Betonowa kładka zastąpi kultowy most [ZDJĘCIA]

  Betonowa kładka zastąpi kultowy most [ZDJĘCIA]

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  .
  1/7
  przejdź do galerii

  . ©Dariusz Gdesz / Polskapress

  Trwa rozbiórka wiszącego mostu nad Jeziorem Bystrzyckim w Górach Sowich. Znika jedno z ulubionych miejsc turystów. Most zastąpi kładka, ale na turystów będą czekać nowe atrakcje m.in. ogromne akwarium i nietoperze w Zamku Grodno.
  Wiszący most, łączący brzegi Jeziora Bystrzyckiego, powstał w 1968 roku. Został wykonany w nieistniejącej już dziś Hucie Szkła „Wałbrzych”. Początkowo wykorzystywany był przez miejscowych, skracając pieszym drogę do Zagórza Śląskiego o kilka kilometrów. Potem jednak jego walory zaczęli dostrzegać turyści. Bujająca się konstrukcja stała się atrakcją gminy Walim. Rozciągał się z niej piękny widok na jezioro i góry. Niestety, most zaczął popadać w ruinę i został zamknięty na kilka lat. W 2013 roku otwarto go po remoncie. Lada dzień zniknie bezpowrotnie.

  Zastąpi go betonowa kładka zaprojektowana przez tych samych inżynierów, którzy stoją za projektem m.in. Mostu Rędzińskiego we Wrocławiu. Kładka będzie gotowa jesienią.

  Zmiany w Zamku Grodno

  Kładka jest częścią większego projektu realizowanego w gminie. Poza nią powstanie tu ścieżka edukacji ekologicznej, przebudowana i doposażona zostanie część pomieszczeń Zamku Grodno, gdzie m.in. powstaną dwie sale multimedialne. W większej będzie można zobaczyć wszystko, co daje las. W drugiej natomiast, siedząc w wygodnych fotelach, będziemy obserwować latajace wokół nas nietoperze.

  Plan zakłada również budowę budynku Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego - Centrum Bioedukacji w Zagórzu Śląskim, które ma służyć obsłudze turystów, ale stanie się też kolejną, istotną atrakcją regionu.

  - W budynku turyści nie tylko uzyskają wszelkie informacje o tym, co jeszcze można zwiedzić w okolicy, ale dodatkowo będą mogli zobaczyć podwodne życie Jeziora Bystrzyckiego. Wewnątrz obiektu utworzone zostanie bowiem ogromne akwarium mieszczące 30 tysięcy litrów wody, w którym będziemy podziwiać faunę i florę jeziora - wyjaśnia Adam Hausman, wójt Gminy Walim.

  Dodaje, że pierwsze efekty prac można już zobaczyć przy ulicy Wodnej w Zagórzu Śląskim, a przewidywany termin zakończenia wyznaczono na październik tego roku.

  Na poprawę infrastruktury turystycznej w obrębie Jeziora Bystrzyckiego gmina Walim otrzymała 6 milionów złotych unijnej dotacji, czyli blisko połowę kwoty, którą inwestycja pochłonie.

  Plaża, park linowy i luksusowy hotel

  Zagórze Śląskie z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjne dla turystów. Zarówno gmina Walim, jak i właściciele ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem dbają o to, by przyciągać tu coraz więcej mieszkańców nie tylko Dolnego Śląska, ale i całej Polski.

  W 2015 roku w miejscu byłego „Wodniaka” otwarto nowoczesny hotel z kręgielnią i centrum SPA. Dla dzieci udostępniono park linowy, dla starszych tyrolkę. W hotelu jest około 120 miejsc noclegowych, w wybudowanych obok niego domkach 130 kolejnych. Przy obiekcie działa również piaszczysta plaża i wypożyczalnia rowerów wodnych oraz kajaków.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nigdy nie płaciłam za przejście kładką

  Wrocławianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  W latach 80/90 spędzałam często wakacje w okolicach Jugowic, Zagórza i Walimia. Nigdy nie płaciliśmy za przejście. Ta kładka była atrakcją. Szkoda jej. Chciałam wrócić w te strony by pokazać mężowi...rozwiń całość

  W latach 80/90 spędzałam często wakacje w okolicach Jugowic, Zagórza i Walimia. Nigdy nie płaciliśmy za przejście. Ta kładka była atrakcją. Szkoda jej. Chciałam wrócić w te strony by pokazać mężowi miejsca gdzie spędzałam wakacje. Moim zdaniem zmiana na gorsze będzie z tym betonowym mostem, on nie będzie tam pasował.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kultowy most

  ??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  Ten most był przedmiotem kultu?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cymbale jeden jakbyś rozumiał znaczenie słów, to nie zadawałbyś tak debilnych pytań... https://sjp.p

  jw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Cymbale jeden jakbyś rozumiał znaczenie słów, to nie zadawałbyś tak debilnych pytań... https://sjp.pwn.pl/sjp/kultowy;2476441.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kultowy most

  kuzyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

  Oczywiście że był kultowy
  Wielu "redaktorów" modliło się na nim o skończenie podstawówki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nigdy nie płaciłem za przejście kładką

  Jezus Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  a bywam tam kilkanaście razy w roku. Myślę, że za dużo mniejsze pieniądze można było zrobić solidny remont pociętej już kładki, no ale kto bogatemu zabroni ;) Unia daje, trzeba betonować... Baza...rozwiń całość

  a bywam tam kilkanaście razy w roku. Myślę, że za dużo mniejsze pieniądze można było zrobić solidny remont pociętej już kładki, no ale kto bogatemu zabroni ;) Unia daje, trzeba betonować... Baza gastronomiczna faktycznie nie istnieje w Zagórzu poza restauracją Fregata czy w hotelu Maria Antonina. Zmotoryzowanym turystom polecam położoną niedaleko smażalnię pstrąga Złota Woda w Łomnicy koło Głuszycy. Rewelacyjne ryby smażone i wędzone, podpłomyki i własny chleb a w niedalekiej przyszłości piwo z własnego mini browaru.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polecam

  Turysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Ja z kolei polecam Browar w jedlinie zdrój! Dobre jedzenie ze świetnym piwkiem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żal

  Inżynier musztry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Szkoda mostka. Jego montaż nadzorował mój ojciec.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 7

  Wszystko jest "kultowe" w GW, niedługo może napiszą, że kultowy jest szalet miejski albo co... Autorom materiałów GW polecam poczytać SJP, żeby zrozumieć słowa, których używacie, a może przy okazji...rozwiń całość

  Wszystko jest "kultowe" w GW, niedługo może napiszą, że kultowy jest szalet miejski albo co... Autorom materiałów GW polecam poczytać SJP, żeby zrozumieć słowa, których używacie, a może przy okazji jakieś nowe wpadnie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bujany mościk

  byrcyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 2

  był swoistą atrakcją, a betonowa kładka będzie k...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płatna kładka - dobre!

  Banker (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  Jak nic, będzie w 3 miesiące kolejny milioner. :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2 zeta za przejście

  janson (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 15

  z tego co pamiętam, przejście tym mostem zwodzonym płaci się 2 zł...

  a poza tym ja się bałem chodzić, to się całe chwiało...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opłaty za przejscie

  zagorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Czy przejście nowa kładka bedzie także płatne. Za staa żądano 2 zł za jedna stronę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zero romantyzmu

  ax (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  Hotel z kręgielnią i latające nietoperze, pewnie uruchamiane naciśnięciem guzika? Mega atrakcje. A pokażcie projekt nowej kładki !!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo