Będzie Central Park we Wrocławiu. Wiemy już, kiedy miasto przejmie od wojska tereny na Kępie Mieszczańskiej

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Kępa Mieszczańska we Wrocławiu.
Kępa Mieszczańska we Wrocławiu. Gazeta Wrocławska
Udostępnij:
Boiska, plaża, siłownia, bieżnie, fontanna no i oczywiście dużo drzew i łąki - tak wyobrażają sobie w niedalekiej przyszłości swoje otoczenie mieszkańcy Kępy Mieszczańskiej we Wrocławiu. Od blisko czterech lat walczą o utworzenie parku na wyspie w centrum Wrocławia. Nazywają go Central Parkiem. Magistrat zapowiada przejęcie od Agencji Mienia Wojskowego blisko 4 hektarów działek na wyspie jeszcze w wakacje, a najpóźniej we wrześniu.

Po latach negocjacji AMW jest gotowa odsprzedać gminie Wrocław kilka działek na Kępie Mieszczańskiej o łącznej powierzchni blisko 4 hektarów. Działki położone są w północnej części wyspy, pomiędzy ulicami Mieszczańską i Dmowskiego. Gmina ma zapłacić za nie niewiele ponad 2,6 mln złotych, co nie jest wygórowaną ceną, zważywszy że w minionych latach znacznie mniejsze działki w tym miejscu wojsko sprzedawało deweloperom po kilkadziesiąt milionów złotych.

Umowa przejęcia działek od wojska ma być sfinalizowana jeszcze w tym kwartale, czyli najpóźniej po wakacjach. - Chcemy przejąć prawie 4 hektary, ale faktycznie tereny zieleni są większe ponieważ nabrzeże rzeki, pozostające w zarządzie Wód Polskich, to także zieleń i ścieżki. Nie możemy tam niczego urządzać, ale ogólny bilans obszaru zieleni powiększa się o około 1 ha. To co mogło by się znaleźć w części miejskiej jest przedstawione we wstępnej koncepcji przygotowanej w Zarządzie Zieleni Miejskiej. Przedstawiono ją właśnie do społecznych konsultacji, które magistrat ogłosił - mówi Grzegorz Rajter z biura prasowego Urzędu Miasta. Konsultacje już ruszyły i potrwają do 2 sierpnia.

Miasto obiecuje oprzeć się na pomysłach mieszkańców

- Mamy świadomość, że ostateczny podpis na akcie notarialnym nie został jeszcze złożony, więc też jeszcze nie świętujemy. Wierzymy, że formalności uda się dokończyć w terminie umożliwiającym nam glosowanie w WBO 2020 z naszym projektem numer 1 - komentuje Marcin Radlak, jeden z liderów grupy mieszkańców walczącej o park na wyspie.

Minionej zimy przeprowadzili ankietę, w której członkowie grupy wypowiedzieli się, jak chcieliby, żeby park wyglądał. - Przede wszystkim drzewa, później drzewa i jeszcze raz drzewa. Ponadto ścieżki spacerowe, ławki, oświetlenie - to najważniejsze elementy. Na dalszym miejscu znalazły się pozostałe atrakcje w postaci placu zabaw, boiska, siłowni, plaży miejskiej, pomostu czy łąki kwietnej - opowiada Marcin Radlak.

Wszystkie sugestie i oczekiwania przekazali już miejskim urzędnikom, ale nie odpuszczają i zapowiadają udział w ogłoszonych konsultacjach społecznych. Miasto zapewnia, że na poddany pod konsultacje projekt miały wpływ sugestie mieszkańców, zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej”, ale też deweloperów.

Jak czytamy w ogłoszonej, wstępnej koncepcji przygotowanej przez urzędników, centralna część Kępy Mieszczańskiej - dawne boisko sportowe - przeznaczona zostanie na park o charakterze typowo miejskim, z uporządkowaną zielenią wysoką i niską, bogatą infrastrukturą wypoczynkową (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) oraz oświetleniem.

Głównym elementem ma być aleja spacerowo-biegowa, zacieniona szpalerami drzew. Część terenu pozostawiono w formie otwartej trawiastej przestrzeni, która będzie mogła spełniać różne funkcje rekreacyjne, np. można tu będzie urządzać pikniki rodzinne. W południowej części parku, zaplanowano miejsce spotkań: plac z fontanną posadzkową typu dry plaza, natomiast w północnej części polany: bulodrom, stoliki do gry w szachy na świeżym powietrzu i kilka leżaków widokowych na wzniesieniu, z których można obserwować polanę. Park ma być poprzecinany alejami, których część zostanie przeznaczona dla rowerzystów, biegaczy, i rolkarzy.

Nieco bardziej na północ zaprojektowana została strefa - nazwijmy ją - sportowa, czyli boisko do gry w koszykówkę, siłownia terenowa i street workout. Ma też tam się pojawić wieża widokowa oraz rynek osiedlowy z oczkiem wodnym, który przylegałby do budynku koszar artylerii. Dalej, na północny wschód, miasto proponuje boisko do piłki nożnej, urządzenia sportowe, takie jak pumptrack dla dzieci, plac zabaw o tematyce „piasek i woda”, a także niewielki teren dla psów. Jako uzupełnienie strefy sportowej, zaproponowano ogrody nauki dla dzieci i młodzieży, zlokalizowane w centralnej części parku, zawierające urządzenia do przeprowadzania prostych doświadczeń naukowych oraz opowiadające o historii miejsca – dawnej prochowni i koszarach wojskowych. W ramach przygotowania koncepcji projektanci uwzględnili również zagospodarowanie terenów nad Odrą, proponując budowę pomostów z mariną dla łódek.

Ile miasto zamierza wydać na urządzenie parku?

- Do tego niezbędna jest koncepcja, o której wyżej. Na jej podstawie można określić zakres robót, czyli elementu najbardziej niezbędnego do oszacowania kosztów, ponieważ park tej wielkości można urządzać, przynajmniej wstępnie, już za kilkaset tysięcy złotych, ale można też od razu wydać kilkukrotnie więcej – odpowiada Grzegorz Rajter.

Wrocławianie zabiegający o utworzenie parku na szybko zabudowywanej przez deweloperów Kępie Mieszczańskiej, pierwszy raz zgłosili projekt parku do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku, ale miasto go odrzuciło, bo nie było właścicielem nieruchomości. Mieszkańcy do tej pory obawiali się, że teren kupi, któryś z deweloperów i – w oparciu o „Lex Deweopler” zabuduje go. W najbliższym czasie na Kępie – na powstających tam osiedlach – będzie mieszkało kilkanaście tysięcy ludzi. Aktywiści liczą na to, że tym razem uda im się zakwalifikować swój projekt do tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. To oznaczałoby, ze park mógłby powstać w przeciągu najbliższych kilku lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
asdf
2 lipca, 9:16, Gość:

menele i patologia juz sie ciesza

Melene głosujący na PO sa najbardziej uciążliwi. Oni jako jedyni są źli i agresywni 24h/dobę.

G
Gość
2 lipca, 13:04, caro_:

Wszystko fajnie, ale co z dojazdem? Jeśli będzie parking, to musi być drogi - inaczej okoliczni mieszkańcy będą na nim parkowali. Jeśli parkingu nie będzie, to pozostaje tylko dojazd tramwajem - a więc w praktyce oferta tylko dla mieszkańców Popowica, Kozanowa i Pilczyc, którzy po drodze mają atrakcyjniejszy Zachodni i Popowicki.

2 lipca, 14:33, Gość:

Auta już niedługo będą wyrugowane z centrum miasta

2 lipca, 17:11, ??:

Tak słyszałem pogotowie będzie po pacjentów iść piechotą w lektyce.

Więcej nam trzeba ? idiotów takich jak ty

Spadaj peddale z tą swoją teczą

G
Gość
2 lipca, 13:04, caro_:

Wszystko fajnie, ale co z dojazdem? Jeśli będzie parking, to musi być drogi - inaczej okoliczni mieszkańcy będą na nim parkowali. Jeśli parkingu nie będzie, to pozostaje tylko dojazd tramwajem - a więc w praktyce oferta tylko dla mieszkańców Popowica, Kozanowa i Pilczyc, którzy po drodze mają atrakcyjniejszy Zachodni i Popowicki.

2 lipca, 14:33, Gość:

Auta już niedługo będą wyrugowane z centrum miasta

2 lipca, 18:21, caro_:

Czyli do tego parku nikt nie dotrze? Z Rynku nikt tam nie będzie łaził, a KM, jak napisałem, dojeżdża głównie z blokowisk, które mają znacznie lepsze parki.

Coś z toba nie tak?

Nikt nie dotrze bo nie pozwolą wjeżdżać do parku tak jak pozwolili w Parku wschodnim?

Do parku się ludzie udają aby odpocząć od auta.Przecież piszą, że będą alejki i ścieżki rowerowe.

Tam są parkingi pod budynkami i żadnych aut obcych nie potrzebują

G
Gość
2 lipca, 13:04, caro_:

Wszystko fajnie, ale co z dojazdem? Jeśli będzie parking, to musi być drogi - inaczej okoliczni mieszkańcy będą na nim parkowali. Jeśli parkingu nie będzie, to pozostaje tylko dojazd tramwajem - a więc w praktyce oferta tylko dla mieszkańców Popowica, Kozanowa i Pilczyc, którzy po drodze mają atrakcyjniejszy Zachodni i Popowicki.

2 lipca, 14:33, Gość:

Auta już niedługo będą wyrugowane z centrum miasta

3 lipca, 08:33, Gość:

Nic nie będzie z niczego wyrugowane. Dopóki nie powstaną obwodnice i normalna komunikacja miejska wraz z parkingami PR, nie ma zadnych szans, aby aut nie było w centrum.

Możesz sobie radośnie bełkotać, synku z plecaczkiem i dredami, ale miasto musi żyć.

Auta będą ale tylko dla najbogatszych.

Ministerstwo pracuje nad ustawa przywracająca zakaz parkowania na chodnikach

Ustawa o elektromotoryczni ostatnio uchwalona pozwala za wjazd do centrum miasta pobierać opłatę 30 zł.

Do tego takie miasta jak Warszawa czy Kraków już podwyższyły opłatę za parkwoanie w centrum do 8 zł/h .

Wrocław poszerza strefę płatnego parkowania wielokrotnie.Zaczyna się ona od ulicy Hallera na południa, a kończy na Różance na północy.Tablice z wyznaczonym obszarem już stoją i można sie w najbliższym czasie uruchomienia tych stref.

Mieszkancy będą płacić nowy podatek od auta w formę abonamentu i to bardzo rosnącego jak w rodzinie będą dwa czy 3 auta.

Można zatem się spodziewać że ludzie będą się pozbywać aut.

W ciągu ostatnich 7 lat pozbyli się już i tak 28% aut, więc można się domyślić jak będzie szybko malała ich liczba jak trzeba będzie bulić abonament.

Wielu nie rozumie, że mając abonament nie będzie mogło sobie za darmo parkować, bo abonament obejmuje tylko miejsce pod mieszkaniem a stref jest kilkanaście, więc pojechanie do sklepu autem ulicę dalej już może nakładać obowiązek zaplącenie za bilet parkingowy.

Oczywiscie będą tacy co ich będzie stać płacić 3 razy i za abonament i za wjazd do centrum i za parkowanie .Przecierz nikt nie che si pozbyć wszystkich aut z miasta a chodzi o to aby dać preferencje najbogatszym których stać np dać 160.000 zł na auto elektryczne.Jesli wprowadza zakaz parkowania na chodniakch to na większosci osiedli będzie przesrrane .Dojdzie czwarta opłata czyli za parking wielopoziomowy, bo wreszcie opłaci się je budować. Ciekawe ile będą brać za godzinę czy dobę?

Chyba taniej będzie brać auto z wypożyczalni za 20 zł/h. A jak się ludzie przyzwyczają do car-sharingu, to straci sens utrzymywanie własnego auta.

Jeszcze jakby UM na wszystkich zakorkowanych ulicach zrobił buspasy aby autobusem było szybciej niż autem, to nie widzę sensu utrzymywania auta, no chyba, że jak ktoś prowadzi działalność gospodarczą albo jest kaleką.

Jak będzie wspaniale przy zminimalizowanym ruchu aut mogliśmy się przekonać w pandemii.Nawet ptaki wróciły do miasta

G
Gość
2 lipca, 13:04, caro_:

Wszystko fajnie, ale co z dojazdem? Jeśli będzie parking, to musi być drogi - inaczej okoliczni mieszkańcy będą na nim parkowali. Jeśli parkingu nie będzie, to pozostaje tylko dojazd tramwajem - a więc w praktyce oferta tylko dla mieszkańców Popowica, Kozanowa i Pilczyc, którzy po drodze mają atrakcyjniejszy Zachodni i Popowicki.

2 lipca, 14:33, Gość:

Auta już niedługo będą wyrugowane z centrum miasta

Nic nie będzie z niczego wyrugowane. Dopóki nie powstaną obwodnice i normalna komunikacja miejska wraz z parkingami PR, nie ma zadnych szans, aby aut nie było w centrum.

Możesz sobie radośnie bełkotać, synku z plecaczkiem i dredami, ale miasto musi żyć.

////

Proponuję Nowy Targ. Przynajmniej zieleni nie zadepczą.

c
caro_
2 lipca, 13:04, caro_:

Wszystko fajnie, ale co z dojazdem? Jeśli będzie parking, to musi być drogi - inaczej okoliczni mieszkańcy będą na nim parkowali. Jeśli parkingu nie będzie, to pozostaje tylko dojazd tramwajem - a więc w praktyce oferta tylko dla mieszkańców Popowica, Kozanowa i Pilczyc, którzy po drodze mają atrakcyjniejszy Zachodni i Popowicki.

2 lipca, 14:33, Gość:

Auta już niedługo będą wyrugowane z centrum miasta

Czyli do tego parku nikt nie dotrze? Z Rynku nikt tam nie będzie łaził, a KM, jak napisałem, dojeżdża głównie z blokowisk, które mają znacznie lepsze parki.

G
Gość

Niech nie ściemniają tylko niech powiedzą co miasto dało w zamian

G
Gość

Nie macie aktualniejszego zdjęcia tylko takie sprzed prawie 4 lat?

Tam już wielu budynków nie ma i wiele nowych jest pobudowanych

Z tego placu na zdjeciu zostało mniej niż 40 %. Wątpię aby tam były 4 hektary no chyba że z krzakami nad rzeką a i to góra 2,5.Sens toby miało zrobienie szlaku spacerowego przez przerzucenie kładki do stoczni

W
WWR

A ja założę się że będzie kolejne blokowisko. Przecież łapówki już wzięte.

c
caro_

Wszystko fajnie, ale co z dojazdem? Jeśli będzie parking, to musi być drogi - inaczej okoliczni mieszkańcy będą na nim parkowali. Jeśli parkingu nie będzie, to pozostaje tylko dojazd tramwajem - a więc w praktyce oferta tylko dla mieszkańców Popowica, Kozanowa i Pilczyc, którzy po drodze mają atrakcyjniejszy Zachodni i Popowicki.

O
OlO

Pamiętam gdy kilka lat temu na konferencjach ulubieni lokalni deweloperzy zapowiadali jak to będą łożyć na realizację tego skwerku, bo zależy im na dobru mieszkańców. Zakładam, że mieszkania już się sprzedały i skwerek zrealizujemy jednak z budżetu miasta...?

G
Gość

Central park ma ponad 300 hektarów

Jeśli ta mrzonka się uda, to raczej będzie to skwerek dla psów

G
Gość

Żadnych parków. Już jedna melina pijacka (Wyspa Słodowa) w tym rejonie wystarczy. Potrzebujemy apartamentowców, biurowców...

S
SKM
2 lipca, 8:59, Gość:

Central Park powinien powstać na Placu społecznym - nad układem komunikacyjnym - tym bardzo skomplikowanym. Jakakolwiek ingerencja - tak jak wyburzenie estakady, będzie się mścić zakorkowaniem, bo miasto od 100 lat nie dokończyło obwodnicy śródmiejskiej i nie ma planów budowy kolejnej, żeby wyprowadzić ruch pojazdów z centrum.

Tam będzie podziemna stacja SKM i Kolei Dojazdowej (nie wiesz?) Jeśli park temu nie szkodzi, to proszę bardzo.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie