Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bębny jak u Bjorna z serialu "Wikingowie". A to wszystko w Teatrze Pieśń Kozła [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Repliki bębnów Wikingów
Repliki bębnów Wikingów Katarzyna Filipczak
W premierowym spektaklu "Anty-Gone Tryptyk" przygotowanym przez Teatr Pieśni Kozła usłyszymy surowe brzmienie bębnów. Wrocławscy artyści wykorzystują w przedstawieniu 7 replik bębnów Wikingów sprzed tysiąca lat.

Spektakl łączy ostre brzmienia metalowe, laboratorium antycznej greckiej rytmiki, dynamiczny współczesny balet, kilkanaście pieśni operowych oraz właśnie surowe rytmy bębnów. Bębnów, które stanowią repliki średniowiecznych instrumentów, jakich używali Wikingowie tysiąc lat temu. To właśnie te bębny były instrumentami, które okazały się bezpośrednią inspiracją dla spektaklu.

- Okazało się, że to fantastyczne narzędzie do badania rytmiki i muzyki greckiej, a muzyka to klucz do Sofoklesa. W „Anty-Gone” wykorzystamy siedem replik takich bębnów - wyjaśnia Grzegorz Bral, dyrektor Teatru Pieśń Kozła. - Grecy traktowali metrum jako odzwierciedlenie losu ludzkiego. W „Anty-Gone” wykorzystamy siedem replik takich bębnów dyrektor Teatru Pieśń Kozła. Jeden z tych bębnów udało mi się odkryć, kiedy byłem na planie serialu „Wikingowie”, produkowanego przez History Channel. Okazuje się, że producenci zbierają różne artefakty po Wikingach. Potem poprosiłem lutnika z Gandawy, męża jednej z naszych aktorek, by zrekonstruował nam właśnie kilka takich bębnów.

Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła to tryptyk, lecz każda część mogłaby stanowić osobny spektakl. Pierwszy akt, „Siedem bram Teb”, opisuje brutalny świat pokazany z punktu widzenia Kreona. Tę część wypełni ostra, ciężka muzyka, z elementami rocka i jazzu, którą twórcy nakładają na antyczne stopy metryczne.

Druga część, zatytułowana „Anty-Gone”, obrazująca świat z punktu widzenia tytułowej bohaterki, będzie miała zupełnie inny charakter, lekki i subtelny, łączący współczesny balet z operą. Tancerzy poprowadzi wybitna choreografka Melanie Lomoff, występująca na najważniejszych scenach Europy (tę choreografkę mieliśmy okazję zobaczyć na ostatni

Finał, najkrótsza, bo tylko 20-minutowa, ale też najbardziej intensywna część spektaklu, to „Ekstaza”. Na scenie pojawią się wszyscy artyści tworzący spektakl. Będzie to zderzenie dwóch światów, pierwiastka męskiego i kobiecego, ale też nieokiełznanych ambicji i materializmu z potrzebą duchowości.

Spektakle premierowe „Anty-Gone TRYPTYK” w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła odbędą się 22 i 23 listopada 2018 roku o godz. 19.00. Bilety już w sprzedaży. Spektakl dla widzów od 18. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska