Będą dostarczać świeże eko-produkty do Wrocławia (pod dom lub biuro) w opatentowanych opakowaniach trzymających zimno

Materiał informacyjny ekonacja.pl
Kiedy sprawdziłem skład mojej ulubionej szynki w mięsnym, trochę zamarłem. Czytam "79% mięsa". To co jest w tych 21%? - mówi Marek, jeden z założycieli Ekonacja.pl

Jak to się wszystko zaczęło?

Zaczęło się przez przypadek. Jakkolwiek to zabrzmi to właśnie koronawirus otworzył mi oczy na jakość mięsa w sklepach... Wtedy pierwszy raz kupiłem całą paczkę kiełbasy u rzeźnika z osiedla. Dzięki tej paczce pierwszy raz miałem w ręce opakowanie z etykietą. Przeczytałem ją, a tam... 79% mięsa. Co jest w tych 21%? Na kilogram mięsa to 210 g niepotrzebnych dodatków. To dużo. Zjadam wtedy szklankę dodatków. Zrozumiałem, że już nie tylko sieciówki lecą ze standardem w dół. 

Wtedy zacząłeś szukać produktów eko?

Wkurzyłem się i stwierdziłem, że tak nie może być. Wygooglowałem producentów z Pomorza, Bieszczad, Tatr i polskich wsi. Pomyślałem, że prawdopodobnie mogę w tej samej cenie, co u rzeźnika, dostać wędliny lepszej jakości. Od polskich, małych producentów. Na dodatek pewnie smaczniejsze. Zamówiłem coś od każdego. Tak to się zaczęło. Smak był rewelacyjny. Oczywiście nie wszystkich produktów, ale co najmniej połowy. 

Chcieliśmy podzielić się tymi znaleziskami z rodziną i znajomymi. Daliśmy im wędliny na spróbowanie, a oni... zaczęli u nas składać zamówienia. Tak oto w naturalny sposób powstał pomysł, żeby upowszechnić dostęp do tych produktów innym.

Dalej powstał z tego biznes?

Dalej trzeba się było zastanowić jak to wszystko pogodzić. Stworzyć taką społeczność (stąd ‘nacja’ w Ekonacja :-) ), która docenia takie produkty i będzie mogła je w prosty sposób zakupić. Jednocześnie, żeby ta społeczność dawała małym producentom trochę oddechu. Dzisiaj są dosyć przygnieceni niskimi cenami wędlin z sieci handlowych, z którymi nie są w stanie konkurować. Ich produkty mają wyjątkowy smak i jakość, ale bez dobrej reklamy i logistyki pozostaną w cieniu, a mali producenci przestaną produkować.

Okej, to jak to działa w praktyce?

Klient zamawia na stronie Ekonacja.pl produkty od różnych producentów. Umówiliśmy się z nimi, że wszyscy będą produkować dla nas wyroby we wtorki. Tego samego dnia wysyłają je do nas. My błyskawicznie przepakowujemy je w chłodni i w ciągu kilku godzin nadajemy do klientów. Dzięki temu w ciągu 48h od wyprodukowania wędliny trafią do klientów w całej Polsce. Z wysyłką do Wrocławia startujemy już 30 września!

Jak wygląda proces wysyłki do klienta?

Robiliśmy mnóstwo testów, żeby mieć pewność o zapewnieniu chłodzenia w paczkach. Wszystko zostało zatwierdzone, a my korzystamy z opatentowanych rozwiązań. Przesyłki dochodzą do klientów za pomocą inPostu w ciągu 1 dnia, dzięki temu na bieżąco można śledzić status swojej przesyłki i oczekiwać pysznych produktów! Jeżeli chcesz być poinformowany o starcie wysyłki produktów Ekonacji do Wrocławia kliknij i zapisz się tutaj

FB: https://www.facebook.com/ekonacja
Instagram: https://www.instagram.com/ekonacja

Dodaj ogłoszenie