Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie hałas? Mieszkańcy Sępolna chcą ekranów akustycznych

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
AWW ma być równoległa do ul. 8 Maja
AWW ma być równoległa do ul. 8 Maja Wizualizacje
Obawiają się hałasu i chcą ekranów akustycznych. Mieszkańcy ulicy 8 Maja na Sępolnie piszą do urzędu miasta i proszą o ekrany akustyczne, bo jak sami mówią, obawiają się, że po wybudowaniu Alei Wielkiej Wyspy hałas przy ich ulicy będzie nie do zniesienia.

Kilkudziesięciu mieszkańców Sępolna, głównie z ul. 8 Maja, napisało do ratusza petycję z prośbą o wybudowanie ekranów akustycznych. - Zwrócono się do nas o interwencję w sprawie wykonania m.in. ekranów akustycznych po obu stronach drogi, przejść dla zwierząt na wysokości ul. 8 Maja oraz pasa zieleni wzdłuż całej trasy, żeby zmniejszyć smog - czytamy w petycji Rady Osiedla.

Zdaniem mieszkańców, budowa Alei Wielkiej Wyspy znacznie podniesie poziom hałasu przy ul. 8 Maja. - Dopuszczalne normy hałasu już i tak są przekroczone. Obawiam się podobnej sytuacji jak na Kuźnikach, gdzie z jednej strony hałas generuje ruch z AOW, a z drugiej ruch z ulicy Żernickiej - porównuje Maciej Wołodko, mieszkaniec Wielkiej Wyspy i wylicza, że rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia normy hałasu drogowego to 55 dB, a dopuszczalny poziom hałasu na terenie zabudowy wielorodzinnej wynosi 68 dB. Na ul. 8 Maja poziom hałasu jedanak już teraz kształtuje się na poziomie 70-75 dB. Jak te liczby będą wyglądały po wybudowaniu Alei Wielkiej Wyspy? Zdaniem mieszkańców będzie jeszcze gorzej.

- Z różnych analiz wynika, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, iż dopuszczalne normy hałasu zostaną przekroczone. Dlatego też już teraz trzeba zadbać o to, aby te ekrany akustyczne funkcjonowały i zostały uwzględnione w projekcie. I nie jest to zaburzenie krajobrazu okolicy, bowiem wiele ekranów jest zaprojektowanych w taki sposób, że współgrają z zielenią i jednocześnie podnoszą jakość życia mieszkańców - proponuje Damian Dudała, przewodniczący rady osiedla.

O tym czy pojawią się ekrany akustyczne przesądzi decyzja środowiskowa. - W tym wypadku nakazuje ona zaprojektowanie i pozostawienie pod nie rezerwy terenowej. Zgodnie ze wspomnianym dokumentem, po 12 miesiącach od ukończenia budowy Alei Wielkiej Wyspy, należy przeprowadzić tzw. badanie porealizacyjne i na jego podstawie podejmuje się decyzję, co dalej z ekranami, nie tylko we wskazanym miejscu. Zależy to od pomiaru natężenia hałasu i ewentualnych przekroczeń norm - wyjaśnia nam Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Docent Maria Rabiega z Katedry Akustyki i Multimediów Politechniki Wrocławskiej przyznaje, że jeżeli mieszkańcy chcą ekranów, to powinni je dostać. - Jeżeli uważają, że jest za głośno, to takie ekrany powinny powstać i to wraz z budowaną Aleją Wielkiej Wyspy. Można je wkomponować w krajobraz, oplatając je np. bluszczem lub montując na górze części przezroczyste, by mieszkańcom nie zabrać światła - komentuje doc. Rabiega.

Według planów Aleja Wielkiej Wyspy będzie biegła równolegle do ulicy Kosiby i ulicy 8 Maja, krzyżując się z ul. Olszewskiego, Dembowskiego i Mickiewicza. Ulica 8 Maja nie będzie już ulicą przelotową. Skrzyżowanie z Dembowskiego zostanie zlikwidowane, a 8 Maja będzie ślepą uliczką. Na 8 Maja będzie można wjechać tylko nowym wjazdem z Alei Wielkiej Wyspy oraz z ulicy Mickiewicza. Wyjazd z 8 Maja w Mickiewicza będzie możliwy tylko w prawą stronę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska