BC Polkowice o klasę lepszy od Ślęzy. Różnica blisko 40 punktów!

Dawid Foltyniewicz
BC Polkowice
W rozegranych w ramach 16. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet derbach Dolnego Śląska BC Polkowice zmiażdżył Ślęzę Wrocław, wygrywając 85:48.

– Porażka we Wrocławiu (78:83 w 5. kolejce – przyp. red.) bardzo nas zabolała. Dlatego motywacja do tego meczu była podwójna – mówił po niedzielnym zwycięstwie Karol Kowalewski, trener BC Polkowice. Od pierwszych minut było wyraźnie widać, że jego podopieczne są żądne rewanżu. Wicemistrzynie Polski dominowały na tablicach, a ich MVP – Stephanie Mavunga – zakończyła spotkanie z dorobkiem 16 punktów, 21 zbiórek i 3 bloków.

Pomysłem Ślęzy na rozbicie rywalek w destrukcji była obrona strefowa, jednak przy dobrej skuteczności Pomarańczowych z dystansu na niewiele się to zdało. Polkowiczanki aż trzynastokrotnie rzucały celnie za trzy punkty. M.in. dzięki temu schodziły na przerwę przy prowadzeniu 55:22.

Druga połowa miała zdecydowanie bardziej wyrównany przebieg. Wrocławski zespół od totalnej kompromitacji uchroniła znakomita postawa Moniki Jasnowskiej, która w całym meczu rzuciła 22 punkty. Druga najskuteczniejsza koszykarka Ślęzy – Julia Drop – zanotowała na swoim koncie zaledwie 8 oczek.

Rozmiary zwycięstwa BC muszą budzić wrażenie – 85:48. Drużyna z Polkowic traci obecnie punkt do prowadzącej w tabeli Ślęzy, ale warto zaznaczyć, że ekipa Kowalewskiego rozegrała dotychczas dwa spotkania mniej. Wicemistrzynie Polski nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek, ponieważ już w czwartek (godz. 15) czeka ich rewanżowe starcie z Nadieżdą Orenburg w 1/8 finału EuroCupu. W pierwszym starciu Polki wygrały na własnym parkiecie 75:72.

Przed koszykarkami Ślęzy niespełna dwa tygodnie bez meczu – najbliższe spotkanie powinno odbyć się w piątek 28 stycznia w Pucharze Polski. Ten czas podopieczne Arkadiusza Rusina wykorzystają zapewne na ciężką pracę nad dyspozycją.

BC Polkowice – 1KS Ślęza Wrocław 85:48 (26:9, 29:13, 12:12, 18:14)

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 16 (21 zbiórek), Erica Wheeler 15, Artemis Spanou 13, Aleksandra Zięmborska 9, Klaudia Gertchen 8, Bożena Puter 7, Weronika Telenga 7, Weronika Gajda 7, Sasa Cado 3, Alicja Grabska, Julia Jeziorna.

1KS Ślęza Wrocław: Monika Jasnowska 22, Julia Drop 8, Patricia Bright 7, Michaela Fekete 5, Karolina Stefańczyk 2, Anna Jakubiuk 2, Wiktoria Kuczyńska 2, Anna Jasińska 0.