Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie bardzo gorąco! Pytamy czy zostanie pobity rekord temperatury i radzimy, jak żyć w upał

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Drugi stopień zagrożenia upałami dla całego kraju! Pracownicy upominają się o wolne, ale czy rzeczywiście przepisy nakazują pracodawcom przerwanie pracy powyżej określonej temperatury? Ekstremalne temperatury czekają nas w tym tygodniu.  Na wzmożoną pracę podczas upałów szykują się służby, a szkoły rozważają skrócenie lekcji. Meteorolodzy zastanawiają się, czy zostanie pobity rekord wrocławski temperatury z 2015 r. Od kilku lat w związku z upałami w Polsce występuje nowe zjawisko, którego prawdopodobnie doświadczymy także w tym tygodniu. Pewne jest, że będzie bardzo gorąco i powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w tym czasie.
Drugi stopień zagrożenia upałami dla całego kraju! Pracownicy upominają się o wolne, ale czy rzeczywiście przepisy nakazują pracodawcom przerwanie pracy powyżej określonej temperatury? Ekstremalne temperatury czekają nas w tym tygodniu. Na wzmożoną pracę podczas upałów szykują się służby, a szkoły rozważają skrócenie lekcji. Meteorolodzy zastanawiają się, czy zostanie pobity rekord wrocławski temperatury z 2015 r. Od kilku lat w związku z upałami w Polsce występuje nowe zjawisko, którego prawdopodobnie doświadczymy także w tym tygodniu. Pewne jest, że będzie bardzo gorąco i powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w tym czasie. Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Drugi stopień zagrożenia upałami dla całego kraju! Pracownicy upominają się o wolne, ale czy rzeczywiście przepisy nakazują pracodawcom przerwanie pracy powyżej określonej temperatury? Ekstremalne temperatury czekają nas w tym tygodniu. Na wzmożoną pracę podczas upałów szykują się służby, a szkoły rozważają skrócenie lekcji. Meteorolodzy zastanawiają się, czy zostanie pobity rekord wrocławski temperatury z 2015 r. Od kilku lat w związku z upałami w Polsce występuje nowe zjawisko, którego prawdopodobnie doświadczymy także w tym tygodniu. Pewne jest, że będzie bardzo gorąco i powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w tym czasie.

Czy trwające upały pobiją rekord temperatury odnotowany we Wrocławiu? Klimatolog dr hab. Marek Błaś zapowiada, że cały tydzień będzie bardzo gorący, a w środę – czwartek i sobotę – niedzielę możliwe są gwałtowne burze.

- Popada tylko lokalnie i wtedy temperatura na chwilę spadnie, ale nadal pozostaniemy w upalnej zwrotnikowej masie powietrza. Temperatura będzie przekraczała 30 st. C. Najcieplej będzie od wtorku do czwartku. W piątek na ziemi lubuskiej, w Gorzowie i Zielonej Górze, może być nawet 34 – 35 stopni – mówi Błaś.
'
Warto przypomnieć, że meteorolodzy podają temperaturę mierzoną zawsze w cieniu, nad podłożem trawiastym i na wysokości 2 metrów. Nad innymi powierzchniami, takimi jak asfalt, chodnik czy ściany budynków od strony południowej słupki termometrów mogą poszybować znacznie wyżej.

Czytaj także:Wrocław w chaszczach. Oszczędności kosztem zdrowia mieszkańców czy dbanie o bioróżnorodność?

Od połowy lat 90. doświadczamy też nowego zjawiska – nocy tropikalnej, czyli takiej, w czasie której temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Najczęściej taka noc zdarza się w lipcu, ale w obecnej fali upałów, po upalnym dniu, również może się zdarzyć.
Dr Błaś uważa, że nie zostanie pobity rekord temperatury we Wrocławiu. Ten padł 8 sierpnia 2015 r. Wtedy, o godz. 15.47, termometry w obserwatorium Uniwersytetu Wrocławskiego wskazały 38,9 st. Celsjusza. Wcześniej rekordowa temperatura była odnotowana w lipcu 1994 r. - 37,9 st. C.

Ogólną rada na upały jest uważać na siebie. Szymon Czyżewski z pogotowia ratunkowego ostrzega, że osobom wystawionym na działanie słońca grożą udary cieplne, zasłabnięcia, utraty przytomności, odwodnienie. To ostatnie zagraża przede wszystkim dzieciom i ludziom starszym, często cierpiącym na niewydolność krążenia. Do objawów udaru należy wysoka gorączka, czerwona i sucha skóra, nudności, wymioty i zaburzenia świadomości.
Czyżewski zdecydowanie zaleca unikanie otwartego słońca, szczególnie w godz. 10 – 15. - Dzieci i osoby starsze nie powinny w ogóle przebywać na słońcu. Dzieci, jeżeli już muszą to powinny stosować kremy z bardzo wysokim filtrem. W przypadku osób starszych mamy problem, bo działkowicze siedzą cały dzień na tych działkach – zwraca uwagę.
Ważne jest nawadnianie: powinniśmy pić 2,5 l płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody, a zdecydowanie należy unikać napojów bardzo słodkich lub słonych i energetyków. Nie należy przesadzać z ilością napojów izotonicznych.
Szymon Czyżewski radzi, by w przypadku zauważenia osoby, która czuje się źle, wezwać pogotowie: – Jeżeli widzimy, że osoba potrzebuje pomocy, jest blada, spocona, „lejąca się”, to w tym momencie sami już nic nie zrobimy.

Do objawów udaru należy wysoka gorączka, czerwona i sucha skóra, nudności, wymioty i zaburzenia świadomości

Dla ochłody są w mieście ustawione kurtyny wodne. Dwie są w rynku – koło Fredry i z drugiej strony. Spragnieni mogą za darmo napić się w jednym ze zdrojów ulicznych. Rzeczniczka MPWiK Martyna Bańcerek informuje, że działa 5 takich urządzeń, m.in. na placach Grunwaldzkim, Dominikańskim i Solnym. Kolejnych 5 MPWiK planuje uruchomić po ustaleniu lokalizacji z zarządcami.

W większości wrocławskich szkół w ostatnich dniach roku szkolnego lekcje będą odbywały się normalnie.
Dyrektorzy czekają na rozwój sytuacji: - Zobaczymy po dzisiejszym dniu, być może trzeba będzie skrócić zajęcia lub prowadzić je na dworze w cieniu, mamy takie możliwości – zapowiada Leszek Wesołowski z SP nr 71 przy Podwalu.
Ireneusz Dudek, szef SP nr 80 z ul. Polnej podkreśla, że jego szkoła jest tak położona, że do godz. 13.30 nie ma słońca w klasach, ale dodaje, że liczy się w możliwością skrócenia zajęć.
Decyzja o skróceniu lekcji zapadła już w SP nr 9: - Skracamy lekcje. Dwie pierwsze będą odbywały się normalnie, ponieważ rano temperatury nie są jeszcze tak wysokie. Kolejne zajęcia będą trwały po pół godziny – informuje Zbigniew Matuszak, dyrektor szkoły przy ul. Nyskiej.
Woda jest dostępna we wszystkich szkołach, w których o to pytaliśmy: czasem jest to zbiornik z wodą do picia, a czasem woda z kranu, w każdym przypadku, jak zapewniają dyrektorzy, przebadania i nadająca się do picia.

Straż miejska podczas upałów będzie zwracała większą uwagę na osoby starsze: - Jeżeli widzimy taką osobę, wydaje nam się, że przysnęła, spróbujmy ją dobudzić. Jeśli to się nie udaje, wezwijmy pomoc, może to być też straż miejska – apeluje Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia, dodając, żeby nie pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach nawet na krótki czas. Sami strażnicy mają do dyspozycji mundury letnie, dostęp do wody, a podczas pracy w upałach prawdopodobnie będzie wydłużana przerwa.

Rozczarowani będą pracownicy, którzy myśleli, że pracodawca musi odesłać ich do domu po przekroczeniu określonej maksymalnej temperatury. Nie ma takiego przepisu. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie napojów w nieograniczonej ilości, ale tylko wtedy, jeśli podczas pracy wykonywanej na zewnątrz temperatura przekracza 25 st. C i 28 st. C w pomieszczeniach. Biura lub inne miejsca pracy wewnątrz budynków mogą być bez klimatyzacji, ale wtedy konieczne jest ograniczenie wpadania promieni słonecznych do takiego pomieszczenia: pomocne są rolety, żaluzje, okno może być zamalowane czy zastawione kartonem. Jeśli używana jest klimatyzacja, to musi ona być sprawna, czyszczona i przede wszystkim odgrzybiona. Nie wolno też kierować nadmuchu bezpośrednio na pracownika.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska