. W 15 przypadkach inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów, to ok. 3 proc. wszystkich kontroli, a tylko w 3 przypadkach wydano zakazy dalszej jazdy – podsumował dotychczasowe działania Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Nieco ponad 8 proc. wszystkich dotychczasowych kontroli zakończyło się nałożeniem mandatów karnych. Co ważne, nie stwierdzono przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

**Redakcja poleca: 

Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

**

Kondycja kierowcy jest jednym z istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo podróży. Zmęczenie, jest jednym z największych wrogów kierowcy i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego w trakcie każdej kontroli, inspektorzy bardzo dokładnie weryfikują, czy kierowcy stosują się do norm czasu pracy – podkreślił Szef ITD.

„Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Kto może poprosić o kontrolę autokaru? 

Uczniowie z ostatnich pięciu województw rozpoczynają ferie. O bezpieczeństwie najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek, a także dotychczasowych działaniach mówili dziś w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.<br><br>Fot. GITD W trakcie briefingu przypomniano, że o kontrolę ITD może poprosić każdy. Warto jednak zgłosić ją z wyprzedzeniem, a czas poświęcony na jej przeprowadzenie, organizator powinien uwzględnić w planie podróży.

Bezpieczeństwo na drogach i bezpieczeństwo przewozu dzieci i młodzieży jest niezwykle ważne. Bardzo dziękuję Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego Alvinowi Gajadhurowi i wszystkim inspektorom za tę służbę. Dziękuję też przewoźnikom i nauczycielom. Ta troska o bezpieczeństwo przewozu jest na bardzo wysokim poziomie – mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN podkreślił, że prewencyjna rola Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jest widoczna i świetnie zdaje egzamin. Wyraził przekonanie, że także ostatnie dwa tygodnie tegorocznych ferii będą przebiegać bezpiecznie.

Zwrócono również uwagę, że obowiązkiem organizatora jest zgłoszenie wypoczynku dzieci i młodzieży do kuratora oświaty przez system bazy wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Mówiła o tym lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.

Wszyscy troszczymy się o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. W tym czasie szczególnie o bezpieczne ferie. Jednym z podmiotów czuwających nad bezpieczeństwem, nad opieką sprawowaną w czasie wypoczynku, jest kuratorium oświaty. To jedno z naszych ważnych zadań. Zachęcam wszystkich rodziców, by sprawdzili, czy wypoczynek jest zgłoszony w bazie wypoczynku – podsumowała Teresa Misiuk.

Uczniowie z ostatnich pięciu województw rozpoczynają ferie. O bezpieczeństwie najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek, a także dotychczasowych działaniach mówili dziś w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.<br><br>Fot. GITD Organizatorzy zimowego wypoczynku mogą korzystać z wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, dostosowując ich zapisy do formy wypoczynku. Wytyczne stanowią podstawę dla organizatorów wypoczynku do opracowania własnych procedur (regulaminów) bezpieczeństwa. Regulaminy powinny uwzględniać specyfikę, charakter planowanych zajęć, sposób i miejsce ich realizacji i inne lokalne uwarunkowania – odpowiednio na zimowiskach, koloniach, półkoloniach, obozach, warsztatach, szkoleniach.

Uczestnicy briefingu zaapelowali również do osób wybierających się indywidualnie na zimowy wypoczynek, aby przestrzegali zasad i przepisów ruchu drogowego.

Po przeprowadzonych kontrolach kierowcy, którzy zadbali o bezpieczeństwo pasażerów, otrzymali od Ministra Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego pamiątkowe maskotki – Krokodylka Tirka.

Uczniowie z ostatnich pięciu województw rozpoczynają ferie. O bezpieczeństwie najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek, a także dotychczasowych działaniach mówili dziś w Lublinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.<br><br>Fot. GITD Kontrole ITD będą prowadzone do końca ferii.

Podstawowe zasady podróży autokarem!

  • Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.
  • Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45–minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz. nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
  • Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pojazdu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.
  • Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, zarówno kierowca jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.
  • Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.
  • Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.
  • Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Akcja ITD w kolejnych województwach - Kurier Lubelski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska