Becikowe 2016 [PORADNIK, DOKUMENTY, ZASADY]

Redakcja
Becikowe w roku 2015 to 1000 złotych. Ale nie dostaniemy go z automatu, trzeba spełnić szereg warunków
Becikowe w roku 2015 to 1000 złotych. Ale nie dostaniemy go z automatu, trzeba spełnić szereg warunków brak
Becikowe 2016 - sprawdź aktualne warunki przyznania becikowego, zobacz jakie dokumenty trzeba dołączyć i jakie progi dochodów obowiązują w tym roku. Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. W roku 2016 becikowe, podobnie jak przed rokiem, wynosi 1000 złotych. Zapomogę wypłacają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej. Wcześniej trzeba jednak złożyć wniosek o wypłatę becikowego. Jego wypełnienie nie jest proste. By dostać becikowe, musimy złożyć mnóstwo oświadczeń dotyczących m.in. naszych dochodów. Trzeba także dołączyć zaświadczenie lekarskie.

BECIKOWE 2016 - DLA KOGO (WARUNKI)

Becikowew wysokości 1000 zł wypłacane jest z tytułu urodzenia się żywego dziecka. Becikowe może otrzymać matka lub ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka. Becikowe nie jest wypłacane z automatu - trzeba złożyć w tej sprawie wniosek i spełnić m.in. warunki dotyczące dochodów. Wniosek o becikowe składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Jeżeli dziecko urodziło się, zostało objęte opieką prawną lub przysposobione po 31 grudnia 2014 roku to, czy becikowe zostanie wypłacone, zależy od dochodów rodziny. Graniczna kwota to obecnie 1922,00 zł na osobę. Jest to kwota netto (dochód brutto (po odjęciu kosztów uzyskania przychodu) minus składki na ubezpieczenie społeczne, minus składki na ubezpieczenie zdrowotne (faktycznie wpłacone, a nie te z pit), minus podatek należny.

Jeśli o becikowe staramy się w roku 2016, pod uwagę brane są obecnie dochody za 2014 rok. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli w roku 2015 uzyskaliśmy nowe źródła dochodu (np. nowa umowa o pracę, nowa własna firma itp) powinniśmy złożyć w tej sprawie odpowiednie oświadczenie, te dochody wówczas także będą brane pod uwagę. Podobnie - jeśli po roku 2014 straciliśmy któreś źródło dochodu, należy złożyć w tej sprawie oświadczenie - wówczas dochody te nie będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o becikowe.

BECIKOWE 2016 - WYMAGANE DOKUMENTY

Jakie dokumenty należy złożyć aby otrzymać becikowe?

 • Wypełniony wniosek o becikowe (patrz niżej)
 • Zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu - wymóg dotyczy tylko biologicznych rodziców dziecka.
 • Akty urodzenia wszystkich dzieci będących w składzie rodziny (oryginał +kopia).
 • Dowód osobisty wnioskodawcy (oryginał + kopia).
 • Dokument potwierdzający datę przysposobienia dziecka, datę objęcia dziecka opieką prawną lub faktyczną (np. kopia postanowienia sądowego - oryginał do wglądu lub zaświadczenie) - dot. wyłącznie dziecka przysposobionego lub objętego opieką prawną.
 • Zaświadczenie urzędu skarbowego (oryginał) o dochodzie za rok 2014 każdego pełnoletniego członka rodziny. Można złożyć także swoje oświadczenie w tej sprawie - pilnujmy jednak by się nie pomylić, bo za błędy grozi nam odpowiedzialność karna
 • Jeżeli członek rodziny prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym oświadczenie o dochodzie za 2014 rok.
 • Oświadczenie o dochodzie nieopodatkowanym wszystkich członków rodziny za 2014 rok.
 • Zaświadczenie (z ZUS, od pracodawcy) lub oświadczenie członków rodziny zawierające informacje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku 2014 (faktycznie odprowadzonych) - (oryginał).
 • Jeżeli wnioskodawca ma zasądzone alimenty na rzecz dziecka (dzieci), należy dostarczyć odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem (oryginał + kopia).
 • Zaświadczenie od komornika o stanie egzekucji alimentów roku 2014 (jeżeli postępowanie egzekucyjne było prowadzone a otrzymana kwota alimentów jest niższa niż ta wynikająca z wyroku) (oryginał).
Jeżeli którakolwiek z osób znajdujących się w składzie rodziny wnioskującej o becikowe w roku 2014 lub po tym roku utraciła dochód należy obligatoryjnie dostarczyć dokumenty do utraty dochodu:
 • uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego - zaświadczenie lub oświadczenie o udzielonym urlopie wychowawczym i PIT 11 z zakładu pracy za 2013 rok,
 • utrata prawa do świadczeń z Powiatowego Urzędu Pracy - oświadczenie i PIT za 2014 z PUP,
 • utrata zatrudnienia ze stosunku pracy - świadectwo pracy i PIT 11 za 2014 rok,
 • utrata zatrudnienia z umowy zlecenia - zaświadczenie od pracodawcy o okresie zatrudnienia i PIT 11 za 2014 rok,
 • utrata zasiłku lub świadczenia emerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury, renty, renty socjalnej - zaświadczenie organu emerytalno - rentowego i PIT za 2014 rok wystawiony przez ten organ,
 • wyrejestrowanie działalności gospodarczej - decyzja o wykreśleniu z ewidencji podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz - w przypadku rozliczania jej na zasadach ogólnych - kopia PIT 36 za 2014 rok z potwierdzeniem jego wpływu do urzędu skarbowego,
 • utrata zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących PO UTRACIE ZATRUDNIENIA - świadectwo pracy, zaświadczenie o okresie pobierania świadczeń i PIT za 2014 rok wystawiony przez właściwy organ (oryginały + kopie),
 • utrata zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń - akt zgonu (oryginał + kopia).

Jeżeli którakolwiek z osób znajdujących się w składzie rodziny wnioskującej o becikowe w roku 2014 uzyskała dochód i osiąga go do chwili obecnej do wniosku należy dołączyć dokument określający datę uzyskania dochodu oraz dokument określający łączną kwotę uzyskanego dochodu w 2013 roku. Chodzi tu o dochody, których członek rodziny nie osiągał przez cały okres 12 miesięcy w 2014 roku. Przez uzyskanie dochodu należy rozumieć:
 • zakończenie urlopu wychowawczego (zaświadczenie od pracodawcy lub oświadczenie o powrocie do pracy i PIT 11 za 2014 rok),
 • uzyskanie prawa do świadczeń z Powiatowego Urzędu Pracy - oświadczenie,
 • uzyskanie zatrudnienia - stosunek pracy, stosunek służbowy, umowa agencyjna, umowa zlecenie (umowa i PIT 11 za 2014 rok),
 • uzyskanie zasiłku lub świadczenia emerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury, renty, renty socjalnej - zaświadczenie lub decyzja organu emerytalno - rentowego i PIT za 2012 rok wystawiony przez ten organ,
 • rozpoczęcie działalności gospodarczej - decyzja o wpisie do ewidencji podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, oświadczenie o formie rozliczania (zasady ogólne, karta podatkowa, ryczałt) oraz w przypadku rozliczania jej na zasadach ogólnych kopia PIT 36 za 2014 rok z potwierdzeniem jego wpływu do urzędu skarbowego,uzyskanie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących PO UTRACIE ZATRUDNIENIA - świadectwo pracy, decyzja lub zaświadczenie o okresie pobierania świadczeń i PIT za 2013 rok wystawiony przez właściwy organ (oryginały + kopie),

Jeżeli którakolwiek z osób znajdujących się w składzie rodziny wnioskującej o becikowe w roku 2015 uzyskała dochód (źródła uzyskanego dochodu podane w punkcie powyżej) i osiąga go do chwili obecnej należy ten fakt zgłosić OBLIGATORYJNIE. Do wniosku oprócz dokumentu potwierdzającego datę uzyskania dochodu (umowa o pracę, zaświadczenie, decyzja innego organu) należy dołączyć zaświadczenie o dochodzie z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został uzyskany a przy działalności gospodarczej oświadczenie o dochodzie uzyskanym z miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto działalność.

BECIKOWE 2016 - WNIOSEK ONLINE

Wniosek o becikowe składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej. Wniosek o becikowe należy złożyć osobiście - jest to związane z koniecznością przedstawienia oryginału dowodu osobistego czy aktu urodzenia dziecka..

Wideo

Komentarze 107

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ang

Jaki jest dokładny czas na złożenie wniosku?

K
Ku.wy urzędasy!

Ku.wy wy je.ane!

m
maro

Gdzie ta dobra zmiana? Co to w ogóle za wymysły z tymi papierami i ch.j wie czym jeszcze. Ku.wa nóż się w kieszeni otwiera! Tylko bombę jebn.ć w to wszystko! Ich szczęście, że żona tam była a nie ja bo chyba nowe drzwi z futryną by wstawiali w tym je.anym urzędzie!

x
xxx

Mi zajęło kilka dni jazdy do tych capów, straciłem więcej czasu i pieniędzy na paliwo (15km w jedną stronę) niż te j...ane 1000zł 6 razy dzwonili i kazali dowozić papiery o których nie raczyli powiedzieć mi od razu, i k...wa co? okazało się że nie dostane bo przekraczam dochody o 20zł, zjebałem, j...łem drzwiami i niech się p...olą

e
eryk

Jeśli prowadzicie wspolne gospodarstwo domowe to na wasz dochód składa się dochód ojca i matki i dzielicie to przez 3 osoby (ojciec, matka, dziecko).
Dla urzedu nie ma znaczenia czy to mąż, czy konkubent.
Natomiast jeśli prowadzicie oddzielne gospodarstwa domowe, a Ty jesteś samotną matką, bierzesz pod uwagę swój dochód (również alimenty) i dzielisz na 2 osoby (siebie i dziecko).

A
Ala

witam
jezeli ojciec dziecka nie jest moim mezem ale uznal dziecko to czy ta kwote 2000 netto licze nasiebie i dziecko czy na 3 osoby? tzn np jezeli zarbiam 2000 zl to dochod na osobę to 1000 zl? (ja i dziecko) czy doliczamy dochod ojca i dzielimy na 3?

A
Ala

Ja dałam za 2015 i dałam pit i umowę o prace !nie brałam zaświadczenia z urzędu skarbowego a chyba za każde zaświadczenie z US to 20zł

G
Gość

czytam to wszystko i nie wierzę, co za biurokracja, specjalnie to robią żeby ludzie nie odbierali tego świadczenia

L
Lukas198606

Witam mam zamiar udac sie w srode zlozyc wniosek o becikowe, za jaki rok powinno byc wystawione zaswiadczenie o zarobkach przez urzad skarbowy????

L
Lukas198606

Witam mam zamiar udac sie w srode zlozyc wniosek o becikowe, za jaki rok powinno byc wystawione zaswiadczenie o zarobkach przez urzad skarbowy????

m
malagosa

Z każdej umowy o pracę: brutto z pit minus koszty uzyskania przychodu z pit minus składki społeczne z PIT z działu o "składkach SPOŁECZNYCH" minus "podatek należny" minus składka zdrowotna (!!!) pełna tj. policzyć ręcznie 9% od kwoty brutto pomniejszonej składki społeczne. Ta co podana na pit składka zdrowotna, to 7.75% i taka powinna wyjść, kiedy ręcznie sprawdzicie.

m
malagosa

Wydaje mi się, że praca w Polsce się ne wlicza, bo zakończyła się - świadectwo pracy. A wlicza się praca za granicą, na podstawie posiadanego kontraktu, umowy z zagranicznymi. Jak nie wiadomo jak wyliczyć przyszły przychód, trzeba wyliczyć tak jak się uważa, nikt inny niż sam zainteresowany nie wie lepiej jak wygląda praca, godziny pracy, dochody - dochód na rękę. Na urzędniczkę poskarżyć, oni tam siedzą aby pić kawę i zbywać ludzi - niech wezmą się do roboty.

m
malagosa

Nie ma wymaganego zaświadczenia o zamieszkaniu w spisie dokumentów, urzędnik był niedouczonym krewnym naczelnika, czy jakiegoś innego kierownika, który siedział tam po znajomosci i nawet nie udawał że nie jest debilem. Trzeba było poskarżyć do zwierzchników na tego urzędnika, oni zawsze traktują cię jak ciele, jęsli zachowujesz się jak ciele.

m
malagosa

trzeba by zarabiać jakieś 5 tys brutto, zeby na matke i dziecko wyszło 1900

m
malagosa

Tak jak napisali, jeśli w danym roku była wykonywana jakaś umowa/praca, będzie ona wliczona do dochodu do całego roku, a jesli została zakończona, nie będzie wliczona wcale do całego roku (chyba wcale).
Dochody sami sprawdzają w urzędzie skarbowym, zaświadczenia o dochodach nie są potrzebne. Trzeba podać tylko te dochody, których nie było w PIT rocznym, bo jak znajdą, to będzie niedobrze.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3