Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa budowlana na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu. Mało znany fakt z życia Wrocławia [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Tej tragedii można było uniknąć, gdyby tylko władze słuchały głosów młodych uczestników imprezy.
Tej tragedii można było uniknąć, gdyby tylko władze słuchały głosów młodych uczestników imprezy. Adam Zadrzywilski
W latach 60. XX wieku, na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu doszło do katastrofy budowlanej. Zginęła wówczas jedna osoba - 18-latek, a 20 innych zostało ciężko rannych po tym, jak zawaliła się kamienna estakada. Po tej tragedii, bastion sakwowy był przez dłuższy czas nieczynny. W latach 70., a potem także 80. został wyremontowany. W połowie lat 80. znów go jednak zamknięto, gdyż groził zawalaniem. Dziś na szczęście trwa remont wzgórza, które zapewne dopiero teraz odzyska dawny blask.

Wzgórze Partyzantów - widok na Karkonosze

Wrocławskie Wzgórze Partyzantów (wcześniej Liebicha), przekształcono w teren rekreacyjny na początku XIX wieku, po tym jak należący do fortyfikacji miejskich bastion sakwowy przestał pełnić funkcję obronną. Od tamtej pory, choćby dla rozpościerających się wówczas ze wzgórza widoków na Karkonosze, licznie odwiedzali go przedwojenni, a potem także powojenni mieszkańcy Wrocławia.

W budynkach na wzgórzu mieściły się kluby taneczne i restauracje, a także np. Towarzystwo Miłośników Astronomii czy klub biznesmenów. Natomiast na środku okazałego placu przed kolumnadą znajdowała się fontanna. Do placu prowadziły reprezentatywne schody.

Wzgórze Partyzantów - w maju 1967 r. wydarzyła się tragedia

Podczas obchodów święta studentów Żakinada runęła kamienna estakada. Studenci nie chcieli bawić się w tym miejscu i od dawna mówili o tym, że jest ono niebezpieczne. Ostatecznie jednak nakazano im obchody Żakinady właśnie na wzgórzu, co zakończyło się tragedią.

W wypadku zginął 18-latek, a 20 innych osób zostało rannych, w tym 9 wymagało poważnych operacji głowy. W tamtym okresie wzgórze wyłączono z użytku po raz pierwszy, na siedem lat.

Po remoncie zakończonym w 1974 roku bastion ponownie otwarto. Kolejny remont musiał się odbyć już niebawem, bo w roku 1982. Ale to nie był koniec. Następny miał miejsce już w 1987 roku, bo obiekt groził zawaleniem. Potem w latach 90. właściwie jedynie go wzmacniano i zabezpieczano, a mimo to bastion rozpadał się na oczach wrocławian.

Zobaczcie, jak bastion sakwowy wyglądał podczas remontów, a także w kilkuletnich przerwach pomiędzy pracami.

Jak wiemy, obecnie po wielu latach stania odłogiem, bastion jest znów w remoncie. Tym razem naprawdę ma szansę odzyskać dawną świetność. Wkrótce ma zostać oddany do użytku wrocławian.

Miasto otrzymało promesę z programu Polski Ład w wysokości prawie 19 mln (dokładnie 18 851 667 zł) na rewaloryzację części Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów. Urzędnicy są więc gotowi do ogłoszenia przetargu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się to jeszcze przed świętami.Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów zmieni się nie do poznania! Zobacz na następnym slajdzie kolejne wizualizacje i przeczytaj, co dokładnie zostanie odrestaurowane

Tak będzie wyglądał odnowiony bastion na Wzgórzu Paryzantów [ZOBACZ]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska