Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie druga edycja Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi

MR
W miejscowości Kwiatkowice (gm. Prochowice) podsumowany został pierwszy etap działań tutejszego klubu europejskiego. Podziękowano również mieszkańcom, którzy zaangażowali się w pomoc lokalnej społeczności w dobie koronawirusa

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi, zainicjowana przez Fundację Kuźnica im. Hugona Kołłątaja, to niezwykła idea, która ma na celu m.in. realne aktywizowanie lokalnej społeczności. Ze wspomnianych Kwiatkowic do akademii dołączyła trójka młodych, ambitnych osób, które pragną rozwijać swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie. Brały one udział w szkoleniach interpersonalnych, warsztatach autoprezentacji, wystąpień publicznych, współpracy z mediami, ale też dowiedziały się jak skutecznie wypełnić wniosek o środki unijne.

- Główną ideą Akademii jest zaangażowanie młodych osób w życie ich małych ojczyzn, pokazanie jak one funkcjonują i lepsze zrozumienie filozofii samorządności i europejskości. W Kwiatkowicach jak do tej pory udało się zainspirować trzy, młode osoby. Pierwsza edycja Akademii już za nimi, kolejna odbędzie się w sierpniu w regionie legnicko-jeleniogórskim – tłumaczy Jan Klemt, prezes Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja.

Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, troje mieszkańców Kwiatkowic – Kinga Cybulska, Nikola Cybulska oraz Mariusz Rygol, wzięli udział w czterodniowym szkoleniu, które odbyło się w Centrum Spotkań, Biznesu i Rekreacji w Mierzynie.

- W tym czasie odbyło się wiele praktycznych szkoleń, m.in. z tego jak występować przed kamerą, czy na co zwrócić uwagę pisząc wniosek o dotację z Unii. Zdobyliśmy konkretną wiedzę i umiejętności, które już powoli zaczynają procentować – mówi Kinga Cybulska.

Na ten rok młodzi ludzie mieli zaplanowany szereg inicjatyw, jednak pojawienie się epidemii koronawirusa, skutecznie pokrzyżowało ich plany. To jednak nie przeszkodziło im w działaniu.

- Pozyskaliśmy dotację właśnie na walkę z koronawirusem. Ci młodzi ludzie wyszli z inicjatywą zakupienia materiału i uszycia maseczek dla każdego z mieszkańców naszej wsi. Przy szyciu z pomocą przyszły nam mieszkanki Kwiatkowic. Dodatkowo dezynfekowaliśmy tereny wspólne – m.in. plac zabaw – tłumaczy sołtys wsi Kwiatkowice, Krzysztof Mikus.

Wtorkowe spotkanie było również okazją do podziękowania dla mieszkanek, które zaangażowały się w akcję szycia maseczek. Jan Klemt, prezes Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja poinformował również, że druga edycja Akademii odbędzie się właśnie w naszym regionie.

- To Ci młodzi ludzie nas zainspirowali do tego, żeby właśnie w regionie legnicko-jeleniogórskim zorganizować kolejną, czterodniową edycję Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi. Odbędzie się ona w dniach 20-23 sierpnia tego roku w pobliskich Kawicach – dodaje Jan Klemt, prezes Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja.

Do Akademii wciąż mogą się zgłaszać chętne osoby, które mają maksymalnie 30 lat i pochodzą z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Podczas 4 dni przejdą oni intensywny trening liderski, interpersonalny, zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności niezbędne do działalności na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. Szczegóły dostępne są na portalu www.fundacjakuznica.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska