Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Kempa: Czas przebaczyć nieprzyjaciołom

Błażej Organisty
Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera
Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera Grzegorz Jakubowski
Wybaczyć swoim nieprzyjaciołom - to wielkopostne postanowienie minister Beaty Kempy, szefowej kancelarii premiera. Zdradziła je w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl. Z kolei Dawid Jackiewicz, były minister skarbu, chciałby schudnąć 5 kilogramów. W rozpoczynającą Wielki Post Środę Popielcową zapytaliśmy znanych Dolnoślązaków o to, co w tym czasie chcą zmienić w swoim życiu.

„Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” - te słowa usłyszą dziś wierni w kościele, kiedy kapłan posypie ich głowy popiołem.

- „Nawracajcie się”, bo istotą rozpoczynającego się dziś Wielkiego Postu jest od odwrócenie się od grzechu i zła - wyjaśnia franciszkanin Marek Augustyn, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu.

Czterdzieści najbliższych dni to czas, w którym wierni duchowo przygotowują się do najważniejszej niedzieli w roku - święta Wielkiejnocy. Jak? Często chcą coś zmienić, poprawić, czegoś sobie odmówić. To dlatego ludzie czynią postanowienia wielkopostne.

Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego zauważa, że czas Wielkiego Postu to okres, który skłania do tego, by pracować nad swoim charakterem. - W tym roku postanowiłem, że w obecności moich bliskich, będę rzadziej korzystał z internetu. Chcę częściej czytać im książki, poświęcać im więcej czasu - zdradza Jerzy Michalak.

- Zdarza się, że postanowień noworocznych nie dotrzymuję, ale te wielkopostne, które często dotyczą bardzo skrytych rzeczy, zawsze staram się zrealizować. W Wielki Piątek dokonuję rachunku i analizuję, czy udało mi się zrealizować te postanowienia – mówi Beata Kempa. Minister dodaje, że najtrudniej jest zawalczyć nad emocjami, dlatego właśnie zamierza pracować nad tym, aby wybaczyć swoim nieprzyjaciołom.

Lepszy dla innych chciałby być także Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy.

Dawid Jackiewicz, były minister skarbu w rządzie Beaty Szydło i jeden z czołowych polityków PiS na Dolnym Śląsku ma kilka postanowień wielkopostnych, te dotyczące sfery duchowej chce zachować dla siebie. Zdradza nam jednak, że do Wielkiego Piątku ma zamiar schudnąć 5 kilogramów. Uważa, że Wielki Post to doskonała okazja.

Izabella Skrybant-Dziewiątkowska, wokalistka Tercetu Egzotycznego, spróbuje ograniczyć spotkania towarzyskie, a Jan Borysewicz z Lady Pank, chce skończyć prace nad płytą.

Renata Mauer-Różańska, medalistka olimpijska w strzelectwie, nie będzie jadła słodyczy, a Maciej Zieliński, legenda koszykarskiego Śląska Wrocław... nie obchodzi Wielkiego Postu, więc nie ma związanych z nim postanowień.

Nowy i Stary Testament

Aby wyjaśnić tradycję Wielkiego Postu, ks. Marek Augustyn sięga pamięcią do fragmentów Starego Testamentu, które opowiadają o Izraelitach w workach pokutnych, poszczących, by przebłagać Boga. W Nowym Testamencie zapisana zaś jest historia Jezusa odmawiającego sobie jedzenia przez czterdzieści dni, które spędził na pustyni. Nie uległ nawet kuszeniom szatana.

Jest także wspomniana już tradycja posypywania głów popiołem podczas środowej mszy świętej. - Słowa „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” przypominają nam o naszej śmiertelności, ale i o życiu wiecznym - tłumaczy ksiądz.

Skąd jednak ten popiół? Kiedyś powstawał przy paleniu palm z Niedzieli Palmowej. Teraz zwykle kupuje się go w sklepach z dewocjonaliami.

W zgodzie z tradycją, czy nie, z postanowieniami, czy bez nich - nad Wielkim Postem powinni zastanowić się wszyscy.

- Każdy potrzebuje czasu na refleksję, przemyślenie swojego życia, zwolnienie tempa. Temu ma służyć Wielki Post jako czas przygotowań do triduum paschalnego i Świąt Wielkanocnych - podsumowuje ks. Marek Augustyn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska