BASF Polska rozpoczyna kampanię społeczną „Chemia jest Kobietą”:

Akcja specjalna BASF Polska
Przemysł chemiczny to niekoniecznie domena mężczyzn 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, firma BASF Polska postanowiła włączyć się do walki ze stereotypami związanymi z postrzeganiem branży chemicznej jako mało „kobiecej”. Pomóc w tym ma zainaugurowana właśnie kampania „Chemia jest Kobietą”, w której zaprezentowane zostaną sylwetki 8 pań pracujących w BASF, często na stereotypowo postrzeganych – tzw. męskich stanowiskach.

Chociaż problematyka równego traktowania kobiet i mężczyzn na stałe zagościła w Polsce w publicznej debacie, to wciąż w wielu sferach życia obserwujemy przejawy stereotypowego postrzegania ról społecznych kobiet. Nie pozostaje to bez wpływu na pozycję Polek na rynku pracy i ich decyzje dotyczące kariery. Stereotypy są bowiem pierwszym ogniwem łańcucha dyskryminacji. Mogą wpływać też na to, że kobiety rezygnują z realizacji zawodowych marzeń.

Kampania „Chemia jest Kobietą” ma być zachętą dla wszystkich kobiet, zarówno tych z dużym doświadczeniem, jak i tych, które dopiero zaczynają studia czy ścieżkę kariery, by podejmować odważne decyzje zawodowe, bazując na tym co je interesuje. Nawet jeżeli przez jakiś czas oznacza to pracę w środowisku zdominowanym przez jedną płeć.

Kampania "Chemia jest Kobietą", którą rozpoczęliśmy 8 marca, to przykład inicjatywy mającej na celu poddanie pod dyskusję stereotypów związanych z rolą kobiet w przemyśle, a szczególnie w branży chemicznej. Ma zachęcać kobiety do podejmowania wyzwań, odważnego dążenia do spełniania marzeń, także tych związanych z mniej popularną czy oczywistą ścieżką kariery. Mam nadzieję, że kampania i biorące w niej udział bohaterki – nasze koleżanki z BASF Polska, będą inspiracją do odkrywania możliwości poza utartymi schematami, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Przy większej różnorodności zespołów zyskujemy wszyscy - powiedziała Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca, BASF Polska.

W kampanii zostało zrealizowanych 8 krótkich materiałów wideo prezentujących kobiety pracujące w BASF Polska oraz pokazujących charakter i środowisko ich pracy. Partnerami kampanii „Chemia jest Kobietą” są: Global Compact Network Poland, Forbes Women Polska, Chemia i Biznes oraz portal wnp.pl.
W kolejnych dniach będziemy publikować na naszym serwisie wideo z bohaterkami a już dzisiaj umieszczamy zapowiedź kampanii

BASF Polska jest pracodawcą, który aktywnie podejmuje działania w celu przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie, sprawność fizyczną, orientację seksualną czy religię. W 2020 roku firma podpisała Kartę Różnorodności koordynowaną przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, tym samym wyrażając swoje poparcie dla idei różnorodności w miejscu pracy, podkreślając istotę tego tematu wśród obecnych i przyszłych pracowników.

Różnorodność jest wartością wpisaną także w globalną strategię firmy BASF. Do 2030 roku BASF chce zwiększyć odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych do 30 procent na całym świecie. Na koniec 2019 roku panie zajmowały 23 procent stanowisk menedżerskich (21,7 procent w 2018 r.). W BASF Polska cele globalne zostały już osiągnięte. Odsetek kobiet na stanowiskach menedżerskich to 38 proc. w zestawieniu z 62 proc. w przypadku mężczyzn (dane na styczeń 2021).

O BASF w Polsce

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, kosmetyczną, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonuje tu zakład produkcyjny w Środzie Śląskiej koło Wrocławia (katalizatory). Firma zatrudnia ponad 780 pracowników. Wartość sprzedaży BASF w Polsce za 2020 rok wyniosła 865 mln euro. Firma jest zaangażowana w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Swoim klientom dostarcza innowacyjne produkty i rozwiązania przyczyniające się do skutecznej ochrony klimatu. Od 2010 roku BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ponadto w zakresie popularyzacji nauki chemii prowadzi projekt edukacyjny „chemiatomy” oraz realizuje wiele wspólnych działań edukacyjnych z polskimi szkołami i uczelniami wyższymi.

Więcej informacji na stronie www.basf.pl

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska