Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będzie amerykańska baza wojskowa we Wrocławiu. Dziś zawarto umowę

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wrocław wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Zapowiadano to już od kilku miesięcy, dziś Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie potwierdziło tę informację. To jeden z punktów zawartej w Warszawie umowy o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce. Podpisali ją Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Michael Pompeo, sekretarz stanu USA. Za utrzymanie Amerykanów Polska zapłaci rocznie pół miliarda złotych. Jak ma wyglądać wrocławska baza?

- Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu jeżeli chodzi o współprace wojskową polsko-amerykańską. Stanowi ona o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy. Dodatkowo stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy dlatego, że będzie w Polsce również wysunięte dowództwo V korpusu armii lądowej Stanów Zjednoczonych. To będzie dowództwo armii Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO - powiedział – cytowany w komunikacie - Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Nawet do 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy
Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) zakłada przede wszystkim stworzenie w Polsce w październiku 2020 r. Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki która będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowódcą V. Korpusu został generał broni John Kolasheski. Umowa zakłada również możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

Wrocław jedną z baz amerykańskich w Polsce
Podpisana dziś umowa, jest rozszerzeniem dwóch porozumień zawartych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w 2019 r. Zdecydowano wtedy o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys. Uzgodniono następujące lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych:

  • Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
  • Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.
  • Wrocław wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
  • Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
  • Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.
  • Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.
  • Żagań/Świętoszów wyznaczono dla pancernej brygadowej grupy bojowej.

Jak ma wyglądać wrocławska baza?
Będzie działała na części lotniska. Ma powstać m.in. nowy terminal pasażerski, umożliwiający obsługę 200 osób. Przebudowana i wyremontowana będzie płyta postojowa istniejącego dziś wojskowego lotniska. Ma być też rozbudowana i to bardzo. Nowa ma zmieścić stojące obok siebie cztery samoloty tak wielkie jak pasażerskie odrzutowce Boeing 747-800. Potrzebna będzie też specjalna płyta postojowa „hot cargo” na jeden samolot. Ma ona umożliwiać bezpieczne parkowanie i obsługiwanie maszyn załadowanych materiałami wybuchowymi.

W koszarach may mieszkać równocześnie nawet 450 osób, choć – jak czytamy w dokumentacji przetargowej – część żołnierzy mogłaby nocować poza bazą. Ma też powstać centrum fitness i klinika medyczna. Dodatkowo miałby powstać plac na 46 – osobowe namioty, w których tymczasowo można by zakwaterować żołnierzy. W tej namiotowej bazie mają być latryny, prysznice, pralnia, kuchnia polowa.

Zobacz także

Pół miliarda rocznie na utrzymanie Amerykanów

Jak zapisano w umowie, Polska ma zapewnić bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 milionów złotych rocznie.

Na podstawie zawartego porozumienia, Polska będzie określać które części współużytkowanych baz wojskowych będą udostępnione żołnierzom USA, a zasady takiego użytkowania nie będą ograniczać polskiej suwerenności.

MON zapewnia też, ze przedstawiciele polskich służb i straży będą mieli dostęp do obiektów współużytkowanych lub wyłącznie użytkowanych przez wojska USA, niezależnie od tego czy za kontrolę dostępu do części obiektów odpowiadać będą Amerykanie czy Polacy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska